פחות הפרות איזוק אלקטרוני

הועדה המשותפת לוועדת המדע והטכנולוגיה ולוועדת החוקה, חוק ומשפט, קיימה דיון לפי חוק פיקוח אלקטרוני על עצור ועל אסיר משוחרר על תנאי, במסגרתו קיבלה הוועדה דיווח לגבי מצב האיזוק האלקטרוני בישראל.

יו"ר הוועדה, ח"כ אורי מקלב: "זהו הדיווח השני מתוך שלוש המחויב מכורח החוק. שמענו בשנה שעברה נתונים מעודדים שמצביעים על אכיפה ראויה ועלייה בהתרעה, נקווה שכך פני הדברים גם היום".

אריאל סיזל, סגן יועמ"ש משרד הבט"פ: "יש הטמעה מאוד משמעותית של הוראות החוק מצד מערכת המשפט. התוכנית החלה לעבוד ב-2005 בקרב עצורים עד תום ההליכים ובהמשך גם בקרב אסירים המשוחררים על תנאי. היו הרבה מאוד בעיות והחוק הסדיר את הליקויים השונים. יש הרבה יותר אכיפה והרבה יותר הרתעה".

רב כלאי עליזה אמיתי, מפקדת משלט פקא"ל הציגה את נתוני המפוקחים תחת איזוק אלקטרוני בישראל: "יש 437 מפוקחים ברחבי הארץ, מתוכם 76 אסירים. 1,668 נכנסו לפיקוח לאחר כניסת החוק, 1,225 מפוקחים סיימו את תקופת הפיקוח. מאז נכנס החוק לתוקף נרשמו  4,377 אירועים,   1,827 מהם סווגו כהפרות. נערכו 556 שימועים, בהם הוחלט ב– 412 על החזרה לפיקוח וב-144 מקרים הופסק הפיקוח והמפוקח נשלח למעצר או מאסר. 55 אחוז מכלל המפוקחים לא ביצעו הפרה כלל. 50 אחוז מאלה שביצעו הפרה עשו זאת פעם אחת בלבד - זהו נתון מאוד משמעותי, המראה שההליך מאוד מרתיע ונותן אותותיו".

רב כלאי, תמר דורי, יועמ"ש פקא"ל שב"ס: "הממונה על הפיקוח האלקטרוני החליט בשנתיים מאז נכנס החוק לתוקף על הפסקת פיקוח ב-144 מתוך 556 השימועים שנערכו. ב-39 מהמקרים ביטל בית המשפט את החלטת הממונה והותיר את המפוקח תחת פיקוח. לצד כך לא ניתנה כל החלטה מצד בתי המשפט שיש בה כדי לחלוק על תקינות ההליך המנהלתי וסבירותו".

עוד פירטה דורי כי העילות להפסקת הפיקוח הן: ב-64 מקרים בגין יציאה ממקום הפיקוח, ב-15 מקרים ביצוע עבירה, ב-32 מקרים היעדר פיקוח אנושי כנדרש וב-10 מקרים - אי שיתוף פעולה.

אברהם ילינק, חברת G4S, המספקת את שירותי האיזוק: "אנחנו רואים שינוי גדול מאוד בשטח מאז נכנס החוק לתוקף. לפני החוק היו  3,000 עד 4,000 הפרות בחודש".

עו"ס אירית שרצקי, הרשות לשיקום האסיר: "לפני שנה כבלנו על כך שהיינו מוגבלים ל-75 אסירים בפיקוח לבד, בתחילת השנה הייתה הגדלה של התקן ל-150 אסירים. התחלנו לבנות יותר תוכניות עם איזוק אלקטרוני ובתקופת השיא הגענו ל-130 אסירים אך עצרנו כי לא תוקצבנו על כך. תקינה של 150 אסירים משמעה עלות של מיליון שקלים".

עו"ד נעמה פויכטונגר, משרד המשפטים: "ככל שיש אזיקים פנויים חבל שאין בהם שימוש. לגבי המספר המוגבל של האסירים נובע מכך שחייבת להיות עדיפות לעצירים על פני אסירים. שכן הפגיעה בעציר לו יש את חזקת החפות היא הרבה יותר גדולה. הוא עוד לא הורשע, עוד לא הוכחה אשמתו".

ח"כ מקלב: "זה נכון אבל זה לא צריך להיות על חשבון זה".

פויכטונגר: "ככל שיש אזיקים פנויים אין לנו בעיה שהם יופנו לאסירים".

ח"כ עליזה לביא: "אני מקדמת את חוק האיזוק לעניין גברים אלימים כלפי נשים. יש לתת לנשים האלה להמשיך לחיות ברגע שיש צו הרחקה נגד הגבר. הטכנולוגיה קיימת ויש לקדם זאת".

אריאל סיזל, בט"פ: "החקיקה הנבחנת מצד הממשלה בנושא הזה היא אחרת מהחקיקה הקיימת לעניין האיזוק, גם השיטה תהייה כנראה אחרת, היא תהייה מבוססת גי.פי.אס. תוך כמה שבועות יוצג הדבר למשרד המשפטים".

ח"כ מקלב סיכם את הדיון: "הדו"ח שהוצג בפנינו מראה שיפור ומצביע על שקיפות מלאה. בסך הכל התרשמנו שהתהליכים עובדים נכון. אנחנו קוראים לבחון את קידום האיזוק באופן נרחב יותר לאסירים, גם מהבחינה התקציבית. בנוסף הוועדה קוראת לקדם את החקיקה לעניין איזוק לגברים מכים. זו תופעה שהולכת ומתרחבת. אזיק על בסיס גי.פי.אס, לא שולל חירות ומאפשר לאישה לחיות את חייה ללא פחד".​

כפיר אוחיון,
0 תגובות