פקחים עירוניים יוכלו לפקח גם על אופניים

החוק לייעול הפיקוח והאכיפה העירוניים ברשויות המקומיות (תעבורה), מעניק לפקחים העירוניים סמכויות לעשות סדר במדרכות הערים, ובכללן סמכות להוציא אוויר מהגלגלים, סמכויות גרירה וסמכויות עיכוב ומתן קנס כלפי הולכי רגל ורוכבי אופנוע, תלת אופן ואופניים וכן אופניים חשמליים וקורקינטים חשמליים. 

אולם, החוק עד היום קבע כי הפקחים יוכלו להפעיל את הסמכות רק כלפי אופניים וקורקינטים חשמליים בהתאם להגדרתם בפקודת התעבורה(המגביל בין היתר את ההספק הכלים והמהירות). בהתאם לכך פקח יצטרך להוכיח שהוא נותן דוח רק לכלי שאכן עומד בהגדרות המפורטות בחוק.

כדי להקל על הפקחים ולמנוע מהם צורך להוכיח שמדובר בכלים שניתן לבצע אכיפה כלפיהם,  החוק מרחיב את סמכויות האכיפה לפקחים העירוניים בכל הנוגע להתמודדות עם עבירות של רוכבי אופניים וקורקינטים חשמליים וקובע כי מה שנראה כמו אופניים חשמליים או קורקינט חשמלי גם ייחשב לכזה.

יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל  הדגיש כי הגברת יכולת האכיפה יכולה להציל חיים. ח"כ כבל התייחס גם לנושא "הוברבורד" שאיננו נכנס להגדרת כלי ממונע ולכן לא חלים עליו ההגבלות החוקיות וסמכויות האכיפה ופננה להורים שקונים את הכלי לילדים ואמר: זה כלי שבוודאי לא יוכל לנסוע על הכביש ואף על המדרכה. זה כלי שפוגע. המדרכה צריכה להיות המקום של הולכי הרגל. היום מתחרים עליה כל מיני כלים.

גילי שביט,
0 תגובות