3,681 פניות למרכזי ההגנה לקטינים

הוועדה לזכויות הילד קיימה דיון על מרכזי ההגנה לילדים נפגעי עבירות מין ואלימות. הדיון עסק בדיווח של הרשויות בפני הוועדה כפי שנקבע חוק סיוע לקטינים נפגעי עבירות מין או אלימות.

יו"ר הוועדה ח"כ יפעת שאשא ביטון: "אנחנו דנים היום בעניינם של מרכזי ההגנה של משרד הרווחה וזהו הדיווח השני לוועדה כמתחייב בחוק. סיירנו בחלק ממרכזי ההגנה ואנחנו רוצים לקבל תמונת מצב לגבי ההקמה ולגבי תפקוד המרכזים".

חווה לוי, עו"ס ראשית במשרד הרווחה: "השלמנו בשנה האחרונה את הקמת שמונת המרכזים, כאשר שני האחרונים שנפתחו בנתניה וצפת כבר קולטים מקרים. יש צוותים ואיפה שחסר יושלם בקרוב. סיימנו גם כתיבה של הגדרות התפקיד של האנשים שנמצאים במרכז ההגנה. אנחנו רואים עלייה בפניות למרכזים ועלייה בהפניה למרכזים. יש חוקרי נוער בכל המרכזים, בחלק מהמרכזים יש חוקר קבוע וזו המגמה לכל המרכזים. יש בעיה עם חוסר הידע הציבורי. זה שבני נוער מגיעים לתחנת משטרה במקום למרכזי ההגנה זה באג מבחינתי. אני חושבת שהציבור לא מספיק מכיר ואנחנו מנסים דרך אנשי מקצוע מהתחומים השונים ליידע".

בדיון עלה נושא הטיפול הרפואי הניתן במרכזי ההגנה ובמרכזים האקוטיים (חדרי 4), בו התברר כי לא בכל המרכזים קיים מענה רופאי העונה על הצרכים וכי ישנה בעיית תקצוב לכוננויות של הרופאים.

ד"ר זהר סער לביא, אחראית הערכה והדרכה במשרד הבריאות: "המודל הראשוני היה שהמרכז יהיה סמוך לבית החולים ואז נעשו הסכמים עם בתי החולים ובית החולים היה אמור לספק את השירותים הללו. הוקצו 10,000 שקלים לרופאים, שלא מכסים נוכחות יום יומית. בשביל לפתור את זה ערכנו כל מיני הסכמים עם רופאים כדי לתת את המענה. עם חלק מהרופאים נעשו הסכמים שיהיו זמינים לקפוץ. המצב הזה כן מאפשר זמינות יותר טובה כי אין צורך שרופא ישב כל הזמן במרכז הגנה אלא הם מגיעים לפי הצורך. יש לרופא שמגיע את שיקול הדעת אם לקיים את הבדיקה הפורנזית או שעדיף בהמשך להגיע לבית חולים להמשך בדיקות"

יו"ר הוועדה, ח"כ יפעת שאשה ביטון: "הוועדה תדרוש הבהרה בנושא הזה. נניח שיש ילד או ילדה שנפגעו ומגיעים לבית החולים ומגיע רופא ומטפל בהם. האם הוא צריך תקצוב נוסף על השירות שהוא נותן במרכז אקוטי? אנחנו יודעים שיש רופאים זמינים למרכזי ההגנה והם מתוקצבים. זה לקוי בעיניי שאנחנו מתגמלים רופא בשביל שיהיה זמין אבל הוא לא זמין כל הזמן".

סער לביא: "החלק היחיד שצריך בשבילו תקצוב נוסף הוא שבשביל שתהיה ראיה משפטית הילד צריך להיבדק על ידי מומחה. בשביל שבר או טיפול רפואי או נפשי – בית חולים או השירות הרפואי לא מצריך תקצוב נוסף. בדיקה פורנזית עושה רופא שעובר הכשרה מיוחדת. כל שאר הדברים קיימים בבית החולים כל הזמן. מומחה לבדיקה פורנזית קיים במרכז לרפואה משפטית ולנפגעי הגנה הוא לא טוב. זאת הסיבה שבשבילה הקימו את מרכזי ההגנה".

