"קמפיין 'הסיגריה הבריאה הוא הטעייה"

יו"ר הוועדה למאבק בנגי הסמים תמר זנדברג: "ממשלת ישראל נותנת לחברות הטבק להפיץ סלוגנים כמו 'עתיד ללא עשן' או 'אלטרנטיבה טובה יותר' באין מפריע. קמפיין 'הסיגריה הבריאה' הוא הטעייה פושעת ומסוכנת של הציבור".

"הוועדה פנתה ליועמ"ש בדרישה לפתוח בחקירה נגד 'פיליפ מוריס', כדי לחקור כיצד מתאפשר לחברות להפר לכאורה את חוק הגבלת הפרסומת והשיווק של מוצרי טבק. זה עידוד הציבור לעישון", אמרה יו"ר הוועדה למאבק בנגעי הסמים ח"כ תמר זנדברג, בדיון על "קשרי הון-שלטון-עיתונות וטבק".

הוועדה תקיים דיון משותף עם הוועדה לביקורת המדינה בכנסת, בדרישה מהמבקר לחקור את קשרי ההון-שלטון-עיתונות-טבק ואת דרך קבלת ההחלטות במשרד הבריאות לאורך השנים. יו"ר הוועדה ח"כ זנדברג: ""על אף ההמלצות המפורטות של הדרג המקצועי במשרד, הדבר היחיד שעשה משרד הבריאות למניעת עישון בשנים האחרונות הוא הרחבה מינורית של האזורים הציבוריים האסורים לעישון. לא ייתכן שהמדיניות למניעת העישון בישראל נמצאת 20 שנים אחרי כל שאר העולם המערבי".

ח"כ מיקי רוזנטל: "חלק מהעיתונות נוהגת בהפקרות בעניין הזה ומשתפת פעולה עם השטן, או במקרה הזה עם הסרטן. אנשי תקשורת טסו לחו"ל על חשבון ענקית הטבק פיליפ מוריס ולאחר מכן הצטלמו עם הסיגריה האלקטרונית שלהם או פרסמו כתבות אוהדות. כך הטיסה החברה את אבי אלקלעי עורך אתר וואלה, שדאג לאחר מכן לסיקור מפרגן, דנה ספקטור ועיתונאים נוספים.

מאפשרים לאנשים להיחשף לסיגריות ומייצרים תודעה כוזבת. התקשורת מהווה מרכיב מרכזי במתקפה על הציבור. יש להם אינטרס כלכלי, לא רק במודעות ענק. יש תמונות שמפרסמים אנשים שמעשנים סיגריות אלקטרוניות. דוחפים בכל מיני שיטות להכניס לנו את הרעל לגוף. צריך לאסור כל פרסום באינטרנט, גלו וסמוי. לא היו מאפשרים למאפיה לפרסם את שירותיה".

ד"ר חגי לוין, ההסתדרות הרפואית: "חברות הטבק פוגעות לא רק בבריאות. הן משחיתות את מקבלי ההחלטות ואת התקשורת שהתמכרה לכסף המגואל בדם. יש לאסור פרסום ושיווק טבק בכל דרך. השחיתות עמוקה. השקרים הבוטים, הציניות כאילו הסיגריה משחררת. ממשיכים לפרסם בפייסבוק ובעיתונות שקרים בוטים. צריך להוקיע את כל מי שמשתף פעולה כפושע".

ד"ר לאה רוזן, ראש החוג לקידום בריאות באוניברסיטת תל אביב: "בארה"ב לא יכולים למכור סיגריות אלקטרוניות ובוודאי שאי אפשר לומר שם שיש בהן פחות סיכון. הם הגישו בקשה וזה בתהליך. עד להשלמת התהליך זה אסור. השאלה למה הכל מותר כאן אצלנו. הם אומרים מה שהם רוצים בלי שום מגבלה".

רבקה זלצר פרייליך, האגודה למלחמה בסרטן: "פנינו למשרד הבריאות. מוצרי טבק מחויבים על פי החוק באזהרה. בכל פרצה וכל תחום אפור הם נכנסים. במקום מחקרים רפואיים קובעים, הם אומרים מחקרים רפואיים 'מציעים'. משרד הבריאות העיר להם, אבל אין להם שיניים. גם על שיתוף הפעולה עם אתר וואלה, וואלה ופיליפ מוריס קיבלו מכתב. מאז שחייבו אותם להכניס אזהרות הם מכניסים את הביטוי 'בשונה מסיגריה'. קיבלנו תשובה ממשרד הבריאות שאין להם מה לעשות נגד זה".

שי טלמור,
0 תגובות