חוק להקלה על נפגעות עבירות מין

הצעת החוק שלי, שעברה בקריאה טרומית, תייצר מנגנון שיקל על נפגעות ונפגעי עבירות מין לממש את זכותם להגיש תביעות.

הצעת החוק קובעת כי בעת שתוגש תביעה אזרחית בגין עבירות מין (לאחר שניתן פס"ד פלילי חלוט) לא יביאו עוד הצדדים מומחים מטעמם אלא בית המשפט ימנה מומחה מטעמו שיהיה אחראי על קביעת מידת הנזק שנגרם לקורבן. 

חקירות במהלך משפטי האונס ועבירות המין הוגדרו לא פעם, ובצדק, כאונס שני – מסכת הייסורים שהקורבנות נאלצות ונאלצים לעבור היא לא אחת מבזה ומשפילה, ומשאירה אף היא צלקות.

החוק קובע שלאחר שהוכרעה אשמתו של עבריין המין יכולים הנפגעים לתבוע ממנו נזקים בתביעה אזרחית.

בשלב זה מתחיל חלקה השני של הסאגה. אחרי שהוכח כי התובעות והתובעים הם קורבנות של עבירות מין, הם נדרשים להוכיח שהמעשה הותיר בהם נזקים פיזיים ונפשיים. 

לצורך קבלת פיצוי ממוני בגין הנזק, הם נדרשים ונדרשות ככל תובע אחר, לצרף לתביעתם חוות דעת מומחה. פנייה של נפגעת ונפגע עבירת מין למומחה, לצורך ביצוע בדיקה נפשית או גופנית והערכה או שערוך של הנזקים, כרוכה בקשיים משמעותיים. 

במצב המשפטי הקיים, רשאי כל צד להביא חוות דעת מומחה מטעמו. וכך נוצר מצב שהנפגעות והנפגעים עשויים להתבקש על ידי העבריין לעבור בדיקה נוספת על ידי מומחה מטעמו.

הצעת החוק, שעברה בתמיכת השרה איילת שקד והממשלה כולה, קובעת כי בית המשפט ימנה מומחה מטעמו, ולא תותר עוד הבאת חוות דעת מומחה מטעם מהצדדים, אלא מנימוקים מיוחדים שיירשמו. 

כך, נוכל לחסוך לנתבעת את הצורך להיבדק על ידי מספר מומחים שונים ונבטיח כי המומחה יהיה אובייקטיבי.

הכנסת  עשתה צעד קטן שיסייע במניעת השפלתם של הקורבנות שוב ושוב. אני כולי תקווה שהחוק יוביל להקלה משמעותית על הקורבנות, הן על הקשיים הנפשיים המלווים בהליך הארוך והן בכך שיפחית את כמות הזמן והמשאבים שיאלצו להשקיע בו מלכתחילה. 

 

איילת נחמיאס ורבין,
0 תגובות