"נפגעי עבירות מין בודדים"

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק הסיוע המשפטי.

הצעת החוק אותה יזמה חברת הכנסת שולי מועלם רפאלי וחברות הכנסת מרב מיכאלי ואורלי לוי אבקסיס  מציעה לקבוע זכות לקבלת סיוע משפטי למי שנפגע מעבירת מין שהיא עבירת אינוס, מעשה סדום, בעילה אסורה בהסכמה בקטינים או עבירות מין במשפחה או בחסר ישע שהוגש בגינה כתב אישום.

הזכאות תכלול קבלת ייעוץ, ליווי וסיוע במימוש זכויותיו של נפגע עבירת המין לפי כל דין במסגרת ההליך הפלילי או בהליך המנהלי הנוגע לכך וזאת ללא מבחן הכנסה.

ח"כ שולי מועלם רפאלי פעם ראשונה הכרה בחוק לסיוע משפטי ללא מבחן כלכלי. ההליך המשפטי מציב בפני הנפגעים קשיים רבים בין היתר בשל המורך לתאר את הפגיעה שוב וזה עלול להחמיר את הפגיעה. לרוב נפגעי העבירה אין היכרות עם ניהול ההליך הפלילי ואינם יודעים את זכויותיהם. לפיכך מוצע לעגן את זכותם של נפגעי עבירות מין לקבל ליווי משפטי ייעוץ וסיוע משפטי מטעם המדינה.

הליווי והסיוע יינתנו גם הליך מנהלי על ידי לשכת הסיוע המשפטי ללא שהנפגע יידרש לעמוד במבחני זכאות. כך נפגעי עבירות מין ירגישו פחות נפגעים. הייעוץ יינתן בעבירות חמורות; עבירות אינוס עבירות בעילה מעשה סדו ועבירות מין במשפחה.

בשל אילוצים תקציבים לא הורחב הסיוע לכלל הנפגעים.

ח"כ מרב מיכאלי מדובר בחוק היסטורי. נפגעי עבירות מין הם אנשים בודדים. הקושי שצריך להתמודד איתו לא ניתן לתיאור במילים. העובדה שהנפגעת או הנפגע יקבלו סיוע מהמדינה, זה שיעמדו לצידם, זה  שהמדינה מספקת אותם זו פריצת דרך. בהסתייגויות הצורך להרחיב גם לזמן הגשת התלונה והחקירה. אנחנו נגיע לשם. בנוסף הצורך להרחיב גם לתביעה אזרחית נזיקית.

דנה לוי,
0 תגובות