מפתח הכנסת הוענק לנשיא הבונדסטאג

היום התקיים המפגש הבין-פרלמנטרי כנסת-בונדסטאג, במשכן הכנסת. לאחר שנועדו בארבע עיניים, פתחו יו"ר הכנסת יולי יואל אדלשטיין ונשיא הבונדסטאג הגרמני, פרופ' נורברט לאמרט, את הכנס.

אדלשטיין העניק לעמיתו לאמרט, אשר החליט לא להתמודד שוב בבחירות הבאות לבית הנבחרים הגרמני בספטמבר, ולאחר כארבעה עשורים של פעילות מתוכן 12 שנים כנשיא הבונדסטאג, את מפתח הכנסת. זאת בשל "תרומתך המשמעותית ביותר לקשרים בין שני הפרלמנטים ומעורבותך האישית בעבודה הפורייה המשותפת. מפתח הכנסת ניתן באופן נדיר לאישים שאנו מעוניינים להוקיר באופן מיוחד", דברי היו"ר. פרופ' לאמרט הודה בהתרגשות לאדלשטיין "אינני יכול לחשוב על שי יותר סמלי ומרשים", אמר.

השניים הדגישו את חשיבות המפגשים האלה עבור בתי הנבחרים של גרמניה וישראל, המאפשרים שיח מקצועי, מעמיק ומתמשך בנושאים בעלי עניין לשני הצדדים. הפורום שהתקיים היום התמקד בהיבטים חברתיים של קליטת מהגרים ובהתמודדות עם תופעות לא רצויות ברשתות החברתיות. חברי הכנסת נחמן שי, יו"ר אגודת הידידות בין הכנסת לבונדסטאג, עודד פורר, אלי אלאלוף, אראל מרגלית, נורית קורן ורויטל סוויד יחד עם חברי המשלחת הפרלמנרטרית הגרמנית אליה נמנו סגנית נשיא הבונדסטאג פטרה פאו (Die LINKE.), קאמיל ג'וזוף ווולקר אולריך (CDU/CSU), מישל מונטפרינג ויינס צימרמן (SPD) וקונסטנטין פון נוטס (Bündnis 90/Die Grünen) הציגו פרספקטיבות שונות בהתמודדות עם נושאים אלה והחליפו דעות, ידע וניסיון שנרכשו בשתי המדינות ובשני הפרלמנטים במהלך השנים. לחברי הפרלמנט הצטרפו גם נציגים מהמטה המקצועי שקיימו פגישות צד בהיבטים הקשורים לעבודתם בכנסת ובבונדסטאג. 

יו"ר הכנסת אדלשטיין התייחס לניסיונו האישי הן כעולה חדש והן כשר הקליטה והדגיש כי המפתח להצלחה בקליטת מהגרים הוא שיתוף המהגרים בהליך קבלת ההחלטות לגבי גורלם וכיבוד המסורת והתרבות עמם מגיעים במדינתם החדשה.

נשיא הבונדסטאג לאמרט ציין בישיבה כי שתי המדינות יכולות ללמוד רבות אחת מהשנייה בהתמודדות עם משימות נוכחיות והדגיש שהידע מהניסיון של מדינת ישראל, אשר התמודדה במהלך ההיסטוריה שלה עם שורה של גלי עלייה, יכול להיות עזר רב לגרמניה בהתמודדות שלה עם שאלת הקליטה של גל הפליטים הנוכחי לאירופה.

במסגרת הדיון אודות ההיבטים החברתיים של קליטת מהגרים הוצגו אופן הטיפול בהגירה ברמה הלאומית בדגש על תוכניות לעידוד תעסוקת עולים ותוכניות ללימוד שפה וכן התקיים דיון אודות האיזון העדין בין הרצון לייצר זהות חדשה משותפת לבין הצורך לשמור על מסורות ומנהגי עבר של אוכלוסיית המהגרים. הדיון ברשתות החברתיות התמקד באתגרים סביבן, כגון סייבר, הסתה ובריונות.

המשלחת הגרמנית תבקר מחר באשדוד ותעמוד מקרוב על האופן בו העיר נערכה ופועלת נוכח גלי העלייה הגדולים אותם קלטה.

הפורום הבין-פרלמנטרי מתקיים לפי מתכונת שגובשה על ידי נשיאויות הכנסת והבונדסטאג במסגרת האירועים לציון 50 השנים לכינון היחסים הדיפלומטיים בין גרמניה לישראל. החל משנת 2016, יתכנס אחד לשנה לסירוגין בבתי הנבחרים של שתי המדינות, פורום מקצועי במסגרתו יתקיימו דיונים על נושא שייבחר מבעוד מועד בהתאם לחשיבותו המשותפת. הפורום הראשון התקיים בשנה שעברה בברלין, והדיון היום בכנסת, היה המפגש השני.

0 תגובות