מה המטרה של המגנומטרים?

מה המטרה של המגנומטרים בהר הבית? להגביר את הביטחון? בינתיים נדמה שהם עושים את ההפך. וממילא, גם אם הם יעבדו, הם ינטרלו כניסת נשקים למתחם שאין בו כמעט יהודים. רוב מוחלט של הפיגועים בירושלים מתבצעים מחוץ למתחם הזה והמגנומטרים בהר לא ישפיעו על תופעה כאובה זו.

אם כן נדמה שהמגנומטרים הם לא אמצעי ביטחוני, הם יותר כמו הפגנת ריבונות, גאווה לאומית בשילוב עם קורטוב ענישה קולקטיבית ו"אנחנו נראה להם" סטייל - אנחנו נעשה לכם כעת את החיים קשים ונקבע את הכללים כי אנחנו הריבון. באותה מידה יכלו בממשלה להחליט שיציבו דגלי ישראל בכניסה להר, אבל התוספת של הכסות הביטחונית מאפשרת לשכנע מעגלים רחבים יותר לתמוך בצעד הזה.

הרבה ישראלים יבחרו בגישה הגאה הזו גם אם יתברר כי היא תגביר את הטרור, ואת ההרוגים, וכך את הישראלים שאבלים על מות יקיריהם. אבל מכיוון שרוב בני האדם לא מתעניינים במיוחד במדיניות או פוליטיקה, סביר שהם לא בוחרים בכך תמיד תוך מודעות למחיר. התפקיד שלנו, בשמאל, הוא קודם כל שהבחירה שלהם תיהיה מודעת - לחדד כי אלו האופציות: מחד התרסה לאומית מאידך הגברת שיעור המתים מטרור במקום צמצום התופעה (שלא לדבר על המתים הפלסטינים שלצערי פחות מעניינים את הציבור פה). כעת תבחרו.

ומה אם הבחירות של נתניהו? נתניהו היה לכל הפחות מנהיג יחסית זהיר ולא פירומן עד עתה. אבל כנראה שכעומק החקירה עומק ההבערה. והלב בוכה על המתים.

יניב מוהר,
0 תגובות