החתולים ישמרו על השמנת ...

החתולים ישמרו על השמנת ... בנק ישראל ומשרד החינוך החליטו שהאנשים הראויים ביותר ללמד את הילדים שלכם ״חינוך פיננסי״ הם לא אחרים מאשר הבנקים עצמם. נציגי בנקים הולכים להגיע לכיתות בתכנית חדשה שהיא ההגדרה המילונית לביטוי ״לתת לחתול לשמור על השמנת״.

הבעיה היא שהבנקים גם מצאו את קהל היעד המושלם לשיעורים הללו – תלמידי כיתה ט', שבדיוק הגיעו לגיל שבו מותר לפתוח חשבון בנק. 

ח"כ זהבה גלאון אומרת על כך:: "הסיפור הזה כל כך חמור, שאני אפילו לא יודעת מאיפה להתחיל. אולי מהעובדה שגופים מסחריים שמרוויחים מיליארדים על חוסר ידע וחוסר מודעות פיננסית של אנשים, מופקדים על תוכנית ל"חינוך פיננסי"? מישהו חושב שהבנקים יסבירו לתלמידים שתחרות במערכת הבנקאות חשובה? מישהו באמת חושב שילמדו אותם איך להשוות בין גובה העמלות בכל בנק, וכיצד לעבור מבנק יקר לבנק זול?"

גלאון ממשיכה: "מערכת החינוך צריכה להקנות לתלמידים כלים להתנהלות פיננסית נכונה. אבל במקום שמשרד החינוך ייקח אחריות ויתקצב תכנית לימודים, החליטו שם שיהיה הרבה יותר קל להלעיט את התלמידים בתוכן שיווקי. והבנקים, כמובן, יותר משמחים לשתף פעולה. הכסף ממילא יחזור אליהם עם ריבית שמנה, כשהילדים האלה יגדלו, יתחילו ליישם את השיעורים שהם לומדים היום ויזרימו לבנקים הגדולים את העמלות והריביות החזיריות שהם גובים".

 

גלאון פנתה לשר החינוך כדי שיבטל את התכנית.

היא אומרת: "אני מבינה שהבנקים מרוויחים ממנה - הם מקבלים קהל שבוי עם חותמת הכשרות של משרד החינוך. גם משרד החינוך מרוויח - הוא חוסך כמה אגורות על גב התלמידים. אבל מטרת משרד החינוך היא לחנך. אם הוא רוצה לחסוך, הוא יכול גם פשוט להושיב את התלמידים להפסקת פרסומות של 45 דקות בשבוע. מי יודע, אולי אפילו יהיה מי שישים על זה כסף".

שי טלמור,
0 תגובות