עוד ועדה לעולי אתיופיה

הוועדה לצדק חלוקתי בראשות ח"כ מיקי זוהר קיימה דיון בהשתתפות שר הבינוי והשיכון יואב גלנט, בנושא מענקי סיוע ליוצאי הקהילה האתיופית לרכישת דירות באופן שוויוני.

מדובר בדיון המשך לדיון שהתקיים בוועדה ב- 16/5/17 ובו העלו יוצאי אתיופיה טענות כי קיים נוהל שאינן גלוי המגביל את יכולת הרכישה של העולים וכובל אותם למרכזי הקליטה, מה שמביא להסללתם לשכונות קשות ביותר. עוד עלה בדיון כי עולים שאינם זכאים למענק רכישה, אלא לסיוע בשכר דירה בלבד, זכאים ל- סכום סיוע העומד על 1500 ₪ על פני 5 שנים.

יו"ר הוועדה ח"כ מיקי זוהר אמר:  "החזקת מבנה קליטה לשנה עבור 2500 עולים גובה 200,000 ₪ בשנה – אם היו נותנים סכום כזה לכל משפחה היו נסגרים מרכזי הקליטה. יש להגדיל את  המענקים בהתאם לעלויות בשנים האחרונות בשוק הדיור,  זאת ללא עלות תקציבית, אלא במקום תקצוב מרכזי הקליטה. בנוסף אנו מבקשים להמיר את סכום הסיוע  העומד על 1500 ₪ ל- 5 שנים ל - 90,000 ₪  כמענק חד פעמי לעולים שאינם זכאים למענק רכישה, אלא לסיוע בשכ"ד בלבד, על מנת שסכום זה שיהווה הון התחלתי לרכישת דירת קבע לפי בחירת העולה."

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט סקר בפני הוועדה את פעילות משרדו בנושא ואמר: "אני מסור לעניין האוכלוסייה יוצאת אתיופיה , מכיוון שחובתנו לדאוג לכך שהאוכלוסייה הזו תתערה במדינה. הייתה לי הזכות להשתתף במבצעים הראשונים להבאתם לפני הרבה שנים. אני מרגיש מחויבות אישית לנושא. קלטנו אוכלוסיות ועדות מהרבה יבשות וארצות, כל עדה שהגיע לכאן רצה תקופה מסוימת על מסלול ההמראה ואז המריאה. לצערי הרב חלק ניכר מהאוכלוסייה הזו עדיין נמצאת על מסלול ההמראה ולא מצליחה להמריא. הדבר המתסכל זה שזה למרות שזו אוכלוסייה קטנה יחסית.

ראש הממשלה הקים ועדה לצמצום פערים באוכלוסייה האתיופית, הוא גם יושב בוועדות האלה באופן סדיר ועוקב.

לנו במשרד הבינוי יש שתי תחומי אחריות בעניין הזה. הראשון – סיוע לרכש דירות במחיר מופחת, קיבלנו החלטה שאנחנו רוצים לתת הנחה משמעותית גם בעלות הרכישה וגם באופן הביצוע שלה. אחרי דין ודברים הגענו למצב שאנחנו נותנים הנחה של 600000 ₪.  אפשר לממש את ההנחה איפה שרוצים והיא לא מוגבלת למקומות מסוימים. נקודה שנייה, אנחנו עוסקים בתהליכי התחדשות עירונית בחמש שכונות. זה סדר גודל של 120 מיליון ₪ בחמש שנים. יש שם אלפי יחידות של פינוי בינוי. בנוסף הכנסנו את מה שנקרא שיקום שכונות חוזר. להגיד שהבעיה פתורה, התשובה היא לא. אבל יש התקדמות משמעותית."

באשר לבקשה שהופנתה לשר להתת עדיפות ליוצאי אתיופיה במחיר למשתכן השיב השר גלנט: "תכנית מחיר למשתכן פועלת רק על מדד אחד, למי יש או למי אין. אין התייחסות לשום דבר אחר, אם מתחילים להיכנס לנושאים האלה יתחילו בעיות שלא יאפשרו לתוכנית להתקדם. כל חריגה מיזה מיד תעלה שאלה למה לא נותנים העדפה גם למי ששירת בצבא/ יש לו הרבה ילדים וכו'."

ח"כ עמר בר לב: "התמונה היא ברורה. יש ביקוש של 3500 משפחות, בפועל 250 בשנה זה לא משמעותי. אין ספק שהשאלה היא סדרי עדיפויות של מדינת ישראל. לא מדובר כאן בסכומים עצומים. צריך להגדיל את מספר הזכאים כך שבתוך חמש שנים כל 3500 יקבלו את המענה. צריך גם לפתוח את זה לכל אזורי הארץ ולא להגביל לאזורים מסוימים. אנחנו רוצים שהם ישתלבו בכל המקומות בארץ."

ח"כ אברהם נגוסה: אני מברך את השר על פעילותו אבל זה עדיין לא מספיק. אם האוצר ושאר המשרדים היו הולכים יחד עם השר היינו יכולים להגיע ליותר משפחות. 250 משפחות זה טיפה בים. אני מקווה שהאוצר והמשרדים האחרים יראו את הצורך ויתגייסו, וקורא לאוצר, אל תשימו מכשול. יש טענה שאין כסף אבל לפני יומיים הייתי בוועדת הכספים וראינו שיש כסף שלא מנוצל"

זיוה מקונן דגו, מנכ"לית אגודת יוצאי אתיופיה: "אדוני השר, אם לא תיקח את המושכות האולוסיה הזו רק תלך ותידרדר כי המדיניות של משרד הקליטה היא לקבור אותנו. יש נוהל שמגדיר רחובות ספציפיים שבהם יכולים לקנות יוצאי מרכז קליטה. תוך כמה שנים נכנסו לשם מאות משפחות."

יו"ר הוועדה ח"כ זוהר תקף את האוצר בסיכום  ואמר: "אתם לקחתם חזרה לקופת המדינה הרבה מאוד כסף ולא החזרתם את זה לעולים בשנה שאחרי זה, למרות שכבר תקציבים את זה. אני לא רוצה לקרוא לזה גזלה אבל זה מקומם. זו גם חלמאות כי יחסך הרבה יותר כסף לקופת המדינה אם היא תשכן אותם במגורי קבע.

הוועדה תפנה לראש הממשלה, שר האוצר ושרת הקליטה, להגדלת התקציב המענק זאת בהתאם לעליית מחירי השוק בשנים האחרונות. הוועדה תפנה לדאוג שהכספים שחזרו לאוצר יופנו למענקים."

שי טלמור,
0 תגובות