נתניהו הבהיר את התנגדות ישראל להתבססות איראן בסוריה

הסתיימה פגישתם של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ונשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, במוסקבה.

ממשרד ראש הממשלה נמסר שלפגישה שתי מטרות עיקריות: להמשיך את הקשר השוטף בין ישראל לבין רוסיה על מנת למנוע חיכוכים בסוריה. עוד נמסר שראש הממשלה נתניהו הביע את ההתנגדות התקיפה של ישראל להשארת כוחות של אירן וגרורותיה בגבולנו הצפוני ובים התיכון, במסגרת שיחות ההסדרה.

ראש הממשלה נתניהו אמר כי זו פגישה חשובה מאוד לביטחון ישראל, מאחר שניצחון על הטרור של דאע"ש לא יכול להביא להתגברות הטרור של איראן וגרורותיה. 

ראש הממשלה אמר לאחר הפגישה כי הבהיר את התנגדותה התקיפה של ישראל להתבססות של איראן וגרורותיה בסוריה, לרבות ניסיון להקים נמל ימי. נתניהו אמר שלהתפתחות כזו יהיו השלכות חמורות על ביטחונה של ישראל.

בפגישה עלה נושא הימצאות אזרחים ישראלים ברצועת עזה והחזקת גופות החיילים אורון שאול והדר גולדין בידי חמאס. נתניהו אמר כי פוטין יסייע בנושא השבתם. בשיחה עלו נושאי הפנסיה של עולים מברית המועצות לשעבר וותיקי מלחמת העולם השנייה.

נתניהו אמר בתדרוך לעיתונאים לאחר הפגישה: "הבהרתי לנשיא פוטין את ההתנגדות התקיפה שלנו להתבססות של איראן וגרורותיה בסוריה, הכוללת כוח צבאי ותשתיות צבאיות, לרבות ניסיון איראני להקים נמל ימי. יש לדברים האלה השלכות חמורות על ביטחונה של ישראל. זה לא יהיה מקובל עלינו. דיברנו גם על הניסיונות של איראן להעביר נשק מתקדם לידי החיזבאללה כדי לפגוע בישראל. המסר הזה הופנם והובהר בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים. אם הכוונה לייצר כאן הסדר של שלום, זה לא מסתדר עם מדינה שמנסה להשמיד אותנו מתוך גבולות סוריה. העליתי את נושא ההכרה ברמת הגולן אמרתי שמבחינתנו אנחנו נשארים שם ומצפים שהעולם יכיר בזה. ביקשתי גם את עזרתו בהשבת אורון שאול, הדר גולדין ושני האזרחים הנוספים המוחזקים ברצועה, והוא הבטיח שינסה לעזור".

בפתח הפגישה אמר ראש הממשלה: "הביקורים התכופים שלנו משקפים ידידות אמיתית וגם הידוק יחסים בכלכלה, בטכנולוגיה, בתיירות, בתרבות. גם בגשר החי של מיליון דוברי רוסית שנמצאים בישראל. אחד מהם מתרגם אותנו כעת. אבל בהקשר הזה אני רוצה לציין שבחודשים האחרונים סיימנו את הסכם הפנסיות בינינו. אני רוצה להודות לך על מעורבותך האישית.

אחד הדברים שאנו נאבקים בו במשותף הוא הטרור של האיסלאם הקיצוני. כמובן שבשנה האחרונה הייתה התקדמות משמעותית במאבק נגד הטרור של האיסלאם הקיצוני הסוני בהנהגת דאע"ש ואל קעידה, ולרוסיה יש תרומה חשובה מאוד. מובן מאליו שלא היינו רוצים שהטרור הזה יתחלף בטרור של האיסלאם הקיצוני השיעי שמונהג על ידי איראן.

אני מודה לך על הברכות לחג הפורים. לפני 2500 שנה בפרס העתיקה היה ניסיון להשמיד את העם היהודי, שלא צלח, ואותו אנחנו מציינים בחג הזה. והנה היום יש ניסיון והממשיכה של פרס, איראן, להשמיד את מדינת היהודים. הם אומרים את זה בצורה הכי ברורה, חורטים את זה על הטילים הבליסטיים שלהם.

