שוק שחור שעושה מיליונים

בדיון בוועדה למאבק בנגע הסמים נטען: "חברות עושות מיליונים כשהן מפנות לרופאים שימליצו על קנאביס רפואי תמורת 4000-10,000 ₪. כל יום שמחכים עם הסמכת רופאים מטעם משרד הבריאות, מתחזקים שוק שחור שעושה מיליונים"

​"יש קפיטליזציה של רופאים פרטיים שמרוויחים מכך שאי אפשר לקבל המלצות לקנאביס רפואי במערכת הבריאות", טען אורן לבוביץ, עורך מגזין קנאביס בדיון הוועדה למאבק בסמים בראשות ח"כ תמר זנדברג.

הוא אמר: "כולנו יודעם מי הרופאים. יש נוכלים שרוכבים על החוסר. חברות עושות מיליונים כשהן מפנות לרופאים משלהם תמורת 4000-10,0000 ₪. כל יום שאתם מחכים עם הסמכת רופאים, אתם מתחזקים שוק שחור שעושה מיליונים".

שלומי סנדק, מנהל המרכז הישראלי לקנאביס רפואי: "אופתע אם יהיו יותר מאישורים בודדים לקנאביס רפואי מבית חולים השרון. הם לא ממליצים על קנאביס רפואי. עכשיו מתחילים מקרים בודדים של אישורים באיכילוב. לא מתל השומר, לא באסף הרופא, רק במחלקה האונקולוגית אבל לא במרפאת הכאב. שם במפורש אומרים שלא".

יו"ר הוועדה ח"כ תמר זנדברג: "אני מבקשת ממשרד הבריאות לקבל פילוח של כל האישורים לפי בתי חולים ומרפאות. משרד הבריאות טוען שאין מרפאות כאב שסגורות בפני אנשים שמבקשים קנאביס רפואי. אנו מבקשים לבדוק זאת. משרד הבריאות טוען שהשלטים לפיהם לא מקבלים מטופלי קנאביס אינם משפיעים. לנו ברור שהם משפיעים. השאלה עד כמה?".

דנה בר און, מנכ"ל עמותת הקנאביס הרפואי: "מרפאות הכאב לא נותנות אישור לקנאביס רפואי אלא במקרים קיצוניים, שקשה מאד לראות איך לא. הבעיה מצד קופ"ח נמשכת. רופאים מומחים, כמו אורתופד, אין להם גישה לטופס המלצה לקנאביס. יש נטייה של היק"ר (היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות) להפנות חולים לרופאים פרטניים מסוימים. ומעל 100 גרם חייבים אישור של מנהל מערך או מנהל מחוז".

ד"ר מיכאל דור, משרד הבריאות: "היה מקרה שביקשנו שמטופל ייבדק על ידי מומחית מספר אחת בתחום. רצינו לשמוע את דעתה. בחוזר 106 כתוב שבמינוים מעל 100 גרם, שהם סופר חריגים, נדרש אישור הרופא הבכיר האחראי על מערך הכאב. אין הרבה מקרים כאלה".

ד"ר איליה רזניק, מנהל רפואי במכון לנויר: "יחס הרופאים לתחום הוא שקובע. אין קופת חולים שאוסרת על רופאיה להמליץ על קנאביס, אבל יש התנגדות קשה מתוך הקהילה הרפואית, והיא נובעת מהקושי הרב שלנו. כל הרופאים מיואשים מהתנהלות היק"ר, וכל זמן שזה יימשך יפרחו הרבה משרדי תיווך. הסרבול הנורא בהגשת בקשה לקנאביס הוא כזה שכל הרופאים מיואשים".

יו"ר הוועדה ח"כ זנדברג סיכמה את הדיון: "הוועדה מבקשת תשובת שר הבריאות או מנכ"ל המשרד בעניין הסמכת הרופאים למתן אישור לקנאביס רפואי. כן נדרשת התייחסות השר או המנכ"ל לשאלה מה נעשה עם מרפאות שממשיכות להודיע בשילוט או בהקלטות, שהן אינן מאשרות קנאביס רפואי. הוועדה תקיים דיון על הבירוקרטיה, על כך שאין לרופאים גישה לטפסים הנדרשים, שיש רק קו טלפון אחד שזמן ההמתנה בו הוא בין 40 דקות לשעתיים, על תלונות רבות שטפסים שמולאו ונשלחו 'לא הגיעו' ליעדם.

הוועדה מבקשת פילוח מומלצי קנאביס לפי מרפאות, כדי לבדוק כמה מרפאות מנסות 'להבריח' חולים וכמה הן מצליחות בכך. הוועדה פונה לשר ולמנכ"ל ומפצירה בהם להעניק לרופאים שסיימו את ההכשרה את הזכות להעניק רישיונות. אם זה לא קורה, הוועדה רוצה לדעת למה. יש אלפי פניות שמחכות במערכת, יש מספר טלפון אחד עם זמני המתנה ארוכים ומתקבלים פקסים בלי שהשולח יכול לדעת שאכן התקבלו. התקיימה בשבוע שעבר פגישת השר עם בכירי משרדו שבה ביקש מהם להביא פתרונות למצב הזה, והוועדה מבקשת לקבל לידיה עדכונים".

ליאור שמואלי,
0 תגובות