מחכים להתפטרות ח"כ גטאס

ועדת הכנסת בראשותו של ח"כ יואב קיש (הליכוד) קיימה דיון סוער בעקבות בקשתם של 70 חברי כנסת להפסיק את כהונתו של ח"כ באסל גטאס (הרשימה המשותפת), בהתאם לסעיף 42א(ג) לחוק יסוד: הכנסת. זאת, על רקע התקרית בה תועד ח"כ גטאס כשהוא מבריח טלפונים ניידים ומסמכים לשני אסירים ביטחוניים הכלואים בישראל. לטענת מגישי הבקשה, בכך עבר ח"כ גטאס על חוק יסוד: הכנסת בעניין הבעת תמיכה במאבק מזוין של ארגון טרור.

בפתח הדיון אמר יו"ר הוועדה ח"כ יואב קיש: "הכנסת הנוכחית חוקקה את החוק הזה בשל הקצנה כמו השתתפות במשטים וכדו'. אולי עשינו טעות  כשהעלנו את אחוז החסימה, דבר שגרם לאיחוד של הרשימה המשותפת. גטאס הוא לא בודד בבל"ד, שיש לה היסטוריה של הזדהות עם מחבלים. אנחנו חיים בדמוקרטיה וטוב שכך, אך לצערי הקיצוניים קובעים את הקו שבו הולכת הרשימה. הוא יושב בקוקפיט וסופה של המפלגה להתרסק".

היועץ המשפטי של הכנסת עו"ד איל ינון: "על חברי הוועדה לקחת בחשבון את הפרשנות המחמירה של בג"צ שנמנע מלפסול מועמדים בשל סעיף 7א. לפני ההחלטה, על חברי הכנסת לשמוע מגורם שלטוני מוסמך האם מעשיו של ח"כ גטאס נופלים במסגרת הבעת תמיכה במאבק מזוין של ארגון טרור". עו"ד ינון קרא את המכתב ששיגרו פרקליטיו של ח"כ גטאס ובו הם דורשים למנוע את קיום הדיון.

השר להגנת הסביבה ולירושלים ומורשת ח"כ זאב אלקין (הליכוד), יוזם בקשת ההדחה: "כשעבר חוק ההדחה בקיץ האחרון לא העליתי בדעתי  שנצטרך להשתמש בו כ"כ מהר. אם החוק לא נועד למקרה כמו זה שלפנינו – אז אינני יודע לאיזה מקרה כן. לא צריך להיות איש שב"כ כדי לדעת שטלפונים ניידים בבתי סוהר משמשים להכוונת טרור. אם ההצבעה במליאה הייתה חשאית אני משוכנע שגם חברי הרשימה המשותפת היו מצביעים בעד ההדחה, וגם ח"כ גטאס יודע זאת בעומק לבו".

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד רז נזרי: "עורכי דינו של ח"כ באסל גטאס יצטרכו לתת תשובה עד ליום חמישי האם הם מקבלים את הסדר הטיעון שגובש. ההסדר יכלול עבירות חמורות ובהן עבירה מסוג פשע ועבירה לפי חוק המאבק בטרור. אם הם לא יקבלו את הסדר הטיעון – טיוטת כתב האישום תוותר על כנה. ההסדר יכלול תקופת מאסר משמעותי בפועל. הסדר יכלול את התפטרותו של ח"כ גטאס ביום הגשת כתב האישום – קרי ביום ראשון הקרוב. כמו כן, נבקש מבית המשפט לקבוע שבמעשיו יש משום קלון".

ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת): "מישהו רוצה דם בכיכר העיר. מעשה הדחה הוא יותר חמור ממניעת התמודדות. אני מבקש בשם הרשימה המשותפת לא לקיים הצבעה, כדי לתת לח"כ גטאס אפשרות להליך הוגן".

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד): "טלפון לאסיר בכלא זה כלי נשק שהורג. הוא ניצל כלים דמוקרטיים להשגת יעדים אנטי דמוקרטיים. אני לא מתלהב מחוק ההדחה אבל אם הוא לא יתפטר, אנחנו נתמוך בהדחה שלו".

ח"כ אוסאמה סעדי (הרשימה המשותפת): "יש להמתין עם ההצבעה על ההדחה עד להחלטה בעניין הסדר הטיעון שכולל התפטרות של גטאס מהכנסת".

ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני): "התנגדנו לחוק ההדחה. לא העלינו על דעתנו שחבר כנסת יבריח טלפונים למחבלים. זה חלום בלהות. לא מבינה איך חברי הכנסת הערבים לא מגנים אותו, או לפחות את ניצול החסינות לרעה".

ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני): "ח"כ גטאס למעשה כבר לא חבר כנסת, וזה רק עניין של זמן. הוא גם פושע וגם טיפש. גם אני לא מבין למה הח"כים הערבים לא מגנים את ניצול החסינות לרעה".

ח"כ שולי מועלם רפאלי (הבית היהודי): "אנחנו חייבים להצביע היום כי חוק ההדחה נחקק בדיוק למקרים כאלה. הכנסת צריכה להוביל את ההדחה בלי קשר לעמדת היועץ המשפטי לממשלה".

ח"כ רועי פולקמן (כולנו): "מבחינת הוועדה המעשה של ח"כ גטאס הוא אירוע נורמטיבי ולא שיפוטי. הוא היה צריך להתפטר עוד לפני הדיון הזה ולהילחם על חפותו".

ח"כ דוד אמסלם (הליכוד): "אנחנו צריכים להדיח את ח"כ גטאס כדי שנושא ההתפטרות לא יהיה חלק מהמו"מ על הסדר הטיעון".

ח"כ ג'מאל זחאלקה (הרשימה המשותפת): "חסרה לי בדיון הזה חרדת קודש. את הנושא הזה ילמדו בבתי ספר למשפטים. חוק ההדחה הוא חוק פסול. לא יתכן שחברי כנסת ישנו את דבר הבוחר. מקווה שבג"צ יפסול את החוק".

ח"כ אורן חזן (הליכוד): "אין קשר בין הליך ההדחה לבין ההליכים המשפטיים. צריך להצביע היום על ההדחה".

בסיום הדיון הודיע יו"ר הוועדה ח"כ יואב קיש כי ההצבעה תתקיים ביום שני בשעה 11:00, אם עד אז לא יתפטר ח"כ גטאס מכהונתו.

שגית לוי,
0 תגובות