"מדריכי הפנימיות מתחלפים כל שנה"

במושב שעסק בכמות ואיכות כח האדם במסגרות החוץ ביתיות, בכנס הנגב לשלום הילד המתקיים באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, אמר מנכ''ל משרד העבודה והרווחה אליעזר קפלן: ״מדריכי הפנימיות הינם חוד החנית בטיפול בנוער בסיכון בפנימיות. על כן, חובה עלינו להמשיך ולמפות את האתגרים בשטח וכן להשקיע בתהליך ההכשרות, שכן אלו יובילו למדריכים איכותיים יותר ולשרות טוב יותר. בנוסף, נפעל להכניס את מקצוע ההדרכה בפנימיות כמקצוע מועדף״. עוד אמר המנכ"ל כי משרד העבודה מפעיל עשרות מסגרות פנימייתיות, בהן מועסקים כ-900 מדריכים. בכל שנה נכנסים מאות מדריכים חדשים כאשר שיעור התחלופה הוא 35% וזה בלתי סביר.

בימים אלה יצא משרד הרווחה להליך מיפוי צרכי המקצוע "מדריך בפנימיית ילדים ונוער" והאתגרים עמם הוא נדרש להתמודד. מטרת המחקר החדש היא להקנות למשרד ולפנימיות כלים להגדרה מחודשת של התפקיד מדריך-פנימייה, וכן כלים לגיוס, מיון ובחירת מדריכי נוער וכן קליטה, לימוד והכשרה מקצועית להתמדה בעבודה.

בני פישר, מנהל המינהל לחינוך התיישבותי פנימייתי ועליית הנוער במשרד החינוך, הגיב לדבריו של מר קפלן ואמר כי משרד החינוך נמצא בתהליך עם האוצר וההסתדרות. כיום הדירוג של המדריכים הוא שונה מעובדי הוראה ולכן הוחלט ליצור מדרגות שכר מותאמות לעבודתם. ההערכה היא שעד סוף 2018 יהיה שקט תעשייתי כי כל מדריך יקבל תוספת חד פעמית של 10,000 ₪ לשנה. למדריכים של פנימיות חינוכיות של משרד החינוך – מענק חד פעמי. פישר אף הבטיח כי בתכניות המוצעות, המדריך ילמד תעודת הוראה תוך כדי עבודה ובכך הוא מרים את הכפפה ליצור מסלול שווה למסלול חות"ם בהוראה".

ירון בראון, מנכ"ל עמותת ילדים בסיכוי, קרא לקובעי המדיניות להתגייס לטובת מהלך אסטרטגי על מנת לבצע שינוי עמוק שאינו קשור רק בשכר המדריכים.

דוד שמעוני,
0 תגובות