הטבות מס ל-54 עמותות

 ועדת הכספים אישרה היום (ג') הטבות במס הכנסה ל- 54 עמותות חברתיות שעוסקות בפעילויות ציבוריות בתחומים שונים. ההטבה ניתנת באמצעות הקלה במס הכנסה על תרומות לאותם גופים שעונים על הגדרות סעיף 46 לפקודת מס הכנסה, במידה שהגופים המבקשים עונים על דרישות החוק ועומדים בבדיקות המקצועיות של רשות המיסים. בנוסף, הטבה במיסוי מקרקעין לגופים שעונים על הגדרות סעיף 61 לחוק מיסוי מקרקעין, המאפשר גם הוא הטבת מס. מבין העמותות שאושרה להן ההטבה היום, כאלו העוסקות בתחומי חינוך, דת, סעד, תרבות, קליטת עלייה, בריאות, זכויות האזרח, התנדבות בקהילה ונוער. הוועדה דחתה את הדיון בבקשת אחת העמותות, שלגבי העומד בראשה קיימות שמועות שנחקר מספר פעמים במשטרה עקב חשדות לפלילים בענייני כספים וניירות ערך. הדיון בעמותה זו נדחה עד לדיון הבא של ועדת הכספים בנושא ולאחר שרשות המיסים תבדוק את הטענות שעלו ע"י חברי הכנסת. בתום הישיבה התייחס יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) לנושא ההטבות במס לעמותות בכללותו, והודיע שבכוונתו לפתוח את הדיון הציבורי על הקריטריונים והכללים לאישור ההטבות.

     מנהל תחום בכיר מוסדות ציבור ומלכ"רים ברשות המיסים, ארז אורעד, הציג את רשימת העמותות והסביר ש"הרשימה הובאה לוועדת הכספים לאחר שהעמותות נבדקו ונמצא להן מנהל תקין והן עומדות בכל הקריטריונים הנדרשים עפ"י חוק וכי פעילותן איננה נוגד את החוק ועל-כן הן רשאיות לקבל את הטבות המס". אורעד עדכן את חברי הוועדה לגבי עמותות, שטרם סיימו את מלוא הפרוצדורות על-מנת לקבל את ההטבה למספר שנים, כגון מנהל תקין וכד', מה שאיפשר לעתה עתה להעניק להם את ההטבה לשנה אחת בלבד.

     יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) ביקש לברר לגבי את העמותות; 'מכון ירושלים לצדק בע"מ', וחזר על דברים שאמר באחת הישיבות הקודמות בנושא הטבות לעמותות: "הגיעו אליי פניות שהעמותה הזו עוסקת במיסיון. האם הדברים נכונים? נתבקשתם לבדוק את העניין. יש שמועות שהם ממומנים ע"י הכנסייה האוונגליסטית האמריקאית וכלב מאיירס העומד בראש העמותה, הוא יהודי משיחי שהטביל ילדה לנצרות. יש טענות וחשד שהארגון הזה עוסק בפעילות מיסיונרית והוועדה לא צריכה לאשר פעילות שהיא בניגוד לחוק".

     אורעד השיב: "בעקבות דרישת ועדת הכספים בדקנו והזמנו את כלב מאייר לשימוע אצלנו. אני אומר דברים בהתאם למגבלה של חובת חיסיון המידע. כנראה שהאדם הוא אכן יהודי משיחי. הוא אכן הטביל את בתו".

     גפני: "אם הטביל סתם ילדה לנצרות זה עבירה על החוק, אם הטביל את בתו זה עניין אחר וזה לא מוגדר כעבירה על החוק לפי החוק הקיים. השאלה האם העמותה עוסקת במיסיון?".

