"הפקידות מספסרת בקרקע"

מזכ"ל התנועה הקיבוצית ניר מאיר אומר שהפקידות מספסרת בקרקע למטרה הקדושה של השאת התקבול וחוטאת לערכי הציונות המעשית בארץ ישראל. בעקבות ראיון שהתפרסם בעיתון כלכליסט עם שר השיכון והבינוי יואב גלנט הוא כתב מכתב גלוי לשר.

מאיר אומר שיואב גלנט היה לוחם אמיץ בקומנדו הימי, שיחד עם תושיה ויכולת לחימה בלתי מתפשרת הביאו אותו לפיקוד על היחידה המובחרת, ובהמשך לתפקיד אלוף. הוא אומר שהאלוף במיל. גלנט, כיום שר השיכון השתמש באותו אומץ לב בראיון שנתן לנעמה סיקולר ואביב גוטר בכלכליסט, תחת הכותרת - "הסכנה לשלטון החוק היא הפקידים שמנהלים את המדינה". 

על דבריו של שר השיכון הוא אומר: "כאזרח ובעיקר כמזכ"ל התנועה הקיבוצית לא הייתי יכול להגדיר טוב יותר את היחסים בין האזרח הבודד ובמקרה זה הקיבוצים לבין השלטון המרכזי. היו מי שקראו לזה 'פקידוסטן', אני קורא לזה מדיניות אנטי ציונית משום שכאשר הפקידות מספסרת בקרקע למען המטרה הקדושה של השאת התקבול, הם חוטאים לערכי הציונות המעשית בארץ ישראל". 

אבל, הוא אומר, הקיבוצים אשר הוקמו לאורם של ערכי הציונות המעשית מוצאים עצמם שוב ושוב בפני שוקת שבורה. 

ניר מאיר אומר על משבר הדיור: "למדתי כלכלה ועסקתי בתחום רוב שנותי הבוגרות, אבל לא צריך להבין יותר מידי כדי לקבוע כי אם מחשבים את הציונות במדדים כספיים, אפשר לבטא זאת כך: אילו חילקו לכל אזרח בישראל את חלקו בעלות הפרוייקט הציוני, יכולנו כולנו לקחת בוחטה רצינית ולהתחיל חיים נוחים ושקטים במיאמי - פלורידה. ציונות איננה ומעולם לא היתה – כלכלה. ציונות היא חזון אחר, בפרמטרים אחרים".

הוא אומר שגלנט קובע ובצדק שלא ייתכן שיש דרג נבחר בדמות שרי הממשלה ויש דרג קובע בדמות הפקידים.

ניר מאיר אומר: "לא בחרתי במפלגתו של גלנט, וגם לא באף מפלגה אחרת בקואליציה, אך כפי שאמר שר השיכון – מהרגע שבחרתם בי — הסמכויות ברורות. אין דרך אחרת, זה השלטון הדמוקרטי. יצאנו מאיזון ויש עשרות ועדות ומאות פקידים שמסבכים את העבודה, והתוצאה היא שלוקח 16 שנה לבנות דירה. בסוף המבחן הקובע הוא לאן המדינה מגיעה מבחינת ביטחון, כלכלה וסגירת פערים חברתיים".

הוא מסביר את המצב: "המצב כיום הוא כזה שממשלה, כל ממשלה, היא חסרת יכולת לחלוטין בהבאת סדר העדיפויות שלה ושל שריה לידי מימוש. הפקיד הוא הבוס, והוא יישב על כסאו גם בממשלה הבאה. אינני חנפן. פגשתי את השר גלנט באירוע חנוכת שכונה בקיבוץ ארז, אמרתי באזניו דברים קשים על עבודת הממשלה, דברים שלא אהב וגרמו לו לכעס. ואולם, למקרא דבריו אני מתרשם כי תפיסת המציאות שלנו דומה. דומה מאוד, אפילו. התנועה הקיבוצית ואני, נעמוד לימינו בכל מקום בו ירצה להתיר סבך בירוקרטי ולמצוא פתרון לבעיית הדיור – למשל על ידי הובלת הקמת שיכונים קואפרטיביים ...".

וכך, ניר מאיר אומר לשר השיכון: "גלנט, אנחנו מצדיעים לך! תמשיך לעשות את מה שהתחלת בגיל 18 כשטעמת לראשונה את מלח הים במדי השייטת – תמשיך לראות רק את אזרחי ישראל וטובתם לנגד עינייך". 

 

גיל צח,
0 תגובות