אני מאמין בחינוך חופשי

דעתי על תכנית 5 יחידות מתמטיקה של בנט: אני מאמין בחינוך חופשי, אבל אם אנחנו כבר בשוק סגור - הוא באמת תותח בנושא הזה. 

הייתה פה שושלת הרסנית של שרי חינוך, שהאמינו שצריך להכיל את הילדים, ולא להלחיץ אותם בבגרויות, ושכולנו שווים. 

וכך הפכנו לאחת המדינות עם התקצוב הגבוה ביותר לחינוך, שמספקת מינימום תוצאות.

קיצוניות היא קיצוניות. וכמו כשביפן זה מזעזע שתלמידים מתאבדים אחרי מבחנים, כאן באופן פושע אנו מחנכים את הנוער שלנו להיות לא הישגי, לא יוזם ובטח שלא ממושמע.

וכן - לדחוף אותם לעשות 5 יחידות זאת מצווה. כי מי שלא עובד במשרד ממשלתי, יודע ששוק העבודה הוא ג'ונגל בו אין הכלה, אין "האחר הוא אני" - יש רק מטרה אחת: להרוויח כסף. ומי שיש לו 5 יחידות, עושה יותר כסף.

מה לעשות, בעידן הסייבר והמחשוב - 4,5 יחידות זה קריטי ללימודים ריאלים. ומה לעשות קוד תוכנה לא מבוסס על פוסטים של זהבה גלאון ולא על עבודות מחקר של סוציולוגים למינהם - אלא על מתמטיקה.

האם זה אומר שמי שלא עושה 4,5 יחידות לא ירוויח המון? לא. זה אומר שיש סטטיסטיקה שאומרת שהסיכויי שלו נמוך בצורה משמעותית. למה? כי במכללה אם יש לך 3 יחידות תשלם הרבה יותר. כי הסיכוי שלך להיכנס למקצוע מבוקש באוינברסיטה יותר נמוכים. ומה לעשות, לא כולנו רמי לוי עם אחלה ראש עסקי ללא תואר. תואר הוא כלי בסיסי לקריירה עבור 99% מהאנשים שהם לא רמי לוי.

ואם יגידו ש-"תואר לא מבטיח עבודה" אני מסכים. באמת אדם שעושה תואר שאין בו ביקוש, או תואר שיש בו עודף אנשים - לא יכול לבוא בתלונות. אבל אפילו בן אדם עם תואר כזה, בנקודת פתיחה אחרת מאדם חסר תואר לחלוטין. בטח ששוק העבודה הוא 50-60 שנה מחייו של האדם ונהיה מיום ליום דינאמי יותר ויותר.

האם זה אומר שכסף זה הכל? לא וצריך גם ערכים, אבל שלא באים על חשבון הכנה לאקדמיה ושוק התעסוקה. 
האם זה אומר שאנחנו צריכים לעודד את הנוער שלנו להצליח? כן. הנוער שלנו מאוד מוכשר אבל אם נשאיר אותו במציאות דמיונית של ארץ לעולם לא - הוא לא יימצא את הכיוון שלו.

בקיצר, בנט צודק ואני מחזק אותו. לא להאמין שבשם הפוליטיקה מול הבית היהודי השמאל מתחיל לתת לגיטימציה לבורות ונבערות. איזה בושה, איזו חרפה לדמגוגיה הזולה הזו.

טופז רם,
0 תגובות