פגיעה בזכויות בני נוער עובדים

הוועדה לזכויות הילד קיימה היום (ב') ישיבת מעכב בנושא 'פיקוח ואכיפה על עבודת בני נוער'.

יו"ר הוועדה, ח"כ יפעת שאשא ביטון פתחה את הדיון: "במסגרת הדיונים שקיימנו בנושא קידמנו שורה של צעדים דרכם ביקשנו להעלות את המודעות לגבי הנושא בקרב כלל הגורמים הרלוונטיים, ההורים, מעסיקים, הגורמים הרשמיים וספציפית בקרב בני הנוער לגבי זכויותיהם. יצרנו מספר תהליכים בשטח, חלקם עבדו יותר חלקם פחות ואנחנו מבקשים לסקור את הפעולות. הקיץ מגיע, בני הנוער שלנו יצאו בהמוניהם לעבודה ותפקידנו להגן עליהם ולוודא שהם לא מנוצלים".

מאיד דוד, מנהל אגף אכיפת חוקי עבודה, משרד הרווחה: "התחלנו כבר לטפל בנושא הקיץ. זה כולל אכיפה על כל פני היממה, לא רק אולמות ומסעדות אלא גם כניסה למקומות לא שגרתיים - מאפיות שמעסיקות ב-2 בלילה בני נוער, בתי אריזה, חקלאות, משחטות שמביאות ילדים מכל מיני כפרים. יש לנו תיקי חקירה מאוד רחבים. בנושא ההסברה עדכנו את האפליקציה שלנו, יש לנו פנקס מידע מעודכן באתר, עשינו הסברה לחברה הערבית".

במהלך הדיון עלה כי בניגוד לסיכום שהושג מול הוועדה לזכויות הילד לפני כשנה, במסגרתו אמור היה המשרד להעביר פעילות הסברה בתיכונים בנושא, הדבר לא יצא לפעול בשל חוסר שיתוף פעולה מצד משרד החינוך. דוד הסביר כי: "היינו ערוכים עם מצגות ואנשים אך משרד החינוך לא שיתף אתנו פעולה ואני לא יכול להגיע ללא אישור לבי"ס".

מנהלת יחידת מועצת תלמידים ונוער במשרד החינוך, הדרה רוזן שאחראית על הנושא הודתה: "לא הייתה לנו הצלחה בעניין הזה. המורים לא שיתפו פעולה. התחלנו עם זה במרץ וזה בגדול לא הלך. התשובות של המורים היו 'הילדים יודעים, הם יודעים למי לפנות אבל שיעור שלם לא אתן'".

ח"כ שאשא ביטון: "יש בחוזר מנכ"ל התחייבות של כל בי"ס לתת 2 שיעורים בנושא הזה במהלך השנה, החוזר פשוט הופך להמלצה. זה דבר שתלוי בהתנהלות המשרד, זה צריך להגיע מלמעלה".

בהמשך עסק הדיון בתאונות עבודה באתרי בנייה בהם מעורבים בני נוער.

רן כהן, מנהל תחום בכיר בטיחות, משרד העבודה והרווחה: "מספר תאונות העבודה בהם מעורבים נערים בני 17 ומטה הוא זעום יחסית, 136 תאונות ב-2016 מתוך 500 אלף תאונות בכלל המשק. אנחנו לא מבקשים תעודות זהות כדי לוודא גיל באתרים".

ח"כ שאשא ביטון: "צריך להיות יותר עם היד על הדופק לגבי בני נוער באתרי בנייה. מדובר בעבודות קשות, אין להם מה לחפש שם גם מבחינת תקנות החוק".

ראובן בן שמעון, הקבוצה למאבק בתאונות בנייה: "בשטח לא עושים כלום כדי להגן על בני הנוער באתרים. רק בחודשי הקיץ אשתקד נפצעו 5 בני  נוער קשה באתרי בנייה, והיו גם הרוגים".

עו"ד ישראל אסל, הקבוצה למאבק בתאונות בנייה: "יש בעיה שפוליסות ביטוח מחריגות עבודת נוער ואז אותם נערים מתקשים לקבל פיצוי על  פגיעות הגוף". 

אורית רענן, לשכת עורכי הדין: "אני מבינה שאסור להחריג בני נוער ושיש החרגה כזו זה במסגרת בקשה ספציפית וזה לא כך בדרך כלל".

לאור הדברים הורתה יו"ר הוועדה ליועצת המשפטית של הוועדה לבדוק את סוגיית הביטוחים.

שרית אולשביץ מהנוער העובד והלומד הציגה את נתוני עבודת בני נוער לשנת 2016: "במהלך השנה התקבלו אצלנו 4,870 פניות מבני נוער וצעירים בבקשה לקבלת ייעוץ או סיוע. מתוך הפניות שהתקבלו, נפתחו 1,454 מקרי טיפול במהלך השנה. כשני מיליון שקלים שולמו במסגרת התביעות. הרבה פעמים אין צורך בתביעה, המעסיקים פשוט לא מודעים לכך שבני נוער זכאים להחזרי נסיעות, לימי חופשה. אנו פועלים גם בקמפיינים של הסברה, יש פניות רבות בפייסבוק".

על פי נתוני הארגון הוגשו השנה 213 תביעות בבתי הדין לעבודה, אחוז הנערות הפונות מסך המקרים שנפתחו עומד על 41% בלבד. הענף המוביל בתלונות הוא אולמות אירועים וחברות קייטרינג עם 18% מכלל התלונות (עלייה של 29% ביחס לשנה שעברה, 269 תלונות ב-2016 לעומת 208 ב-2015). אחריהם המזון המהיר (15%),  מסעדות ובתי קפה (14%), מוכרנות (11%), טלמרקטינג, פרסום ושיווק (5%) וחברות כוח אדם וניקיון (4%).

רחלי הכהן, המועצה הלאומית לשלום הילד: "רוב הפניות המגיעות אלינו עוסקות בהעסקה מתחת לגיל העבודה המותר. החשש הוא שרוב בני נוער  לא מודעים כלל לזכויות שלהם. בקרוב נפיץ איגרת דיגיטלית לבני הנוער בנושא".

יו"ר הוועדה סיכמה את הדיון: "יש כאלה שלא מכירים את הזכויות, אחרים מוכנים לקבל פחות תנאים כי כיף להם בעבודה, פה המקום שלנו - שלא הנוער יצטרך לבקש אלא המעסיק ייתן, אנחנו צריכים להיות בשטח ולוודא זאת. לגבי מערכת החינוך  אני מאוד מאוכזבת מכך שלא התגייסתם השנה ומצפה שזה יקרה בשנה הבאה, מה גם שזה מופיע בחוזר מנכ"ל".

שירי דנון,
0 תגובות