ועדת הכספים נרתמת לחיזוק הבריאות בצפון

"לא מוכנים שיימרחו אותנו", כך קראו חברי ועדת הכספים בדיון מיוחד על מצב מערכת הבריאות בצפון.

 

לדברי חברי הכנסת, מערכת הבריאות בצפון במצב של קריסה, יש מחוסר חמור במיטות, ברופאים ובתשתיות. בתי החולים בצפון ובכללם, בית החולים 'לגיל' בנהריה המשרת 600 אלף תושבים, סובלים מבעיות תקציביות קשות והמדינה לא עושה דבר על-מנת לתקן את המצב. יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה): "ועדת הכספים קיימה מספר רב של דיונים בנושא מערכת הבריאות בפריפריה ובצפון בפרט. נאבקנו ואף קיבלנו החלטות על העברת תקציבים, אך כפי הנראה החלטות לא מיושמות".

חברי ועדת הכספים מהקואליציה ומהאופוזיציה, קראו לקיים מעקב של הוועדה אחר העברת תקציבים וביצוע החלטות בפועל. נוכח נתונים קשים אודות מצב מערכת הבריאות באזור הצפון שהוצגו ע"י חברי הכנסת עצמם, קראו חברי הכנסת וביניהם שרת הבריאות לשעבר, ח"כ יעל גרמן (יש עתיד): "אנחנו מקבלים כאן החלטות וחייבים לוודא שהכספים מועברים בפועל לתוספות תקנים, לתשתיות, להנגשת הבריאות ולקיצור תורים עבור תושבי הפריפריה".

ח"כ גרמן: "מחוז הצפון סובל מאפלייה, שיעור התמותה מהגבוהים בארץ, במרכז 2 לאלף בצפון 3.9, שיעור חולי הסוכרת הגבוה ביותר, חוסר בכוח אדם, חוסר במיטות, כשרת בריאות הקמת ועדה לבחינת מצב הבריאות בצפון וסיימה לפני שנה ויש המלצות לגבי כל אחד מהתחומים. עכשיו צריך לדרוש שהמדינה תתקצב את מימוש את אותה תכנית. אין שום סיבה שממשלת ישראל לא תקצה בדיוק כפי החליטה לגבי הדרום כדי להשוות את התושבים שם לשר הארץ".       

ח"כ עבדאללה אבו מערוף (הרשימה המשותפת): כסף יש אך משרד האוצר לא מעביר.      

ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני): "הדיון הזה משקף שני מצבים את חולשת מערכת הבריאות ואת חולשת הכנסת ומעיד על רמת היכולת של הכנסת שמדברת ולא קורה דבר. אין תכנית לאומית לבריאות ואין מפת עדיפות לבריאות וגם אם יהיה כסף לא ברור מה יעשו איתו. אני מלווה את בתי החולים בצפון מאז היותי ראש רשות. בהסכמים הקואליציוניים לא היה זכר לנושא הבריאות. אזרחי הצפון משלמים יותר אך מקבלים פחות".

ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני): "מצב הבריאות בצפון בכי רע, סובלים ממשאבים חסרים ומנגישות לקויה".       

ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת): "אם יש נושאים שמאחדם את כולנו זה הנושא הזה. מערכת הבריאות בצפון נותנת שירותים לכלל האזרחים, 600 אלף תושבים, יהודים וערבים כאחד. מספר המיטות עומד על 1 לאלף נפש ובמרכז 2.4 לאלף תושבים. 2.8 רופאים לאלף נפש מול 5.5 במרכז. זה אומר הכל והנושא הוא העברת תקציבים. הכדור במגרש שלנו ואנחנו יכולים לתת מזור לבריאות בצפון ויכולים לעשות זאת".     ח"כ מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני): "מספר הרופאים בצפון 2.8 לאלף נפש בצפון לעומת 5.5 במרכז. העברנו כאן תמריצים ומענקים לרופאים צעירים בצפון. המהלך הזה היה מוצלח אך לא מספיק וכסף עדיין לא הועבר השנה. יש צעדים קונקרטיים שבידינו לעשות ללא עלויות אדירות. צריכים לדרוש 100 מיליון ₪ לטובת העניין הזה, משהו אפשרי עכשיו ולא הבטחות לתקציב 2019". קרא לגפני לקדם סיכום כזה עם משרדי האוצר והבריאות, מהלך שתוביל ועדת הכספים מול שני המשרדים. מוטב הישג ביד מאשר ללכת על תכנית גרנדיוזית שסיכוייה לצאת אל הפועל קלושים".       

