שנה וחצי בתור לניתוח?

עדיף כאב ראש קטן עכשיו מכאב לב גדול אחר כך. 

לכל אחד מאיתנו, אם נמצא את עצמנו על שולחן הניתוחים, מגיע לדעת רגע לפני שההרדמה נכנסת לפעולה ואנחנו בוהים באור הגדול שמעלינו, שיתפרו אותנו בחוט הכי טוב, שלא יחסכו עלינו במנות דם, שהרופא שחותך אותנו לא נמצא אחרי משמרת של 16 שעות.

מערכת הבריאות הציבורית בארץ נמצאת על סף קריסה. מחסור חריף ברופאים, אחיות ומיטות בבתי חולים. משמרות אינסופיות. אנחנו במקום ה-4 מלמטה ב-OECD ביחס בין מיטות בביה"ח לנפש. התוצאה – אחוזי תפוסים גבוהים בביה"ח, עלייה בתחלואה, ירידה באיכות הטיפול הרפואי ועלייה במקרי אלימות כלפי הצוות הרפואי.

מאז שנות התשעים האזרחים משלמים על בריאות יותר והממשלה משלמת על בריאות פחות. אנחנו משלמים יותר על ביקורים אצל רופאים, בדיקות והשתתפות עצמית בתרופות. במקביל, תופעת הביטוחים המשלימים והפרטיים צמחה למימדים מפלצתיים. ככה השר"פ השתלט על כל חלקה טובה. ככה שואבים את הכסף מהמערכת הציבורית לתוך המערכת הפרטית. ככה יוצרים רפואה לעשירים בלבד.

אנשים לא צריכים לחכות ארבעה חודשים בתור לרופא מומחה.
אנשים לא צריכים לחכות שנה וחצי בתור לניתוח.
אנשים לא צריכים לחשוש שלא יהיה להם כסף לשלם עבור טיפול רפואי או תרופה.
לכל ישראלי וישראלית יש זכות לטיפול רפואי איכותי, מתקדם, נגיש וזמין.

כולנו זקוקים למערכת בריאות ציבורית איכותית ומתקדמת - ולכן כולנו נפגעים מהייבוש והקיצוץ שלה. רמת שירותי הבריאות שאזרחי ישראלים מקבלים לא צריכה להיות תלויה בכמה כסף יש להם בחשבון הבנק, מה צבע העור שלהם, במגדר או בזהות המינית שלהם, באיפה הם גרים או מה השיוך הדתי שלהם.

המרשם למערכת בריאות ציבורית חזקה, שוויונית ונגישה ידוע לכל. אבל קודם כל צריך לשנות תפיסה. להבין ששירותי בריאות הם צורך אנושי. שטיפול רפואי הוא זכות חברתית. שבריאות היא לא סחורה. 

ממשלה שמשרתת את אזרחיה ולא מפקירה אותם, כזו שלא שולחת קשישים לבחור פרוסה לתרופה, תיקח אחריות לאספקת שירותי בריאות מתקדמים ושווים לכל הישראלים. היא תהפוך את מגמת ההפרטה בבריאות שפוגעת ברוב הציבור. היא תנהל מדיניות שעובדת בשביל הרבים, לא המעטים.

ממשלה כזאת תרחיב את השירותים והתרופות הניתנים בסל הציבורי. ממשלה כזאת תצמצם את העומס בתורים. ממשלה כזאת תוסיף תקני רופאים, אחיות ומיטות בביה"ח. ממשלה כזאת תכונן ביטוח סיעודי ממלכתי. ממשלה כזאת תצמצם את הפערים בין מרכז לפריפריה. ממשלה כזאת תעניק טיפולי שיניים חינם לקטינים, קשישים ונכים.ממשלה כזאת תוציא את השר"פ מהמערכת הציבורית. ממשלה כזאת תשקיע ברפואה מונעת. היא תקדם רפואה קהילתית. 

אילן גילאון,
0 תגובות