120 שנים לקונגרס הציוני הראשון

הכנסת ציינה היום 120 שנים לקונגרס הציוני הראשון בבאזל. ועדות הכנסת קיימו דיונים בנושא ואחרי הצהריים התקיים באודיטוריום ע"ש שילנסקי אירוע חגיגי בהשתתפות יו"ר הכנסת יולי יואל אדלשטיין, יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית אברהם דובדבני וסגן ומ"מ יו"ר הסתדרות הציונית העולמית יעקב חגואל.

יו"ר הכנסת יולי יואל אדלשטיין: "בחייה של כל אומה, יש רגעי מפנה מיוחדים. היום אנחנו חוגגים מאה ועשרים שנים, לאחד מרגעי המפנה החשובים בתולדות העם היהודי: הקונגרס הציוני הראשון בבאזל. בבאזל לא רק נדלק לפיד החירות היהודי – בבאזל הוצת המפץ הגדול, ששינה את מהלך ההיסטוריה. נאומים רבים יצהירו כי כעת, אחרי מאה ועשרים, הגיעה השעה לבנות את הקומה השניה של התנועה הציונית; זה הזמן לחדול מהעיסוק בהישרדות ובמלחמות הקיום, ולנסח במפורש את השאיפות והערכים המכוננים שלנו. ללא ספק, הקומה השניה חשובה מאד. אבל היום אני מבקש להציע לכם את ההיפך:  מאה ועשרים שנים אחרי הקונגרס הציוני הראשון, ולקראת הכניסה לשנת השבעים למדינה – הגיעה השעה לעסוק בבניית היסודות עליהם עומד ה"בית הלאומי" שלנו. מחקרים רבים מראים שהציבור מאבד בעקביות את אמונו במוסדות השלטון. זה נכון שביקורת על המנהיגים, אינה תופעה חדשה בעם היהודי, אבל מידה כה מועטה של אמון ברשויות השלטון, הנמשכת ברציפות לאורך שנים, צריכה להדליק כמה נורות אזהרה. כיום, חיזוק רוח המעורבות האזרחית והמוסדות המקומיים, הם מהמשימות החשובות ביותר של החברה שלנו. הדמוקרטיה הישראלית אינה מתחילה ומסתיימת בכנסת. היא מבוססת על המחלקות הקטנות שאתם חלק מהן, על היוזמות הקהילתיות שאתם תובילו. את תיקון העולם תפתחו מחיזוק הסביבה המקומית שלכם. תתחילו מלהיות מיקרו-חלוצים, חלוצים מקומיים".

יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית אברהם דובדבני: "69 שנים עברו מאז התממשות התקווה של הרצל והקמת המדינה, אנחנו מתחילים להתרגל לעצמאות והיא נעשית חולין עד כדי ניתוק מהעבר. חשוב שלא נאבד את החזון למען העתיד. יש שאומרים שעידן הציונות הסתיים עם הקמת מדינה. אנחנו צריכים לשאוף לשלמות מוסרית ורוחנית כדי להמשיך להגשים את מטרות הציונות שקבע הרצל, מטרות שקיימות גם היום: קיבוץ גלויות, הקמת מדינה יהודית-מוסרית שתהיה אור לגויים ושמירה על אחדותו של העם היהודי. אלה הם תפקידיה של ההסתדרות הציונית בעשייה למען הגשמת חזון הרצל".

וסגן ומ"מ יו"ר הסתדרות הציונית העולמית יעקב חגואל: "הרצל חלם על המדינה הזו והצליח לגייס במסעותיו ברחבי אירופה 200 יהודים שקיימו את הקונגרס הציוני הראשון. התייחסו אליו כאל שוטה הכפר והיום אנחנו יודעים שהוא היה חוזה. הוא נתן את האות לתקווה ובזכותו אנחנו כאן במדינה משלנו". חגואל הודה בתחילת דבריו ליו"ר הכנסת אותו הגדיר כ"אחד מגיבורי הציונות בת זמננו".

ההסתדרות הציונית העולמית, ארגון הגג של כלל הגופים הציוניים בעולם, נולדה בהחלטות הקונגרס הציוני הראשון בבאזל. היא מפעילה עשרות פדרציות ציונית בעולם, המייצגות את מגוון הדעות וההשקפות של העולם היהודי-הציוני. 

בישיבת המליאה יעלה נושא ציון 120 שנים לקונגרס הציוני כנושא במסגרת ההצעות לסדר היום.

דור מנשה,
0 תגובות