מעל גיל 80 ללא המתנה בתור

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק האזרחים הוותיקים של ח"כ איציק שמולי.

מוצע כי שירות ציבורי הניתן לפי תור למעט תור שההמתנה בו היא ברכב ותור שנקבע בתיאום מראש יינתן לאזרח ותיק מעל גיל 80, לפי בקשתו, בלא המתנה בתור, ואולם יקדם לו אדם עם מוגבלות הזכאי לקדימות בתור לפי דין.

בדברי ההסבר נכתב: "אזרחים ותיקים הבאים בימים מוצאים עצמם לעיתים נשרכים בתורים מפרכים ומייגעים במרכולים, בחנויות, בבתי המרקחת, בדואר ובמקומות נוספים הנותנים שירות לציבור. על מנת להעניק לאזרחים שהגיעו לגיל גבורות את הכבוד הראוי, מוצע לתקן את חוק האזרחים הוותיקים, התש"ן–1989 (להלן – החוק) ולקבוע שככל שאזרח ותיק מעל גיל 80 יבקש זאת, תינתן לו זכות ראשונים בתור ל"שירות ציבורי" המוגדר בתזכיר החוק."

השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל: "מהיום אנשים שהגיעו לגבורות לא יצטרכו להמתין בתור לא בדואר, לא בבנק, לא בקולנוע ובתיאטרון ובכל המקומות הציבוריים. כולם יפנו בעבורכם את הדרך. מה שאמור היה להיעשות ממילא ללא צורך בחקיקה, לצערנו אנחנו רואים שכנסת ישראל שצריך לחוקק את החוקים. "

ח"כ איציק שמולי: "את החוק הזה עשינו לא כי אנחנו גאים במצב חברתי שבו ערכים כמו והדרת פני זקן, בחלק מהמקומות ובחלק מהזמנים הערכים הללו נרמסים באופן תדיר. אף אחד לא רואה שיש דור ותיק לנגד העיניים שצריך לתת לו כבוד גם אם זה לא כתוב בחוק. זה חוק חשוב מאוד ואני מאוד גאה עליו. אני מחכה ליום שבו הדבר הזה יהיה נורמה בחברה ולא נצטרך את החוק הזה."

בקריאה שלישית תמכו 37 ללא מתנגדים.

0 תגובות