מחבלים אזרחי ישראל פתחו בירי באזור שער האריות

פיגוע בירושלים: מחבלים שהגיעו להר הבית הלכו לכיוון אחד השערים כשהם חמושים, פתחו בירי ונמלטו לכיוון המסגדים. בתום מרדף הם חוסלו על ידי שוטרים. באירוע נהרגו 2 שוטרים.

השוטרים הם רב-סמל מתקדם האיל סתאוי ורב-סמל מתקדם כמיל שנאן, תושבי הכפרים מראר וחורפיש שבצפון. השניים נפצעו תחילה באורח אנוש ופונו לבית החולים הדסה הר הצופים שבירושלים, אך שם נקבע מותם.

מהמשטרה נמסר ששלושה מחבלים פתחו בירי באזור שער האריות, בעיר העתיקה בירושלים. הם נמלטו לכיוון המסגד, ובמהלך חילופי אש עם הכוחות בשטח הם נהרגו.

עוד נמסר ששלושת המחבלים הבחינו בשוטרים באזור, ירו לעברם ונמלטו לכיוון אחד המסגדים במתחם הר הבית. התנהל מרדף אחריהם, במהלכו הם נורו ונהרגו. שניים מהמחבלים נוטרלו על ידי השוטרים והמחבל השלישי נמלט לכיוון רחבת המסגד, שם נוטרל גם הוא. במהלך בדיקה שביצע חבלן משטרה על גופו, ניסה המחבל להתרומם אך הוא נורה ונוטרל. במקום נתפסו שלושה נשקים, בהם רובים מסוג קרל גוסטב ואקדח, וסכינים.

צוותים של מגן דוד אדום שהוזעקו לזירה החלו להעניק טיפול רפואי לפצועים בזירת האירוע, ופינו את הפצועים קשה לבית החולים הדסה הר הצופים בעיר.

שני בני אדם נפצעו באורח קשה מאוד. שני הפצועים ופצוע נוסף קל-בינוני פונו לבתי החולים. סגר הוטל על העיר העתיקה והר הבית נסגר למתפללים.

ישראל ויינגרטן ואהרון אדלר, פרמדיקים של מד"א שהגיעו על אופנועי מד"א לזירה, סיפרו: "סמוך לשער האריות, השוטרים הובילו אותנו לשלושה פצועים מירי. ראינו שלושה גברים בשנות ה-30 לחייהם כשהם מקבלים טיפול ראשוני מהשוטרים במקום. הם סבלו מפצעי ירי, הענקנו להם טיפול רפואי מציל חיים ולאחר דקות של טיפול בשטח העברנו אותם לניידות טיפול נמרץ שלנו, שפינו אותם לבית החולים תוך המשך טיפול. הפצוע השלישי היה בהכרה מלאה והתהלך במקום, הוא סבל מפציעות נתזים בצוואר ובגפיים, ולאחר טיפול רפואי ראשוני הוא פונה לבית החולים כשמצבו מוגדר קל עד בינוני ויציב".

שלושת המחבלים שביצעו את פיגוע הירי הם אזרחי ישראל, תושבי אום אל-פחם - מוחמד אחמד מוחמד ג'בארין, בן 29, מוחמד חאמד עבד אל-לטיף ג'בארין, בן 19 ומוחמד אחמד מפדל ג'בארין, בן 19. שלושתם לא היו מוכרים לכוחות הביטחון. 

בהוראת מפקד מחוז ירושלים ניצב יורם הלוי, נסגרו שערי הר הבית ושטח המתחם פונה מאנשים, ושטח הר הבית פונה מאנשים, שעריו נסגרו למבקרים ולא יתקיימו היום במקום תפילות, בהוראת מפקד מחוז ירושלים. במקביל, בוצעה סריקה בהר הבית לאיתור מפגעים פוטנציאליים נוספים ונשק.

כוחות משטרת ישראל ממשיכים בפעילות המבצעית, תוך תגבור הכוחות הן בתוך שטחי העיר העתיקה והן בגזרת ירושלים ועוטף ירושלים, במטרה לשמור על השקט והביטחון ולהחזיר את הר הבית לשגרה.

מהמשטרה נמסר שעל גופותיהם של המחבלים נמצאו שני רובי קרל גוסטב ואקדח והוחלט על הטלת סגר על העיר העתיקה כולה.

אלוף פיקוד מרכז רוני נומה הנחה את הכוחות ביהודה ושומרון על הגברת ההיערכות לאפשרות של הפרות סדר בעקבות הפיגוע. ההערכה היא שלאחר ההלוויית הפלסטיני שנהרג בעימותים עם צה"ל במחנה הפליטים דהיישה, יחלו עימותים והפרות סדר אלימות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ערך שיחת עדכון בעקבות הפיגוע, בהשתפות שר הביטחון אביגדור ליברמן, השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט, ראש השב"כ נדב ארגמן, המפכ"ל רב-ניצב רוני אלשיך, ומתאם פעולות הממשלה בשטחים אלוף יואב מרדכי.

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי הוחלט לסגור היום את ההר מסיבות ביטחוניות. יתבצעו סריקות כדי לוודא שאין עוד נשק על הר הבית". 

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אומר כי מדובר באירוע חסר תקדים בשימוש בנשק חי בתוך שטח הר הבית: "המחבלים חיללו את קדושת ההר, ביצעו כאן פיגוע ירי מתוכנן. צריך לזכור שחודשים ארוכים אנחנו אומרים שישנה הסתה, לא רק ברשתות אלא גם באופן רשמי, כשאבו מאזן קורא לציבור הפלסטיני להגן על הר הבית, ואומר שרגלי יהודים מטמאות את הר הבית, יש לכך השלכות שיכול מאוד להיות שראינו את התוצאות שלהן כאן הבוקר. אנחנו קוראים לכולם לנהוג במתינות".

מתאם הפעולות בשטחים אלוף יואב מרדכי הגיב לפיגוע בעמוד מתאם פעולות הממשלה בשטחים בערבית. "שלושה מחבלים ביצעו פעולת טרור נפשעת במתחם הר הבית הקדוש וטימאו אותו. הם נכנסו חמושים וביצעו פיגוע טרור. לפיכך, בזמן הקצר הנתון הזה, כוחות הבטחון הישראלים נוקטים בצעדים לראות כי אין כלי נשק במקום. אנו רוצים לשמור על חופש לפולחן, וכוחות המשטרה בפעולתם ניסו לשמור על כך. זהו פיגוע טרור שאינו מקובל עלינו ואנו מקווים שהעולם הערבי כולו יגנה אותו גינוי ברור ונחרץ. אנו מקווים שחופש הפולחן ישוב במהרה להתקיים".

דובר חמאס סאמי אבו זוהרי אמר: "הפיגוע בירושלים הוא תגובה טבעית לטרור הישראלי ולחילול של מסגד אל-אקצא, והוא מאשר את המחויבות לאינתיפאדה ואת אחדות עמנו". לאחר הפיגוע פשטה המשטרה על בתים בעיר ממנה הגיעו המחבלים.

יוני נעימי,
0 תגובות