עקיצת חברת ניכיון צ'קים

צילום: משטרת ישראל

חברת בנייה בבעלות צעיר תושב ראשון לציון נקלעה לפני מספר שנים לחובות, ובשנת 2010 פשטה את הרגל. חרף כך, החליטו הצעיר ואמו לנהל חברת בנייה נוספת הפעם על שם האם – אך גם חברה זו, כך הסתבר לאחרונה - נקלעה לקשיים כלכליים – והפכה לחדלת פירעון.

בתביעה אותה הגישה חברה לניכיון צ'קים נגד האם ובנה לביהמ"ש השלום בראשון לציון, נטען כי מספר שבועות לפני קריסת החברה, הגישו השניים צ'קים לניכיון – בסך של למעלה מ-300 אלף שקלים -  למרות שהבינו, כך נטען – שהחברה שבבעלותם תיכנס בקרוב למצב של חדלות פירעון.

מיד לאחר שהתגלה כי הצ'קים שנמסרו לחברת הניכיון הם חסרי כיסוי – פנו אנשי חברת הניכיון לאם ולבנה – בבקשה להחזרת הכספים שנפרעו על סמך ההמחאות.

עוה"ד מיכל נבון – המייצגת את חברת ניכיון הצ'קים, טוענת בתביעתה כי "במקום לפנות כנהוג למשא ומתן על גודל החוב ודרכי החזרתו – החלו,  הבן והאם במסע לחצים ואיומים על בעלי חברת ניכיון הצ'קים – תוך שהם מערבים שמות ידועים מעולם הפשע".

עוה"ד נבון טוענת בתביעה כי האם ובנה שינו את שם חברתם, ורשמו אותה תחת בעלותו של ערבי ישראלי תושב מזרח ירושלים  - כל זאת בניסיון לטשטש את זהות החברה, ולהקשות על מאמציי הגבייה.

בנוסף לתביעה, הגישה לאחרונה עוה"ד נבון בקשה ללשכת ההוצאה לפועל בראשון לציון - להטיל עיקולים על כל נכסי האם – וביניהם על דירה שבבעלותה בראשון לציון, וכן על כל זכויותיה הפנסיוניות והבנקאיות.

כב' הרשם איתי פליקר מלשכת ההוצאה לפועל נעתר לבקשתה של עוה"ד נבון – והטיל עיקול זמני על כל נכסי האם – עד להחלטה בתביעה המתנהלת בימים אלה בביהמ"ש בראשון לציון.

לדברי עוה"ד נבון - דיון מקדמי בתביעה ייערך בחודש אפריל הקרוב, ואם יימצא כי טענותיה של חברת ניכיון הצ'קים נכונות – תיאלץ האם למכור את ביתה על מנת להחזיר את חובה, או להעביר לרשות חברת ניכיון הצ'קים את סכום התביעה, כולל ריבית -  ממקורות אחר.

חברת הבנייה שהוקמה על שם האם - היתה לקוחה של חברת ח.עלמה יזמות עסקית בע"מ, העוסקת, בין היתר, במתן שירותי מטבע ובניכיון שיקים ברישיון.

לדברי עוה"ד מיכל נבון, נציג חברת הבנייה הגיע מספר פעמים למשרדי חברת ניכיון השיקים, כדי לנכות המחאות בסכומים של כמה מאות אלפי שקלים סך הכל. לטענת עוה"ד נבון, חברת ניכיון השיקים נתנה לחברת הבנייה תמורה מלאה בגין כל עסקאות ניכיון שבוצעו.

אך אז, כך נטען בתביעה, החל מחודש ספטמבר האחרון - חוללו המחאותיה של החברה מסיבת "אין כיסוי מספיק". מדובר ב-4 המחאות בסכום כולל של 126,100 שקלים. בידי חברת ניכיון השיקים 7 המחאות נוספות, בסך כולל של 190,000 שקלים, אשר עתידות להיות מחוללות מסיבת הפיכתה של חברת הבנייה כמוגבלת במערכת הבנקאית. לדברי עוה"ד נבון, משנת 2013 ועד למועד חילול המחאותיה של חברת הבנייה נפרעו המחאותיה בחברת הניכיון בסך של למעלה מ- 1,500,000 שקלים.

לדברי עוה"ד נבון, מיד ובסמוך לחילול ההמחאה הראשונה פנה אחד מבעלי המניות של חברת ניכיון השיקים ומנהלה, לנציג חברת הבניה לשם הסדרת החוב. "נציג חברת הבניה הבטיח כי יגיע להסדר תשלומים וכיסוי כלל חובות החברה, אך למרבה הצער - הבטחותיו התגלו כריקות מתוכן", דברי עו"ד נבון.

לדבריה, נציג חברת הבנייה הבהיר לבעלי חברת ניכיון הצ'קים - כי יינקטו נגדו הליכים משפטיים, הוא יעשה כל שביכולתו על מנת למשוך ולגרור את חברת ניכיון השיקים מקבלת הכספים - הן באמצעות הגשת התנגדויות שווא והן באמצעות גרירת ההליכים המשפטיים ככל שיוכל.

לטענת עוה"ד נבון - אם לא די בכך, פנו לאחרונה לבעל חברת ניכיון הצ'קים גורמים עברייניים מוכרים, ודרשו כי חברת הניכיון תפסיק לפעול נגד חברת הבניה, ולשם כך אף השתמשו באיומים קשים.

לדבריה, בסמוך לקיום השיחות עם הגורמים מהעולם התחתון - התגלה כי החברה שינתה את שמה, וכי מניותיה הועברו ונרשמו תחת שמו של תושב מזרח ירושלים ממוצא ערבי. "כל זאת על מנת לתשתש עקבות ולשם התחמקות מחובותיה לחברה לניכיון השיקים", דברי עו"ד נבון.

לעוה"ד נבון נודע לטענתה, כי בעלת החברה יוצרת קשר עם גורמים שונים, וביניהם גורמים חוץ בנקאיים – על מנת למכור להם את דירתה – ובכך למלט אותה מעיקול.

על כן פנתה עוה"ד נבון ללשכת ההוצאה לפועל בראשון לציון, וביקשה להוציא עיקול זמני על כל נכסיה של בעלת החברה. כב' הרשם איתי פליקר קיבל את בקשתה, והטיל עיקול זמני הן על דירתה של בעלה הדירה, והן על חשבונותיה העסקיים והחסכונותיה הפנסיוניים.

לדברי עוה"ד נבון - דיון מקדמי בתביעה ייערך בחודש אפריל הקרוב, ואם יימצא כי טענותיה של חברת ניכיון הצ'קים נכונות – תיאלץ האם למכור את ביתה על מנת להחזיר את חובה, או להעביר לרשות חברת ניכיון הצ'קים את סכום התביעה, כולל ריבית -  ממקור אחר.

עוה"ד מיכל נבון, עוסקת בעסקאות מקרקעין, תמ"א 38, וייצוג זוכים בהוצאה לפועל ובפשיטות רגל.

יואב חסון,
0 תגובות