אין הסכמה במפלגת כולנו

הרב יגאל לוינשטיין לא יעזוב את המכינה הקדם צבאית בעלי, בניגוד לדרישת שר הביטחון אביגדור ליברמן. שותפו של לוינשטיין בהנהלת המכינה, הרב אלי סדן, אמר בשיחה עם נציגי משרד הביטחון כי המכינה לא תשתף פעולה עם דיקטטורה, בתגובה לאולטימטום שהציב ליברמן: עזיבה של הרב לוינשטיין, שהתבטא נגד שירות נשים ביחידות לוחמות, או עצירת התקציב למכינה.

אתמול הודיע שר הביטחון אביגדור ליברמן לרב לוינשטיין שעליו להתפטר מתפקידו במכינה ובישיבת ההסדר. 

ליברמן אמר: "לא נסבול את הדברים הבוטים והמזלזלים נגד נשים המשרתות בצה״ל. במידה והרב לוינשטיין לא יתפטר אשתמש בסמכותי כדי להפסיק את ההכרה של משרד הבטחון בישיבת עלי כישיבת הסדר ואפעל לבטל את ההכרה של עלי כמכינה קדם צבאית".

בתגובה, אמר שר החינוך נפתלי בנט כי המכינה בעלי לא תיסגר.

בנט אמר: "ליברמן, אל תעשה פוליטיקה על הגב של לוחמי צה"ל. המכינה הקדם צבאית בעלי הצמיחה דורות של חייילים, לוחמי סיירות, מפקדים, ולצערנו, גם נופלים רבים מנשוא. חברי הטוב מהצוות, סא"ל עמנואל מורנו ז"ל מסיירת מטכ"ל שנפל במלחמת לבנון השנייה הוא בוגר עלי. אני מציע לליברמן להיכנס לחדר הנופלים במכינה, שם יראה שמות כמו רועי קליין ז"ל ואלירז פרץ ז"ל, והוא יראה איזה מוסד ציוני מפואר הוא מאיים לסגור. אני דוחה לחלוטין את דבריו האומללים והמזלזלים של הרב לוינשטיין כלפי נשים המשרתות בצה"ל. את אשתי גילת פגשתי כאשר היתה חיילת, מש"קית חינוך בצנחנים; איילת שקד שותפתי הפוליטית שרתה כמש"קית חינוך בגולני כמו גם ח״כית שולי מועלם, ואני מוקיר את חיילות צה"ל ואת תרומתן לביטחון ישראל. מותר וחובה לדון על השילוב הראוי בצה"ל. זהו נושא מורכב וחשוב לכולם. אבל לא בצורה שהרב לוינשטיין דיבר. שותפו למכינה, חתן פרס ישראל, הרב אלי סדן התנער מהם, והרב לוינשטיין עצמו התנצל והתחרט על סגנונו, וטוב שכך. אבל זה לא הנושא. הדיון כרגע הוא המכינה הקדם צבאית בעלי. ליברמן איים לסגור אותה מסיבות פוליטיות. הדבר האחרון שמעניין אותו זה חיילות צה"ל. נו, באמת. הוא פשוט רוצה לעשות סיבוב פוליטי ציני על הגב של הציונות הדתית. לא שמעתי את ליברמן דורש לסגור אוניברסיטה כי מרציה מתבטאים באופן דוחה. לא שמעתי את ליברמן דורש לסגור מכינה כי חניכיה פגשו את אנשי שוברים שתיקה. רק כשמדובר במכינה של הציונות הדתית, פתאום ליברמן מתמלא עזוז. זאת עוד ברברת איווטית פוליטית טיפוסית כמו הפצצת סכר אסואן, תמיכה בסיפוח יו"ש, התנגדות לסיפוח יו"ש, בעד אלאור אזריה, נגד אלאור אזריה, ביטול אזרחות לערביי ישראל, עונש מוות למחבלים וחיסול הנייה תוך 48 שעות מכניסתו לתפקיד שר הביטחון". 

בנט אומר: "מה שצריך להיות מתוקן, יתוקן. מכינת עלי לא תיסגר".

ליברמן הגיב על ההודעה של המכינה בעלי ותקף את השר נפתלי בנטו.

