בגליל יש מחסור במיטות אשפוז

הוועדה לצדק חלוקתי קיימה דיון לבחינת אי השוויון בשירותי הבריאות בגליל המערבי. יו"ר הועדה ח"כ מיקי זוהר אמר בפתח הדיון: "אוכלוסיית הגליל המערבי נתונה בשנים רבות למשבר לאומי בשרותי הבריאות שבא לידי ביטוי בחוסרים משמעותיים, במספר רופאים, במספר מיטות אשפוז וכן בהיעדר שירותים קריטיים, כגון חדרי ניתוח ויחידות טיפול נמרץ.  הצפי לגידול של 150 אלף תושבים בעשור הקרוב – לא מקבל ביטוי הולם בתוכניות העבודה של משרד הבריאות והאוצר, דבר הגורם באופן ישיר להגדלת הפערים, בשירותי הרפואה הניתנים לתושבי הגליל המערבי, בין הצפון למרכז הארץ וביחס לממוצע הארצי. 

בגליל המערבי קיים מחסור במיטות אשפוז – פער של 372 מיטות לעומת הממוצע רק 56 מיטות הוקצו למרכז הרפואי בנהריה,  מתוך 1200 מיטות שהוקצו לבתי החולים ברחבי הארץ.

יש משבר אמון של משרד הבריאות עם בית החולים בנהריה ספציפית. תושבי הגליל לא צריכים לשלם את המחיר על ויכוחים אישיים."

שלמה בוחבוט, ראש עיריית מעלות: "אנחנו מרגישים קיפוח קשה ביותר כשאנחנו רואים מה קורה במרכז הארץ. אנשים מחכים בתור חודשים לניתוחים. מצב המחלקות הפנימיות זה בושה וחרפה למדינת ישראל.  אנחנו חיים באזור שבו 50% חיים משכר מינימום ורוב האנשים לא יכולים להרשות לעצמם טיפולים פרטיים במרכז הארץ. אני רוצה לקבל אסמכתה ממשרד הבריאות שבאמת לבית החולים בנהריה יש גירעון כל כך גדול כפי שהוא טוען. חסרים בתקן רופאים, אחיות, עובדי מנהלה ועוד. אני ראש עיר 42 שנה ועוד לא נתקלתי במצב כזה. מנכ"ל משרד הבריאות לא בא לנהריה להיפגש עם ראשי הערים. צריכים להשקיע 2 מיליארד ₪ בבית החולים בנהריה על מנת להעמיד אותו על הרגליים.

ח"כ מוטי יוגב: "המטרה היא לצמצם את פערי הבריאות, מטרת המשנה היא לחבר בין הגורמים השונים ולגשר בניהם. יש  פערי בריאות בצפון אם במחסור במיטות, רופאים וציוד. העשירים פשוט נוסעים לאסותא ואיכילוב ואילו אלה שאין להם נאלצים לחכות תקופות ארוכות.  צריך לראות תכנית של משרד הבריאות למען האזרחים."

ח"כ אכרם חסון: "זה הדיון הרביעי בחצי השנה האחרונה שאני ממשתתף בו על מצב הבריאות בצפון. המצב הנוכחי בלתי נסבל ומה נעשה בעוד עשר שנים כשהאוכלוסייה תגדל בעוד מאה אלף. השאלה היא אם נמשיך לדבר ולבכות או שישנם דרכים מעשיות. עוד מעט אנחנו נתבקש לאשר תקציבים, אולי צריך להטיל סנקציות כדי לשפר את המצב."

ח"כ איל בן ראובן: "המטרה בעייני היא לא לצמצם את הפערים אלא להשוות ולסגור את הפערים.  אדם חולה בדיזינגוף, יכול בכמה דקות הליכה להגיע לבית חולים. אדם במעלות זה יכול להיות סכנת חיים. צריך לקרוא לתכנית לצפון תכנית שיקום והייתי מצפה לראות תכנית לשיקום הצפון. מדינה צריכה להחליט על סדרי עדיפויות וזה צריך לבוא על חשבון המרכז.  התכנית של משרד הבריאות לא מצמצמת, ובעוד חמש שנים הפערים יהיו יותר גדולים. זה גדול על משרד הבריאות לבדו והממשלה צריכה לקבל החלטה."

ח"כ איתן ברושי: "עד שלא תהיה מפת עדיפות לאומית לבריאות אין סיכוי לשנות את המציאות. כתוצאה מיכך באופן טבעי התקציב לא מתחלק נכון וגם התרומות מגיעות למרכז. לא יכול להיות שדווקא בתחום הרגיש הזה אין תכנית לאומית."

אלעד מסאסא, רפרנט בריאות במשרד האוצר: "בהחלטת ממשלה החלטנו להקצות משאבים יעודיים לצפון. החלטת הממשלה מאוד מפורטת והאתגר הוא ליישם אותה. הכסף נמצא בתקציב המדינה. לגבי מכשירים מיוחדים שינינו את היחס למכשיר פר אוכלוסייה וצמצמנו את המספר."

ניר קידר, משרד הבריאות: "יש תוכנית לצפון שהוגשה על ידי פרופ' גרוטו,  אבל לצערי חלק גדול ממנה עדיין לא מתוקצב. אנחנו מתכוונים להעביר 300 מיליון שקלים מהמרכז לפריפריה דרך קופות החולים.אנחנו ראים בשנים האחרונות צמצום פערים בבריאות. תוחלת החיים בנהרייה גבוהה יותר מתוחלת החיים התל אביב. התמונה אמנם עדיין חמורה אבל המדדים הולכים ומשתפרים. הקצב לא מספיק טוב ודברים צריכים לקרות מהר יותר אבל הדברים קורים. השר נותן עדיפות לפריפריה בצורה משמעותית."

יו"ר הוועדה ח"כ זוהר סיכם: "הגיע העת שמשרד הבריאות יירתם לסוגיית אי השוויון בשירותי הבריאות במרכז הארץ ויפעל באופן מיידי להפעלת תכנית חומש מסודרת על יעדים ולוחות זמנים ותקציבים. על המשרד לפעול להעברת תקציב של 2.5 מיליארד ₪ במהלך חמשת השנים הקרובות לבית החולים בנהריה."

 

שרית כהן,
0 תגובות