כתב אישום נגד ארגון להבה?

הוועדה לביקורת המדינה בראשות ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד)  קיימה דיון מעקב בנושא טיפול רשויות החוק והאכיפה בפשעי שנאה. נציגת משרד המשפטים, עו"ד אילנה ענבר, הודיעה כי בקרוב תתגבש החלטה האם להגיש כתב אישום נגד ארגון להבה ובצי גופשטיין העומד בראשו. "החקירה המשטרתית הסתעפה לתתי חקירות ובימים אלה אנחנו בישורת האחרונה. מקווה שתתקבל החלטה בקרוב".

עוד עלה במהלך הדיון כי בשנת 2015 נפתחו שישה תיקים בגין הסתה לגזענות ו-ארבעה תיקים בשנת 2016, 25 תיקים נפתחו בשנת 2015 בגין הסתה לאלימות, ו-42 תיקים בשנת 2016.

"מגיעים אלינו הרבה תיקים מהמשטרה", הסבירה עו"ד ענבר, "חלקם נסגרים וחלקם חוזרים להמשך טיפול של המשטרה. חשוב להבין שלא כל אמירה שהיא לא ראויה, אלימה ובוטה עולה כדי עבירה פלילית.  גם אמירה מקוממת היא לא תמיד עולה כדי עבירה".

גלעד בהט, ראש מדור חקירות המטה הארצי במשטרת ישראל הוסיף : "כשמגיע לידיעת המשטרה דיווח על עבירה או חשד לעבירה שקשורה לנושאים האלה, אנחנו פותחים בחקירה. חקירה בנושאים הללו דורשת אישור של פרקליטות המדינה. בשנת 2016- נפתחו כ600 תיקים בעבירות האלה, כש- 220 תיקים הועברו בשנת 2016  לפרקליטות". 

הדיון עסק גם ברבני הערים הנושאים משרות ציבוריות. לדברי עו"ד טל רביד מהמרכז הרפורמי לדת ולמדינה , המרכז העביר לפרקליטות המדינה עשרות תלונות כנגד התבטאויות של מספר רבני ערים ולא קיבל מענה ענייני. "מתוך 12 פניות על 155 רבנים שונים נושאי משרות ציבוריות, הוחלט לגבי  חמש שלא לפתוח בחקירה. לגבי שישה נוספים טרם התקבלה החלטה מחודש נובמבר 2016. ישנם רבנים שאומרים אמירות קשות כנד בית המשפט העליון ונגד הצבא ועדיין ממשיכים לשרת במשרה ציבורית".

עו"ד איגי פז, ממחלקת יעוץ וחקיקה במשרד המשפטים הסביר כי "החוק לא נותן לנו כלים מספיק אפקטיביים כדי להעמיד לדין את רבני הערים. יש מקרים של עבירות משמעתיות מובהקות, אך אין לנו כלים משפטיים מספקים,. הוא הוסיף כי במשרד המשפטים מתכנסת ועדה בימים אלה שמגבשת מסקנות לתיקון הלקונה.

גדי גבריהו מארגון "תג מאיר" אמר כי ישנן רבנים שמסיתים וגורמים לאחרים לרצוח ולשרוף. "צריך להבין שיש ספרים שהם לא רק ספרים הלכתיים, אלא ספרים טעונים שאנשים קוראים אותם. הרב גינסבורג הוא רב שמקים קהילות, רב מוכשר מאוד. בשנת 20111 הוא כותב מאמר שנקרא סעודת משיח- מה אנחנו מתפלאים שמגיע עמירם בן אוליאל וזורק בקבוק?".

אריאל ברונר, חבר הנהלה בתנועתו של הרב גינסבורג ביקש להציג את הצד השני: "הייתי מנערי הגבעות לפני 17 שנה.  אני חושב שיש פה צד הפוך לגמרי. צריך להתייחס לנוער הגבעות בדיוק כשם שמתייחסים לנוער אחר שעובר על החוק ולא לשלוח אותו ישר לחקירה בשב"כ". 

יו"ר הוועדה, ח"כ אלהרר, סיכמה את הדיון ואמרה : "אנחנו כולנו צריכים להתנגד להסתה מכל צד שהוא. ההסתה היא מעשה חמור והחומרה היא ההנעה לפעולה והאווירה הציבורית שמתקיימת. יש מי שדמו מותר וזוהי ההסתה. בתופעת ההסתה צריכים להילחם כל האורגנים של הממשלה וגם אנחנו האזרחים".

0 תגובות