מי שמצא אקדח בערב שבת - לא יאכל בשבת

עורך הדין קובי שקלאר מספר סיפור של אזרח תמים, שיכול לקרות לכל אחד מאיתנו.

לקוח שלי חזר לביתו מעבודתו, כשלפתע ראה שקית בשיחים. סקרן פתח את השקית, שם לתדהמתו מצא אקדח, מחסנית עם 100 כדורים ורימון הלם. כאזרח אחראי נטל הלקוח את השקית לביתו, שם הראה אותה לאשתו ואמר לה שחייבים להעביר את זה למשטרה. אלא שלא הספיק למחרת עקב עיסוקיו הרבים.

באופן פלאי הגיעה משטרה אל ביתו עם צו חיפוש אחרי יום נוסף. הלקוח אמר להם ׳הקדמתם אותי, הייתי ממש בדרכי אליכם׳ ומיד הוביל אותם לארון ומסר להם את השקית על תכולתה. שני בני הזוג נעצרו לחקירה על החזקת אמל״ח. מובן שהאשה שוחררה והגבר נעצר למספר ימי חקירה עד היום. משום מה, גירסתו, עלפיה היה בדרכו להביא השקית למשטרה, לא זכתה לאמון 

ביום ששי הסתיימה החקירה והמשטרה חזרה מצויידת בהצהרת תובע שביקש עוד 5 ימים לצורך הכנת כתב אישום ובקשה למעצר עד תום ההליכים. הגשתי לשופט השלום 8 תקדימים של ביהמש העליון והמחוזיים הקובעים שאין לעצור על החזקה נטו ללא עבירות נילוות.

השופט השתכנע וציטט את הפסיקה וקבע שמדובר בהחזקה ׳סתם׳ ושיחרר. המשטרה רצה לערער. וכך הגענו בשעה 17:00 לקראת כניסת השבת לשופטת המחוזית. אמרתי לשופטת שלא נפלה כל שגיאה בהחלטת השופט דלמטה אשר פעל לפי פסיקת ביהמש העליון ולראיה הצגתי את כל הפסיקה שוב. אלא שהפסיקה פחות עניינה את השופטת המכובדה, אשר מיהרה לסיים לפני כניסת השבת, וכך מצא את עצמו הלקוח שלי עצור בניגוד לפסיקת ביהמש העליון עד להגשת כתב האישום. 

מוסר השכל ; מי שמצא אקדח בערב שבת - לא יאכל בשבת.

עו"ד קובי שקלאר

יואל חסון,
0 תגובות