המלצה: קיצור החופש הגדול לשישה שבועות

הוצגו המלצות ועדת המשנה לבחינת ימי החופשה במערכת החינוך.

ח"כ עודד פורר יו"ר ועדת המשנה לבחינת ימי החופשה במערכת החינוך הגיש את המלצות הוועדה לוועדת החינוך: המתווה שאנו מציגים יצמצם את הפער בין חופשות המורים לחופשות ההורים ב-19.5 ימים. 

​משרד החינוך: ניקח את כל ההמלצות שהוצגו כאן לכיוון חיובי.

 

ועדת המשנה לבחינת ימי החופשות במערכת החינוך הגישה הבוקר את המלצותיה לוועדת החינוך. הוועדה הציגה שלושה מתווים והמליצה בפני ועדת החינוך על מתווה משולב שיגרע 4.5 ימי הוראה מלוח חופשות המורים, אך בשילוב עם פתרון בית הספר של החופש הגדול ועם ארבעה סופי שבוע ארוכים, יצמצם את הפער בין ימי החופשה במערכת החינוך לימי חופשות ההורים ב19.5 ימים.

בין המלצות הוועדה כפי שמופיעות בטבלה: קיצור החופש הגדול לשישה שבועות והזזת תחילת שנת הלימודים ל א' באלול; ביטול חופשת ל"ג בעומר וביטול החופשה באיסרו חג של שבועות ושל סוכות.   עוד המליצה ועדת המשנה לקדם את תכנית ארבעה סופי שבוע ארוכים וליצור גשר בין יום הכיפורים לסוכות ובכך לפצות על חלק מהימים שנגרעו מלוח החופשה של המורים. בנוסף המליצה הוועדה להרחיב את בית הספר של החופש הגדול נוסף לשלושת השבועות של תחילת החופש הגדול גם לחופשת פסח וחנוכה. העלויות הישירות המוערכות לתכנית זו הן עד 900 מיליון ₪, אך צפי ההחזר למשק ולהכנסות המדינה כתוצאה מביטול ימי החופשה יצמצם את העלות, זאת על פי אומדן המועצה הלאומית לכלכלה כפי שהוצג באחת מישיבות ועדת המשנה. "יש כאן רוח גבית מהציבור והזדמנות גדולה לשינוי", אמר ח"כ פורר, "אם לא יחל מו"מ ליישום ההמלצות, חברי ועדת החינוך יחלו בהליך חקיקה".

יו"ר ועדת החינוך ח"כ יעקב מרגי אמר לאחר הצגת המתווה: "נעשתה עבודה יסודית עם בסיס רחב שממנו הממשלה יכולה ליישם את התוכנית.  אני מתכונן לאשר את המלצות ולהגיש אותם לראש הממשלה, לשר החינוך ולשר האוצר".

ח"כ מירב בן ארי (כולנו) הודיעה בישיבה כי בקרוב תפורסם תוכנית של שר האוצר ושר החינוך המצמצמת את הפער בין ימי החופשה של ההורים לאלו של התלמידים. גם דליה מזרחי, סגנית מנהלת כוח אדם במשרד החינוך גיבתה את האמירה והוסיפה כי כרגע מתגבשת התוכנית במשרד החינוך. "ניקח את כל ההמלצות שניתנו כאן לכיוון חיובי", דברי מזרחי.

חברי הכנסת בירכו על התוכנית:

ח"כ מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני): "הורות, חינוך ותעסוקה לא הולכים כרגע יחד במדינה. מדינת ישראל עד היום לא לקחה אחריות מלאה על הלימה בין שלושת הנושאים הללו. אוי לנו אם גורלו של הדוח הזה יהיה שנמשיך הלאה ונטמון את הראש בחול. ככלכלן אני גורס שהעובדה שהורות ותעסוקה לא הולכים ביחד מהווה פגיעה חמורה בפריון במשק. יש בהמלצות הוועדה גם ערך פדגוגי רב, מעבר לתועלת הכלכלית".

ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני): המורות והמורות הם בעיני קודש הקודשים של מערכת החינוך בישראל. אנחנו מצפים שיאמצו את המסקנות".

ח"כ מסעוד גנאים (הרשימה המשותפת) בירך על המסקנות אך ביקש להתאים את ימי החופשה למגזר הערבי.

פז כהן, יו"ר פורום ועדי ההורים הישוביים : "תודה רבה לכל חברי הכנסת שלקחו את הנושא הזה ברצינות רבה. תודה ליו"ר שזו לא פעם ראשונה שאתה מוביל מהלך ללא אגו. אנחנו מגבים גיבוי מלא את ההמלצות ואני פונה להסתדרות המורים בבקשה שלא יפחדו ויבואו כשותפים. המורים הם חלק חשוב מהפתרון".

עו"ד מאיר אסרף שמייצג את הסתדרות המורים התייחס למסקנות: " אנחנו לא מברכים על המסקנות כי המלצות פוגעות בתנאי ההעסקה של המורים. אנחנו שבעי רצון מההמלצה לקיים מו"מ עם משרדי הממשלה, אבל המתווה הוא בעייתי כי הוא משנה מבחינתנו את סדרי העולם. זוהי רעידת אדמה ואנחנו לא יכולים להסכים לזה באופן כזה". שלמה ישי, סגן מזכ"לית הסתדרות המורים הוסיף: " הוזכר כאן נושא ארבעה ימי הצהרה. כולנו מסכימים שמורים עושים מה שעושים עם ימי המחלה האלה... הבעיה שימי ההצהרה שמוצעים מוגבלים רק לצרכים רפואיים ואנחנו מעוניינים שלא יוגבלו ויוכלו לשמש גם להיעדרות לצורך שמחות משפחתיות וכו'". 

יו"ר הוועדה ח"כ יעקב מרגי סיכם את הדיון: "מליאת ועדת החינוך קיבלה בברכה את המלצות ועדת המשנה מבחינת ימי החופשה במערכת החינוך. אנחנו מודים על עבודה יסודית וממצה שנעשתה. זהו מסמך חשוב שיהווה אבן דרך חשובה. אין כאן מהלך כוחני, המסקנות התגבשו סביב שולחן עגול. אנחנו קוראים להחיל את ההמלצות האלה בהדרגה.  אני מבין את הצורך של הארגונים להביע עמדה נוקשה, אך אין לי ספק שהשכל הישר יגבר ואנחנו נוביל מהלך של WIN WIN SITUATION".  

שגית לוי,
0 תגובות