פיצול דירה = מס השבחה מופחת

בדיון שהתקיים בוועדת הרפורמות הוצגו ההסכמות שהושגו השבוע בין יו"ר הוועדה ח"כ רחל עזריה וח"כ דוד ביטן  ונציג השלטון המקומי, ראש עיריית ראשל"צ דב צור, בסוגיית היטל ההשבחה על דירות מפוצלות.

הצעת החוק המקורית נתנה פטור מהיטל השבחה למי שמפצל את ביתו בהתאם לחוק, זאת במטרה לעודד פיצול, בין היתר לשם הצפפת השטחים הבנויים, הגדלת היצע הדירות הקטנות להשכרה ומתן פתרון להזדקנות שכונות. עם זאת, הרשויות המקומיות התנגדו למתן הפטור בטענה שפיצול הדירות יגדיל משמעותית את מספר התושבים באזור, מה שיצריך השקעה בתשתיות, בניית בתי ספר וכו'.

יו"ר הוועדה ח"כ רחל עזריה אמרה בהתייחס להבנות כי "מדובר בבשורה לציבור, צמצמנו לשליש את הגבייה ובזכות זאת הציבור יוכל לממש את הפיצול. מטרת החוק היא לאפשר את הפיצול בפועל ולא כאות מתה. במידה והיינו משאירים את היטל השבחה על 100% החוק בפועל לא היה מיושם ובעלי הדירות לא היו מפצלים וכך החוק לא היה מיטיב עם תושבים ועם המרקם העירוני. אני מאמינה שבקרוב פיצול דירות יתאפשר בכמה שיותר מקומות, דבר שיגדיל את היצע הדירות ויגרום להתחדשות של השכונות המזדקנות".

על פי הפשרה שהושגה השבוע בין הצדדים, ישלמו המפצלים עד שני שלישים מגובה היטל ההשבחה, כאשר שליש ראשון יגבה בעת פיצול הדירה ושליש נוסף יגבה רק אם וכאשר יחליט בעל הנכס למכור את הנכס, הכולל בתוכו לאחר הפיצול את שתי יחידות הדיור ובכך לממש הלכה למעשה את עליית ערכו.

עדי נוי,
0 תגובות