"להרחיב תמ"ל לקרקעות פרטיות"

ועדת הפנים בראשות ח"כ דודי אמסלם אישרה לקריאה שניה ושלישית את הצעת חוק הותמ"לים. על פי הצעת החוק יורחבו הותמ"לים גם לקרקעות פרטיות מרובות בעלים, וזאת בתנאי ש: 1. אם המדינה (או רשות מקרקעי ישראל) היא אחד מהבעלים, מדובר לפחות בחמישה בעלים שונים על הקרקע. אם המדינה אינה אחד מהבעלים, מדובר במתחם שיש לו לפחות 10 בעלים.2. שלאחד מהבעלים אין בעלות על יותר מ-20%. 3. שמספר יחידות הדיור שייבנו לפחות 750. 4. שהתוכנית אושרה על ידי ועדה מסננת, שתמנה את מנהל מינהל התכנון, נציג שר המשפטים, שר האוצר, רשות מקומית ומשרד השיכון.

יו"ר הוועדה ח"כ דודי אמסלם: "הותמ"ל זה לא ההליך הרצוי, אבל מונח בפנינו אילוץ משבר הדיור. לפעמים 'עת לעשות לה' הפרו תורתך'. אנו נדרשים לפתור את הבעיה היותר אקוטית. אני חושב שכל סיפור הותמ"ל היה צריך להיות מתוחם במספר יחידות דיור או בזמן, מה שבא קודם. הותמ"ל ייעלם מהעולם. אני אזום לבטל אותו כשהוא לא יהיה רלוונטי, כי בהגדרה הוא פוגע בתכנון. המדינה יצאה לדרך כי יש גרעון של 50,000 יחידות דיור".

ארז קמיניץ, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה: "עצרנו את מחירי הדיור עם הנדברקס. אני מסכים שהותמ"ל הוא מכשיר מאד דורסני. הוא דורס תכנון, ולכן חייבים להיות מאד זהירים בהפעלתו. אנו לא מחפשים להיטיב עם יזמים פרטיים, אלא דרך לחלץ תוכניות תקועות בגלל ריבוי בעלים. כשהחוק יעבור אנו נחפש תוכניות תקועות שהוועדה המחוזית לא מצליחה לחלץ. גם אני קורא דוחות של הלמ"ס ומבין שקורה משהו בשוק ויכול להיות שאנו בסוג של שינוי. אם יסתבר ששר האוצר הצליח להתגבר על משבר הדיור, נצטרך לחזור אחורה ולומר שהותמ"ל עשה את שלו".

 

יעל קיים,
0 תגובות