ליברמן אומר: "כמי שמכיר בחשיבותן של המכינה הקדם צבאית וישיבת ההסדר בעלי אין לי ספק שחשוב שהן ימשיכו לתפקד ולהכין את הדור הבא של הלוחמים בצה״ל. הדבר האחרון שאני רוצה הוא לפגוע בהן. מי שרוצה באמת בהמשך הצלחתן ותפקודן התקין של הישיבה והמכינה מבין שזה לא עולה בקנה אחד עם המשך כהונתו של הרב לוינשטיין.
 מה שנעשה כרגע הוא שמקריבים את הישיבה והמכינה בעלי על מזבח הפריימריז בבית היהודי, וכל זאת בגלל אדם שכבר פעמיים התנצל לאחר שפגע בציבורים שלמים ועכשיו פגע שוב בצורה בוטה ומבזה בחיילות צה״ל ובנשות ישראל. הצטערתי לראות שבמקום להצטרף אלי בדרישה הזו בחר נפתלי בנט להתייצב לצד הרב לוינשטיין בשל שיקולים פוליטיים צרים. זה הזמן להתאחד ולשמור על עם ישראל מאוחד".

במפלגת כולנו חלוקות הדעות על החלטת שר הביטחון.

השר יואב גלנט אומר שהאמירות של הרב לוינשטיין הן פסולות, מסוכנות, מפלגות ומקוממות, כיוון ששירות נשים מתקיים בצה״ל מיום כינונו והוא חיוני לתפקוד הצבא. הוא קורא לרב לוינשטיין להתנצל על דבריו, ואומר שאסור בתכלית האיסור לחשוב על סנקציות כנגד המכינה בעלי.

גלנט אומר שמהמכינה הזו יצאו טובי לוחמנו, אף שעובדה זו איננה מקנה לרבניה זכות לערער על עקרונות היסוד של צה״ל.

הוא פונה לחבריו בציונות הדתית: "חבריי לנשק, בני הציונות הדתית, אתם מהטובים בארצנו. מכם יצאו הנועזים בלוחמי צה״ל. אני מכיר רבים מכם אישית, לחמנו יחד, פיקדתי עליכם. מדינת ישראל וצה״ל התברכו בכם. עוצמת השיח על שירות נשים נובעת מתפיסות עולם שונות המלוות אותנו משחר ימיה של הציונות. לאורך השנים השכלנו לשמור את צה״ל מחוץ לדיון הפוליטי לתועלת מדינת ישראל. ועדיין, בצבא יש סמכות אחת: סמכות המפקד. מרגע שאמר את דברו זה החוק. המפקד קובע - לא רבנים, לא מומחים, לא יועצים. אסור בתכלית האיסור, לחשוב על סנקציות כנגד המכינה בעלי. מהמכינה הזו יצאו טובי לוחמנו, אף שעובדה זו איננה מקנה לרבניה זכות לערער על עקרונות היסוד של צה״ל. הדיון צריך להתקיים, אך חשוב שיערך בכבוד ומתוך ערבות ואחריות הדדית, בדיוק כפי שנהגנו בהגנה על גבולות הארץ ובמבצעים מרוחקים לנטרול אוייבים ואיומים. צה״ל נמצא מעל כל ויכוח פוליטי והוא חיוני לקיומנו. חובתינו המשותפת לאפשר לחיילים ולחיילות לבצע את משימותיהם".

לעומתו, חברת הכנסת רחל עזריה אומרת שהיהדות לא שייכת לרב לוינשטיין, וכך גם צבא ההגנה לישראל והיא תומכת בהחלטת שר הביטחון.

היא אומרת: "מכינת עלי הצמיחה מתוכה אנשים מדהימים ולוחמים אמיצים, המלאים באהבה לארץ ומהווים דוגמה עבור החברה כולה. אבל קבוצה קטנה, טובה ככל שתהיה, לא יכולה לעשות מה שבא לה ולכופף את כל עם ישראל לטובתה. לא הייתה דרישה לסגור את המכינה, אלא דרשו שהרב יגאל לוינשטיין יתנצל ויחזור בו מדבריו, משלא חזר בו, דרשו שיעבור מתפקידו או שהתמיכה במכינה תפסיק. מאוד פשוט. גיוס נשים, ובפרט נשים דתיות, נמצא כחלק מתכניות צה"ל לעתיד וחשוב  ביטחון ישראל. למתגייסות הללו יש מחויבות אדירה לצבא ולמדינה, ואף אחד לא יכול לומר שלא יתחתנו איתן או שהן הופכות ל״לא יהודיות״ בסוף השירות כמו שהרב לוינשטיין אמר. אז כשרב כמו הרב לוינשטיין שנמצא בעמדת השפעה על דור העתיד של צה"ל יוצא נגד הצבא בצורה כזו, ופוגע בערכי צה"ל בצורה כה מבישה, רק מתבקש להפסיק את התמיכה של המדינה במוסד הזה, כפי שהמדינה לא הייתה תומכת בשום מוסד שיוצא נגד ערכיה. וזה הדבר הערכי לעשות".

דור מנשה,
0 תגובות