תפיסת המוסריות התדרדרה

תפיסת המוסריות של הציבור הישראלי התדרדרה והקצינה בשלושים השנה האחרונות, ועלינו האחריות לעצור את המגמה.

בדיון על קדושת החיים וטוהר הנשק בצה"ל לאור משפט אזריה, ציינתי כי בדיוק לפני 33 שנה ויומיים פרצתי בראש הכוח אל אוטובוס קו 300 בו ארבעה מחבלים חטפו בני ערובה ישראלים. הרגנו שניים מהמחבלים במקום, ואת השניים שנשארו בחיים הוציאו להורג אנשי השב"כ כעבור כמה שעות. 

האירוע התגלגל לכדי פרשה ציבורית גדולה ומחאתית, אשר בסופה לא נותר ספק שמעשיה של אחת מרשויות הביטחון המרכזיות של מדינת ישראל הוא בלתי מוסרי, שלא תואם את עקרונות המוסר וקדושת החיים.

לעומת זאת, באירוע החייל היורה בחברון, לא מדובר בילד של כולנו, כי אם בלוחם שלא פעל בהתאם לנהלים והוראות הפתיחה באש, לערכי טוהר הנשק וקדושת החיים. אך הציבור הישראלי ברובו הפך פניו, ואת אמות המוסר שהחזיק לפני עשורים בודדים השליך בשל רגשות נקם ושנאה, ולכן ראה במעשה החייל נכון וצודק. 

מדובר בתהליך הקצנה והתדרדרות בתפיסה המוסרית של הציבור הישראלי. אירוע זה אינו מקרי, היות ומדובר בתהליך מכוון והדרגתי המונע על ידי פוליטיקאים ומנהיגים שהשתמשו באירוע המצער ככלי ניגוח פוליטי, ונתנו רוח גבית לשבירת הערכים ההומניים והיהודיים הבסיסיים.

גם כאשר החברה הישראלית חווה משברים, שוב אלו צה"ל ומפקדיו, כשהרמטכ"ל בראשם, ששמרו עלינו מפני עצמנו, ועמדו גם בעת משבר מול הרחשים והמסיתים, תוך דבקות בערכינו היהודיים ההומניים וברוח צה"ל.

ח"כ עמר בר-לב,
0 תגובות