אתר צבאי שמכניס 300 מיליון בשנה

"באתר הטבילה בירדן יש פוטנציאל תיירותי אדיר שלא מנוצל", אמר יו"ר ועדת הפנים ח"כ דודי אמסלם  בדיון על פיתוח האתר.

הוא אמר: "אם יש למדינה מספיק הכנסות, ניחא, אבל איך מקום כל כך חשוב לצליינות הנוצרית אינו מתפקד כך? יש לנו כמה שכיות חמדה, אנו לא משופעים באתרים. במקום לפתח תיירות אנחנו מכריזים על המקום כשטח צבאי סגור. אנו לא במלחמה עם הירדנים כבר הרבה זמן. משרדי התיירות, האוצר והרשות המקומית צריכים לקדם  את הפיתוח על מנת שיביא תועלת כלכלית. אני מציע שהמינהל האזרחי יכנס דיון עם משרד התיירות ומשרד האוצר וראשי הרשויות, ויקחו את המקום למקום קצת יותר טוב".

דוד אלחייני, ראש המועצה האזורית בקעת הירדן: "המינהל האזרחי הוא גוף צבאי שמנהל אתר תיירות. בצד הירדני מקימים בתי מלון ומרכז מבקרים ואצלנו יש חנות עלובה של רשות שמורות הטבע, בלי רישיון עסק. איך המדינה נותנת שגוף צבאי יקים אתר תיירות. אלה לא אדמות פרטיות, לא גן לאומי. אחרי מאבק של 3 עשורים הקצו לנו 13 דונם להקמת מרכז מסחרי. למה שלא ננהל את כל האתר?"

אורי מנדס, המינהל האזרחי: "אנחנו מנהלים את האתר לא רע בכלל. עושים עבודה טובה". יו"ר הוועדה, ח"כ אמסלם: "אבל זה לא חלק מפונקציית המטרה שלכם". מנדס: "בוודאי שכן. אנחנו מפעילים אתר תיירות גם בקומראן, בשיתוף עם משרדי ממשלה. יש לנו קמ"ט גנים לאומיים, ויש קופה סגורה שמושקעת רק ביו"ש".

 

בדיון נדונה גם השאלה מדוע רשות שדות התעופה, המנהלת את מעבר הגבול גשר אלנבי אינה משלמת ארנונה, משום שהמקום מוגדר שטח צבאי סגור, ולכן אינו חלק מתחום השיפוט של המועצה האזורית המקיפה אותו מכל צדדיו.

יו"ר הוועדה, ח"כ אמסלם: "ככל שאני שואל יותר אני מבין איזה בלגן זה. ממש מערכון. למועצה אזורית יש שטח עצום לאחזקה. הם בהגדרה קצרים בתקציבים. צריך לייצר להם מנופים כלכליים. אם היו מקימים במקום דיוטי פרי, היה עולה על הדעת שהוא לא ישלם ארנונה? כל עירייה נאבקת על מקורות ההכנסה שלה. אני שומע שהנושא נדון גם בבית המשפט. אם בית המשפט יפסוק לטובת המועצה האזורית, שרשות שדות התעופה צריכה לשם ארנונה, לא קרה כלום. אם לא, אני אגיש הצעת חוק פרטית שתגדיר שגם בשטח צבאי סגור משלמים ארנונה. בארנונה יש היגיון. המועצה האזורית נאבקת על כל שקל. ממה היא תממן את אחזקת הכביש שמוביל לשם? מבתי החקלאים?"

דוד אלחייני, ראש המועצה האזורית: "המצב אבסורדי. מעבר הגבול מכניס 300 מיליון לשנה. ואנחנו לא מקבלים ארנונה".

שגית לוי,
0 תגובות