הכסת ציינה את יום הסטודנט

במהלך הדיון דיברו המציעים על יום הסטודנט ובירכו את הסטודנטים. להלן מתוך הנאומים

יו"ר הכנסת ח"כ יולי יואל אדלשטיין

העתיד של העם היהודי בלמידה ובידע. גם היום עתידו של העם תלוי במוטיבציה של הסטודנטים לצאת ולהוביל אותנו לשיאים חדשים. סטודנטים יקרים גם אם המשוואה נראית חסר פתרון – אל תוותרו ואל תתייאשו. עוד מאמץ קטן וגם אתם תחגגו בטקס סיום התואר. אתם העתיד שלנו אנחנו סומכים עליכם.

ח"כ עליזה לביא

זהו יום חג, באנו לחבק את הסטודנטים שהינם ראי של החברה בהווה ובעתיד. זה הסטרטאפ-ניישן של המדינה. צריך להבין שהסטודנט הישראלי שונה מהסטודנט בעולם. הוא מבוגר יותר, נשוי עם ילדים ודבר זה דורש רגישות מיוחדת. חייבים להבין שנגישות ללימודים חושפת את הנוער לעולם מתחדש. לצערי אין תכנית מדינית סדורה שנוגעת בדור העתיד. לצערי מדינת ישראל לא אחת מהמדינות בהם יש התייחסות מיוחדת לקבוצה הזו.

ח"כ אורן חזן

המשאב היחיד שיש לנו זה הנשאב האנושי. הדבר היחיד שמחזיק את העם זה הציבור. שמח לראות הצעות חוק חיוביות כי לצד הסיסמאות צריכים להביא מעשים.

ח"כ יוסף ג'אברין

הצורך שלנו הוא לקדם מוסדות להשכלה גבוהה רב תרבותיים, מוסדות שהאוכלוסייה בהם היא רב תרבותית, כאלה שהסגל האקדמי שלהם יהיה רב תרבותי. לא ייתכן שלסטודנטים הערבים כמעט ואין גישה ואפשרות ללמוד לתכנים הנוגעים להיסטוריה לתרבות ולזהות הקולקטיבית שלהם.

ח"כ עיסאווי פריג'

81 אחוז ממסיימי תיכון ברשויות ברמה סוציואקונומית גבוה ממשיכים למוסדות להשכלה גבוהה לעומת 22 אחוז הממשיכים בערים החלשות והמוחלשות. המצב הסוציואקונומי,  מקום המגורים, הנגישות למוסד האקדמי, כל האלמנטים הללו מכוונים. הדברים ידועים. נמשיך להגיד את העובדות כדי שהם יטופלו.

בחברה הערבית יש היום  יותר מ 13 אלך אקדמאים ללא מקומות עבודה. השוק רווי תפקידנו הוא בהכשרה ובוויסות. למה אין מדיניות ממשלתית מכוונת?

ח"כ מירב בן ארי

שמחה להיות זו שמובילה השנה השלישית את יום הסטודנט בכנסת יחד עם חברת הכנסת לביא. יצאתי מאירוע מרגש במיוחד. סטודנטים שלקחו את חייהם הסטודנטיאליים ושינו אותם. אחת הסטודנטיות ישבה מול סבא שלה, ניצול שואה, וציירה אותו. היא כתבה על זה פוסט שממנו יצאה התחיל גלריה מקסימה. להיות סטודנט זה גם לפעול למען החברה הישראלית זו אג'נדה ומנהיגות.

גאה שהסטודנטים לא רואים את המטרה רק בלימודים אלא גם כמשימה חברתית.

סגן שר החינוך מאיר פורוש

הסטודנטים מובילים שינוי תודעתי להשפיע ולשנות את המציאות החברתית בישראל, ציבור הסטודנטים הינו הון אנושי, מטרתנו היא להביא לקידום אקדמאי ולהגדלת המעורבות בקהילה. השר כיו"ר המל"ג הציב כיעד את חיזוק ההשכלה הגבוהה והנגשתה לכלל האוכלוסיות. סגן השר פירט פעולות רבות שהמל"ג מוביל לקידום ערכים אלו.

ח"כ דב חנין

להגיע בתחבורה ציבורית למוסדות להשכלה הגבוהה בתחבורה הציבורית לוקח פי ארבע זמן. הוועדה תקדם "קו מהיר לקמפוס" אוטובוסים, מיניבוסים ישירים כדי שסטודנטים יוכלו להגיע נוח יותר מהר יותר וביעילות

ח"כ שרן השכל

יש קבוצה גדולה של סטודנטים מיוחדים; הורים, אימהות חד הוריות, בעלי צרכים מיוחדים כל אלה לוקחים חלק בקהילה, ומשפרים את המצב בישראל. לאורך כל ההיסטוריה סטודנטים הובילו מהפכות ופה במדינת ישראל אני נתקלת בפניות  על כך שהסגל לא נותן לעשות פעילות פוליטית בקמפוס עצמו וצריך להרחיב על כך את הדיון.

ח"כ אברהם נגוסה

יש מחסומים בהשכלה הגבוהה. לא נותנים לעולים חדשים להשתלב. לצערי מקשים את המבחנים בעברית קובעים בחינה גבוהה שחוסמת סטודנטים עולים.

מל"ג לא מטפל בעולים חדשים! המל"ג מטפל בחרדים, ערבים, דרוזים בדווים. צריך להתגייס ולטפל בעולים חדשים. 

הקליטה והשילוב דרך ההשכלה הגבוהה היא משימה לאומית.

ההצעה לסדר עברה לדיון בוועדת החינוך בתמיכתם של  14 חברי כנסת.

שי טלמור,
0 תגובות