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני): "חוקים יש, כסף אין. יש גם החלטות אך הן לא מבוצעות בפועל, כסף לא מועבר ליישום".       

ח"כ איל בן ראובן (המחנה הציוני): "המצב רק הולך ומחמיר. משרד הבריאות הוצא מתכנית הצפון הכוללת. נדרשת תכנית חירום לשיקום הבריאות בצפון כבר בתקציב 2017-2018, כי אנשים מתים שם ללא הצדקה".      

מנהל תחום כלכלת אשפוז באגף התקציבים במשרד הבריאות, נדב בן יוסף: בדצמבר ייפתח פט-סיטי, הסורק החדיש ביותר, בצפת. בנושא קיצור תורים ניתן כבר מקדם שייתן יתרון לפריפריה, ברכש של בתי החולים ובדרום, יש תקציב למבנים יבילים בבתי חולים בצפון ועוד. מוקצים לכך 35 מיליון ₪ ל- 2017".     חברי הכנסת רוזנטל וגפני: "אושרו כאן בוועדה 75 מיליון ₪. לעג לרש. גם קיצצתם בעידוד רופאים לפריפריה".  ח"כ רוזנטל: "אלה תשובות של מריחה".

     רפרנט בריאות באגף התקציבים במשרד האוצר, אלעד משאשא: הממשלה אישרה כבר בתקציבים 2017-2018 הוחלט על תקציבים תוספתיים לבריאות בצפון. ניתן כסף לשיפור היחס בין מיטות לתושבים, תוספת של מעל 250 מיטות לשש שנים הקרובות. בנוסף, הושקעו מאות מיליוני ₪ לפיתוח תשתיות בבתי החולים, כולל תוספת מכשירי פד-סיטי, מבנים חדשים, תכנית כוללת למשיכת רופאים לפריפריה. 400 מיליון ₪ לפיתוח בארבע השנים הקרובות. לגבי משיכת רופאים תמריצים למשיכת רופאים מומחים. בבית החולים בנהריה הושקעו מאות מיליונים בבינוי והסובסידיה שלו גדלה ב- 100 מיליון ₪.

מנהלת רפואית מחוז-צפון בקופת חולים כללית, ד"ר אפרת הראל-בר-און: "יש בעיות קשות ולמשל טבריה ועמק הירדן לא נכללים במענקי הפריפריה לרופאים. רופאים עולים, אלה שמגיעים מאוקראינה ורוסיה עיבו את מערכת הבריאות בצפון לטובה, אך כיום מתקשים לקלוט אותה, כי בעבר היתה שותפות תקציבית בשכר ע"י משרד הקליטה וכיום התקינה הזו לא קיימת והיינו שמחים אם משרד הקליטה היה עוזר לנו לקלוט אותם. אין לי תקנים. בניגוד לרופאים בני הארץ עוברים תהליכי קליטה ארוכים יותר ויש להיערך לכך. לגבי המטופלים – אכן יש פערים בין הצפון למרכז ואלו הם פערים מגזריים. תוחלת הצפון של המגזר הערבי נמוכה בהרבה מאלו במגזר היהודי ונדרשים מענקים להבאת מטפלים דוברי ערבית".

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, לאנשי משרדי הבריאות והאוצר: "הדיון לא מוצה ולא למדנו דברים חדשים. אני מבקש נייר מוסמך ממשרד האוצר וממשרד הבריאות. הסיפור הזה של הזנחת הבריאות בצפון זה סיפור של הרבה שנים, אל תטייחו את הדברים. דורש לקבל מסמך מה הולכים לעשות בבריאות בצפון, בדגש רק על הצפון, מסמך מפורט דברים קונקרטיים. המצב הזה לא יכול להימשך. זה הופך אותנו למדינת עולם שלישי. מצד אחד יש לנו אינטרס שאוכלוסיית הצפון תגדל אבל לא מקצים את מלוא המשאבים הדרושים לכך וגם החלטות לא מיושמות. למה מתוך 75 מיליון ₪ שהוחלטו, רק 35 מיליון ₪ מוקצים בפועל להבאת רופאים מומחים לצפון??! אני דורש מסמך מפורט עם מספרים, מה התכנית לגבי השנים הקרובות בבריאות בצפון". גפני דרש לקבל את המסמך בתוך שבועיים מהיום. "ועדת הכספים לא תרפה מהנושא, כל חברי הוועדה תמימי דעים שחייבים לפעול ומהר לשיקום מערכת הבריאות בצפון שמשרתת מאות אלפי תושבים מכל המגזרים" סיכם גפני

שגית לוי,
0 תגובות