ניהול סיכונים מושכל מול החמא"ס

ועדת החוץ והביטחון, בראשות ח"כ אבי דיכטר (הליכוד), שמעה את סקירתו של הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, במגוון של נושאים על סדר היום הביטחוני.

יו"ר הוועדה ביקש בתחילת הדיון להשתתף בצערה של משפחת גולובנציץ' על מותו של דוד ז"ל אמש, והרמטכ"ל הצטרף להבעת הצער ואמר כי אירוע שבו מאבדים חייל, שלא נוכח פני אויב, הוא אירוע מיותר, וכי מצה"ל יחקור את נסיבות האירוע וילמד ממנו.

להלן עיקרי סקירת הרמטכ"ל מהדיון הסגור:

הרמטכ"ל אמר באופן כללי כי צה"ל לא מזהה כוונה להתקפה יזומה מצד מי מאויבנו בעת הזו, אך צה"ל ממשיך לשפר את מוכנותו לכל תרחיש, ואת יכולותיו המודיעיניות והמבצעיות. עם זאת, המערכה שבין המלחמות (מב"מ) ממשיכה להתנהל בכל העת, ויש אפשרות להידרדרות בשל אירוע טקטי בכל אחת מחמש החזיתות.

צה"ל שם בראש סדר העדיפויות שלו את 'פרויקט הדיוק' - הן ייצור נשק חדש והן שיפור נשק קיים – המתנהל בעיקר במפעלים באיראן ובסוריה, ומנסים לקדמו גם ללבנון. כיום מדובר ביכולת מצומצמת מאוד, ולכן יש לשמור על פרופורציה ולא להיבהל. צה"ל פועלים למול ה'פרויקט' כל הזמן, במגוון רחב של כלים, שהשתיקה יפה להם, ומתוך כוונה לא להביא להתדרדרות. עוד אמר הרמטכ"ל כי הרחקת איראן וצמצום ההשפעה שלה במזה"ת הוא אתגר לא פחות משמעותי מהבסת דאע"ש.

לגבי החזית הלבנונית אמר הרמטכ"ל כי 11 השנים שעברו מאז מלחמת לבנון השנייה נוצלו לשיפור דרמטי ביכולות צה"ל, לרבות היכולות המודיעיניות שהן ברמה שלא היו מעולם – גם באיכות וגם בהיקף. יש הפרה מתמשכת של החלטה 1701 על ידי ארגון חיזבאללה בחסות אזרחית ובשטח בנוי. יוניפי"ל תורמים לשקט, אך לא עושים מספיק לשיקוף ההפרות הקבועות של חיזבאללה למקבלי ההחלטות באו״ם.

לגבי אזור יהודה ושומרון אמר הרמטכ"ל כי הטרור הוא תופעה מתמשכת וצה"ל פועלים למולו ובהצלחה גבוהה, בעיקר ע״י יכולת מבצעית גבוהה של חיילים ומפקדים. הדברים לא הגיעו לכדי להתדרדרות והסלמה בסדר גודל של אינתיפאדה בשל מדיניות נכונה, של הפרדה בין טרור לאוכלוסייה. השארת תקווה לפלסטינים היא אינטרס ביטחוני של ישראל.

בהקשר זה חזר הרמטכ"ל על כך שההשתלחות כלפי קציני צה"ל ותיאום פעולות הממשלה בשטחים היא לא רצויה ולא ראויה, שכן הם פועלים רק בכפוף להנחיות ותוכניות אשר מאושרות בדרג המדיני, כמו למשל 'תכנית קלקיליה'. תכנית זו היא חלק מצעדים בהם צה"ל רואה חלק מהיכולת לממש את האחריות שלו למניעת התדרדרות, כמו גם לבחון אפשרות להנפיק יותר אישורי עבודה לפלסטינים, ובמקביל לסגור את הקטעים החסרים בגדר הביטחון סביב יו"ש.

בעזה, אמר הרמטכ"ל, החמא"ס בדילמה שבין גוף טרור לגוף שלטון, ובין הרצון לכסף מאיראן לקשר טוב מול המצרים. יש לישראל אינטרס לדינמיקה חיובית ברצועת עזה, אבל אי אפשר לדרוש ממדינת ישראל לתת מתקציב המדינה לתשתיות שנפגעות בסכסוך פנים פלסטיני, בזמן שחמא"ס משקיעה כסף בטרור. בשל ניהול סיכונים מושכל מולם, חמא"ס אכן לקחו אחריות ומצאו את המקורות הכלכליים לטפל במחסור החשמל.

שי טלמור,
0 תגובות