     אורעד: "בדקנו והוא אכן הטביל את בתו. בדקנו את העמותה ואת פעילותה, אפילו הגענו למשרדיה בהתאם לדרישתכם. הוא עצמו גר בירושלים. עשינו ביקורת פתע בעמותה ומי שמנהלת את העמותה בפועל היא יהודית חילונית והעמותה לא עוסקת בעניינים דתיים ומטרותיה עולות בקנה אחד עם הגדרות של עמותות; סעד וזכויות אזרח, כולל סיוע לאזרחי ישראל האתיופים. העמותה גם הובילה קמפיינים נגד סחר בנשים וזנות וגם נגד ארגוני ה- BDS הפועלים נגד ישראל ועוד. השתכנענו מעבר לכל ספק סביר, שאין שום סממן דתי, בדקנו והעמותה פועלת בהתאם למטרות הרשמיות שלה והמייסד, כלב מאיירס, כבר חסר השפעה בפועלה היומיומי. הוא אמנם המייסד אבל כיום לא מעורב ישירות בפעילותה. מועסקים בעמותה 4 עובדים, כלב מאיירס הוא אכן קשור לעמותה אך אין לו השפעה אישית על פעילותה".       גפני: "אני מקבל את הדברים שלך אך מבקש לתת להם אישור לשנה ואם במהלך השנה יתברר שאין ממש בתלונות שהגיעו לכאן, אז תיתן להם אישור לטווח ארוך יותר, אך תבדקו לעומק את הנושא ואם אכן יתברר שיש ספקות לגבי פעילות העמותה, תחזירו את הנושא לכאן". לאור בקשתו של גפני, הודיע אורעד, כי הוא משנה את משך תקופת ההטבה לשנה אחת וכי ישוב וייבדוק את פעילות העמותה.

     עוד במהלך הדיון העלה חבר ועדת הכספים, ח"כ מיקי לוי (יש עתיד), טענות לגבי עמותה שהגישה בקשה לקבלת הקלה במיסוי מקרקעין וטען ש"אף שאינו יודע בוודאות אם האיש העומד בראשה, הוא אכן אותו אדם שלגביו הוא יודע שהוא היה בחקירות במשטרה בחשד למרמה וזיוף מסמכים וניירות ערך, אך מדובר באותו שם שלגביו היו פרסומים כאלו". חבר הכנסת לוי אמר, כי "לא עלה בידו לבדוק אם מדובר באותו אדם או שמא מדובר באדם אחר עם אותו שם" ועל-כן ביקש בדיקה לעומק של רשות המיסים על-מנת שאם אכן מדובר באותו אדם, הוועדה לא תאשר לו את ההטבה. המדובר הוא בעמותת 'אוהל אשר' הפועלת בעיר אלעד בתחומי דת וחינוך ושהעומד בראשה הוא מאיר קקון. ח"כ לוי הדגיש: "אם מדובר באדם אחר עם אותו שם הרי שאני מתנצל מראש, אך בכל מקרה מן הראוי שתתקיים בדיקה יסודית על-מנת שלא נאשר הטבת מס למי שאינו ראוי לכך".

     נוכח בקשתו של ח"כ לוי, פנה יו"ר ועדת הכספים, ח"כ גפני, למנהל מחלקת מלכ"רים, אורעד, בבקשה שיקיים את הבדיקה והודיע שהוועדה מוציאה את העמותה הזו מהרשימה שעליה הוועדה תצביע ודוחה את הדיון בא לדיון ברשימה הבאה של עמותות שתוגש בשבועות הקרובים לאישור הוועדה, מתוך כוונה שעד אז תשלים רשות המיסים את הבדיקה בעניין.

     רשימת העמותות שאושרה להן ההטבה כוללת עמותות מכל אזורי הארץ וכוללת בין השאר את היישובים: משואות יצחק הישנה, תל ציון, בית שמש, באר יעקב, בני-ברק, עכו, אלעד, ראש העין, תל-אביב, ירושלים, בית שאן, כואכב, גבעת שמואל, חדרה, רמת-גן, פתח-תקוה, תפרח, רחובות, נחלים, יקנעם, בית עילית, קריית גת, אשדוד, באר שבע, נוף איילון, שדרות, נתניה. 

     ח"כ גפני שיבח את ארז אורעד על הטיפול המהיר בפניות של העמותות לקבלת ההטבה: "אני משבח אותך על מהירות הטיפול בבקשות של העמותות ועל העמידה בדרישות ועדת הכספים לגבי בחינת העמותות. עפ"י רוב, העמותות מבצעות פעילויות חשובות לטובת הציבור ופעמים רבות, מבצעות דברים במקום המדינה. יחד עם זאת, חשוב לוודא שכל מי שנהנה ממשאבי המדינה, בין השאר באמצעות הקלות במס, יהיה ראוי לכך, יפעל עפ"י חוק ולמען מטרות שהחוק רואה חשיבות לעודד אותן". גפני הודיע כאמור, שבכוונתו לפתוח את הדיון הציבורי במטרות אותן יש לעודד במשאבי המדינה ובכללים והקריטריונים לאישור ההטבות. 

שגית לוי,
0 תגובות