הצונאמי ההתנדבותי

על השאלה האם החברה בישראל במשבר ומה הסיבות לכך, קל לענות כשמסתכלים דרך הפרספקטיבה של ההתנדבות והמוכנות לסייע לאדם זר בישראל. רק כ 23% מבני ה 20 ומעלה 'עשו משהו למען מישהו מתוך בחירה חופשית וללא ציפייה לקבל תמורה חומרית' (הגדרת ההתנדבות) בשנה האחרונה. כחברה עברנו מהתנדבות, נתינה, סולידריות לניהול פרויקטים של מתנדבים. מ'מעשה טוב כדרך חיים' ל'פרוייקט צביעת בתים', מרצון חופשי להתנדב ל"חובה להתנדב" בבית הספר ולהתנדבות תמורת כסף (מלגאים), ואפילו של"צ (שעות לתועלת הציבור אותם מטיל בית המשפט על אנשים שעברו עברות) מוגדרים בחוק כהתנדבות. עברנו מתחושת חובה מוסרית פנימית וסולידריות לציפייה לתגמולים חומריים חיצוניים. וככל שאלו מתגברים כך ההתנדבות יורדת  

כיום החברה הישראלית נמצאת ב'מרחב ההכחשה'. מרחב ההכחשה הינו שלב המתבטא בהכחשה של המציאות והצורך להשתנות ולהתאים את ההתנהגות למציאות החדשה. ההכחשה מתבטאת בהאשמת אחרים, בתזזיתיות ובפתרונות נקודתיים וטכניים שהם בבחינת עוד מאותו הדבר, ללא שום מערכת עם כיוון מוגדר ותכלית ברורה. היציאה ממרחב ההכחשה הינה קשה - כל מי שהתנסה בדיאטה ובשינוי הרגלים שונים מכסיסת ציפורניים ועד עישון יודע כמה זה קשה. מרחב ההכחשה כיום כל כך עמוק ורחב עד שבמקום לדון בבעיות העומק, בשברים של החברה ובדרך לבנות פה לכולנו חברה סולידרית, תומכת ומצמיחה, אנחנו עסוקים בהאשמות הדדיות, בניסיון להשליט תרבות אחת על השנייה, בהדגשת השונה והמפלג. העוצמות גדולות כל כך עד שמובילים בתחומים רבים (השכלה, חינוך, קהילה ועוד) משתמשים במונח 'גלי צונאמי' כדי לתאר את השינויים המתרחשים כיום בעולם החברתי. 'גלי צונאמי' שמשנים ובעלי פוטנציאל לשנות ואף להרוס במהירות את החברה הישראלית. זאת יכולה להיות נבואת זעם אך זו יכולה להיות הנקודה בה נבחר ונפעל להקים 'סכר חברתית – התנדבותי' דינאמי שישמור ויחזק את החברה בישראל.

אם כך מה לעשות? לשנות פרדיגמה.

עלינו ליצור צונאמי נגדי שישטוף את המדינה - 'צונאמי התנדבותי'. 'צונאמי' המתמקד ב'התנדבות הבריאה'. ה'התנדבות הבריאה' מתמקדת בהעלאת תחושת הרווחה (well-being), חוסנם ומיצוי יכולתם ותפקודיהם של המתנדב, משפחתו, שותפיו להתנדבות, מוטבי ההתנדבות, הארגונים והקהילה. התנדבות שתתמקד באיכות ובהשפעה על כלל השותפים הנ"ל. התנדבות שתתמקד בהגברת הסולידריות החברתית, עוצמת הקשרים הבין אישיים והקהילתיים, תחושת השייכות לקהילה ולארגון, ורמת האושר של השותפים. התנדבות שתוותר על העיסוק בכמות ומספר המתנדבים. התנדבות שתפעל מתוך אמונה ש'התנדבות הינה זכותו הבסיסית של כל אדם ללא הבדל כל שהוא'. התנדבות שתפעל לאפשר לאוכלוסיות רווחה, לאוכלוסיות מודרות ולאנשים עם מוגבלויות לקחת חלק בהתנדבות כתורמים ולא כנזקקים ועל ידי כך להיות חלק מהחברה כשווים ובעלי יכולת להשפיע על חייהם, חיי הקהילה בה הם חיים ועל החברה הישראלית.  

'התנדבות בריאה' תושג ע"י תהליך מקיף ומתמשך הכולל שילוב פעולות ארגוניות, חברתיות חינוכיות, כלכליות ופוליטיות. 'ההתנדבות בריאה' דורשת חדשנות, אוירה וסביבה תומכת, מסגרות ארגוניות מותאמות וגמישות, ניהול מקצועי המשלב תפישה ותהליך מוסדר יחד עם רגישות בין אישית וחברתית, הסתכלות על ההתנדבות כמכלול וכעשייה המשמשת מערכת חיסונית לחברה, לקהילה ולאדם.

אחת הדוגמאות הבולטות כיום בארץ ל'התנדבות בריאה' הינה תוכנית 'עוצמת ההתנדבות'. תוכנית לאומית רחבת היקף, העוסקת בהתנדבות של אנשים עם מוגבלויות, ככלי מרכזי לשילובם מעמדת חוזק. התוכנית שהינה מהלך עומק מקצועי, משמעותי וחדשני פועלת כשותפות רחבה בה לוקחים חלק משרד הרווחה, ישובים, ארגונים חברתיים ועסקיים, קרנות ותורמים, הינה ראשונה מסוגה בעולם. כבר במהלך תוכנית הפיילוט – שהתקיימה בהוד השרון, אשדוד, רמלה וקריית אונו – ניתן לראות שינוי תפישה, הגברת הערך העצמי של המשתתפים, הפחתת הדעות הקדומות והעמדות השליליות כלפי אנשים עם מוגבלויות, קבלה וסובלנות רבה יותר במעגלים בהם הם פועלים. מוטבי ההתנדבות (האנשים למענם פועלים המתנדבים) מדווחים כי גילו אוזן קשבת וכי מתנדבים עם צרכים מיוחדים מגיעים אליהם 'בגובה העיניים' מה שיצר גם אצלם מוטיבציה להתנדב ולתרום לקהילה, ולהיות מעורבים יותר בחברה ובקהילה. לאור ההצלחה האדירה של הפיילוט, שילשה את עצמה 'עוצמת ההתנדבות' עם הצטרפותם של עוד שמונה ישובים לתוכנית (רמת גן, קרית מלאכי, מבשרת ציון, בני ברק, טירת הכרמל, דלית אל כרמל, קצרין וכוכב יאיר). 'עוצמת ההתנדבות' הינה הדוגמא החזקה ביותר לרצון וליכולת של החברה הישראלית ליצור 'צונאמי התנדבותי' שיחזיר את ערכי הסולידריות, השוויון וערך האדם לחברה הישראלית.

 

* אסנת סטוצ'ינר ורמי סטויצקי – יזמי ומובילי 'עוצמת ההתנדבות' ומפתחים תשתיות התנדבות ברשויות מקומיות, ארגונים חברתיים וגופים ממשלתיים

 

רמי סטויצקי , יזם ומפתח התכנית ,
0 תגובות