"להסדיר חובות לבי"ח לגליל"

אחרי שהצליחה להוביל לפתרון ולמתווה מוסכם לאופן מימון הטיפול בפצועים מסוריה בבתי החולים 'לגליל' בנהריה ו'זיו' בצפת החל מ- 2017 והלאה, עתה מתעקשת ועדת הכספים בניצוחו של יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), להביא לסגירת חובות העבר, בעיקר בבית החולים בנהריה, שנצברו בגין טיפול בפצועים. זאת בין היתר, בשל מצבו הקשה של בית החולים בנהריה שסובל מגירעון של כמה עשרות מילוני שקלים, גירעון שנוצר במידה רבה בעקבות קליטת הפצועים הסוריים. גפני: "בעיית המימון מכאן והלאה אמנם נפתרה לאחר שוועדת הכספים התערבה. אך עדיין נותרה הבעיה של חובות העבר לבית החולים. מישהו לקח את הקרדיט במזומן, על הטיפול בפצועים הסורים וכולנו תומכים בהחלטה ההומאנית והנכונה הזאת. זה חשוב ואין ויכוח על-כך. אך מדינה מתוקנת לא יכולה לקבל החלטה שמי שיישא על שכמו את הנטל שבא בעקבותיה, אלו הם תושבי הצפון שאף אחד לא שאל אותם". במהלך הדיון העלו גפני ויתר חברי הוועדה דרישה חד-משמעית כלפי משרדי הממשלה הרלוונטיים, שיסדירו את הנושא אחת ולתמיד.

גפני הוסיף, כי "בעקבות הדיונים הקודמים היה צריך לבחון את עלויות הטיפול בפציעות ואז לפצות בית החולים בנהרייה בהתאם. מצער שעד  עכשיו הבעיות בנושא לא נפתרו לגבי חובות העבר".

ח"כ יעקב פרי (יש עתיד): "בית החולים בסכנת קיום. לא יתכן שמדינת ישראל לא יכולה לפתור את העניין הזה לאחר שלקחה על עצמה את הטיפול בפצועים מסוריה".

יועצת מנכ"ל משרד ראש הממשלה, נעמה הולצמן: "עד 2015 הנטל של תשלום עלות הטיפול בסורים היה שליש משרד הבריאות, שליש משרד האוצר ושליש משרד הביטחון ומ- 2016: 50% משרד הביטחון ו- 50% משרד הבריאות. המחלוקת איך מחשבים יום אשפוז של הפצועים. משרד ראש הממשלה נדרש לנושא ב- 14.3.17. לגבי העתיד סוכם שעלות הטיפול בצועים הסורים (שבדיונים קודמים הוסבר שהיא גבוהה עקב סוג והיקף הפציעות (א"ק)) 1.4% מעלות יום אשפוז בתעריף ישראלי ויוקם צוות נציג משרד הביטחון ונציג משרד הבריאות וייבדקו העלויות בפועל מדי ראשון לחודש ואם יש עלות יתרה יתחלקו 50% כל משרד".

רמ"ח תקציבי יבשה באגף תקציבים במשרד הביטחון, אל"מ, אריאלה לזרוביץ': "מה- 1.1.17 כבר שילמנו 1.4% עבור כל טיפול סורי עבר והתקיימה פגישה נוספת של הצוות ונקבעו הכללים להמשך העבודה ואמור להיות ביקור של הוועדה בבית החולים".

נעמה הולצמן אמרה, ש"הבעיה לגבי חובות עבר. יש פער בין תעריף תייר ל- 1.4% וזה פער של 18 מיליון ₪ שצריך להיסגר ויש עוד פער. סה"כ החוב לבית החולים עומד על 288 מיליון ₪".

מרכז תחום תכנון במשרד הבריאות, ודים פרמן: "לפי חישוב בסיסי יש חוב של משרד הביטחון בסך 17 מיליון ₪ מ- 2013 בגין טיפול בכ- 1,300 פצועים ומטופלים בבית החולים בנהריה".

תוך כדי הצגת הנתונים ע"י נציגי המשרדים, נתגלע ויכוח ביניהם, כאמור על חובות העבר ועל דרך חישוב עלות הטיפול והאשפוז של הפצועים. יו"ר ועדת הכספים, ח"כ גפני, אמר: "מביאים את הפצועים הסורים וזה בסדר. אין ויכוח על העתיד. זה נפתר. אך מדינת ישראל לא יכולה לעמוד מהצד בעניין מימון חובות העבר וצריך להביא כסף תוספתי. המדינה חייבת להביא את הכסף שהיא חייבת. אין מציאות כזו שבית החולים יקרוס. חייבים לשלם לו את חובות העבר והמדינה צריכה לתת כסף תוספתי, לא הלוואות וכד'. בית החולים במצב קשה, על סף קריסה. אין לנו כגוף מפקח ספק בהגדרה הזו. יכולים להגיד שאף אחד לא אשם אך לא נסכים לכך. אני דורש שגם משרדי ראש הממשלה והאוצר ישתתפו בדיון ב- 21 לחודש בין נציגי משרדי הבריאות והביטחון ולדון גם על העבר ולא רק על החישובים לקראת התשלום בגין החודש הנוכחי".

גפני דרש מנציגי המשרדים "להודיע לוועדה, כיצד ומי יממן את חובות העבר לבית החולים. חייבים למצות את התהליך בעניין ולהביא לסיום הסאגה הזאת. שארבעת הגופים יתכנסו יחדיו, משרד ראש הממשלה, משרד הביטחון, משרד הבריאות ומשרד האוצר, ושבנוסף לישיבה על תמחור הפצועים הנוכחיים להגיע להסכמות. אם לא מגיעים להסכמות לעדכן אותנו. שכל אחד ימסור לי את עמדתו ואנחנו נקבל החלטה מי משלם את הכסף הזה. אם לא יכבדו את ההחלטה שלנו, כוועדת הכספים, לפחות תהיה כתובת מי האחראים לקריסת בית החולים בנהריה שמשרת 600 אלף תושבים בצפון. אם בית החולים יקרוס ההשלכות התקציביות על המדינה תהיינה גדולות בהרבה". ​

ליאור שמואלי,
0 תגובות