עו"ד ורד וינדמן, מנכ"לית המועצה הלאומית לשלום הילד: "המודל של מרכזי ההגנה הוא יוצא מן הכלל. רצינו מקום מותאם לילדים שכל הגורמים יהיו שם מבלי שהילד יצטרך להתרוצץ. זה גם מאפשר העמדה לדין בצורה יותר קלה. גם קהילות שלעולם לא יגיעו לתחנת משטרה מגיעות למרכז הגנה וגם מגישים שם תלונה. אם אנחנו רוצים שהמודל יעבוד – צריך שיהיו צוותים שלמים וזמינים במרכז. משרד הרווחה צריך לקחת אחריות על כך".

וינדמן התייחסה גם לעיכובים בפתיחת האגף לאוכלוסייה הערבית בירושלים: "יש אוכלוסייה שלמה שלא יכולה להגיע לאוכלוסייה הערבית. זו שערורייה. ילדים ערביים הם לא ילדים ככל הילדים?".

חווה לוי: "החוק לא חייב להקים אותו. התקיים דיון במשרד הרווחה והוא סבר שההרחבה נכונה. ההשלמה של המבנה לטובת האוכלוסייה הערבית לא הושלם. יחד עם זה היום היה מנכ"ל משרד הרווחה בקמפוס ואני מניחה שתתקבל החלטה של המשרד בתקופה הקרובה שהמימון יורחב".

סנ"צ מאיר ברקוביץ', רמ"ח נוער במשטרת ישראל:  "יש משהו מאוד משמח שכל המרכזים הוקמו אבל יש משהו מדאיג ברוח שנשמעת. כמודל – כל מי שמכיר את מרכזי ההגנה מקרוב מבין שזה מודל שצריך להיות דגל בכל מה שקשור לטיפול בילדים. הוא מביא את העבודה הבין משרדית לרמה המיטבית. כדי שדבר כזה יעבוד טוב צריך להבין שבעל המקצוע שיושב במרכז הוא לא כמו בעל מקצוע במקום אחר. לא סתם קבענו שחוקר נוער במרכז ההגנה לא פועל כשוטר רגיל. יש מרכז אחד שעוד לא אויש עם שוטר קבוע וזה בצפת. המפכ"ל בא בעצמו לראות איך זה פועל ונתן הנחייה שגם שם יאויש בתקן קבוע ותוך שבועיים יהיה שם מישהו קבוע".

עו"ד לידיה רבינוביץ', הממונה הארצית כל ייצוג קטינים במשרד המשפטים: "אנחנו מייצגים בעיקר ילדים בסיכון ואנחנו רואים את הפער בין אלו שטופלו במרכז ההגנה לבין אלו שנאלצו לעבור בדרך הייסורים. יש חוסר מודעות של כל מי שפועל מסביב לגבי קטינים מעל גיל 14 שלא נשלחים למרכזי הגנה. מחר אמורה לעבור הצעת חוק היסטורית שתיתן זכות ליווי למי שנפגע בעבירות מין חמורות כבר משלב הגשת כתב האישום. המחשבה שלנו הייתה שיהיה לנו נציג במרכז ההגנה. זה שירות שחייב להיות מחובר לצוות הזה".

יו"ר הוועדה יפעת שאשא ביטון סיכמה את הדיון: "אני שמחה לשמוע ששמונה המרכזים הושלמו, אך צריך להביא לכדי השלמה את שירותי המרכז בירושלים למגזר הערבי. בנוסף הוועדה מבקשת להסדיר את סוגיית הרופאים וקוראת למשרדי הממשלה להסביר את העניין בפני הוועדה ולספק שירותים שוטפים. באחריות משרד הרווחה לקבוע מדיניות כוללת לכל המרכזים ולהשית עליהם פיקוח. הוועדה מבקשת  לקבל עדכון בחודש נובמבר על סוגיית הפיקוח ועל הצבת חוקרי ילדים קבועים בכלל המרכזים". 

שירי דנון,
0 תגובות