אני רוצה כמובן לומר בצורה הכי ברורה - ישראל היא היום מדינה, יש לנו צבא ואנו מסוגלים להגן על עצמנו. אבל האיום של האיסלאם הקיצוני השיעי הוא לא רק עלינו אלא על האיזור ושלום העולם ואני יודע שאנחנו שותפים ברצון למנוע ניצחון כלשהו של האיסלאם הקיצוני מכל כיוון. אני מודה לך על הברכות.

להלן דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו בתום פגישתו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין:

"אני מסיים עכשיו פגישה חשובה עם הנשיא פוטין. אני הבהרתי שביחס לסוריה, לישראל אין שום התנגדות שתהיה הסדרה בסוריה, אבל אנחנו מתנגדים בתקיפות לאפשרות שבהסדר כזה איראן וגרורותיה יישארו עם נוכחות צבאית בסוריה. אני חושב שהדברים האלו הובהרו בצורה הטובה ביותר. מהניסיון שלי עם הנשיא פוטין, לדברים האלה יש חשיבות לא רק במניעת אי הבנות, אלא בסופו של דבר הם גם באים לידי ביטוי בשטח.

הדבר השני הוא שהתבשרנו, שבהמשך לסיום הצפוי של הסכם הפנסיות ההיסטורי שאנחנו מסכימים בינינו, יהיה גם הסכם על הווטרנים. באמת, לפתור בעיה כאובה ואנושית, וזה יוכרז ויסתיים, כך אמר לי הנשיא פוטין, עד ה-9 במאי.

הדבר השלישי שדנו בו זה שורה של נושאים דו צדדיים בנושא כלכלה, ובנושאים אחרים בין שתי המדינות.

והדבר הרביעי הוא כמובן שהעליתי, כפי שאני נוהג לעשות במקומות אחרים בעולם, את נושא אורון שאול והדר גולדין, וכמובן שני האזרחים הישראלים שמוחזקים על ידי החמאס. ביקשתי את הסיוע ההומניטרי של נשיא רוסיה, והוא הבטיח לתת אותו".

לפני שיצא מישראל, נתניהו נועד עם שר החוץ של בריטניה בוריס ג'ונסון בלשכתו בירושלים.

נתניהו אמר בתום הפגישה: "הייתה לי פגישה נהדרת בלונדון, פגישה טובה עם ראשת הממשלה מיי ואיתך. אני מצפה לבוא ללונדון לרגל יום השנה ה-100 להצהרת בלפור וגם כדי לחגוג את השותפות המופלאה בינינו. אנו מחזקים את שיתוף הפעולה בינינו בכלכלה, טכנולוגיה, ביטחון, סייבר ובתחומים רבים אחרים, ואנו גם שואפים לעולם של ביטחון ושלום, ואני מצפה לדון איתך בשני הדברים הללו".

שר החוץ ג'ונסון: "ביקרתי כאן לראשונה, לעולם אינני מתעייף מלספר זאת, כשהייתי בן 18 והתנדבתי בקיבוץ ותרמתי תרומה לא כל כך חשובה לכלכלה הישראלית אז. אני רוצה רק לומר שממשלת בריטניה, תרזה מיי ואני והממשלה כולה, כפי שאתה יודע, תומכים חזקים בישראל, תמיכתנו איתנה ואנו רוצים לראות ישראל המתקיימת בשלום עם שכנותיה, ואני מבקש להזכיר לך שמדיניות ממשלתנו היא פתרון שתי המדינות ואנו שואפים לתרום את תרומתנו הצנועה להגשמתו. כמובן שאנו רוצים לסייע בהסרת המכשולים להסכם כזה. לישראל יש בראש ובראשונה זכות בלתי מעורערת לחיות בביטחון ואזרחי ישראל זכאים לחיות בביטחון מפני טרור. זוהי עדיפותנו הראשונה במעלה ואנו פועלים איתך, כפי שאתה יודע, בדרכים שונות כדי להבטיח את יציבות האזור כולו, ואנו חייבים כמובן לנסות להסיר מכשולים בפני שלום והתקדמות, כמו סוגיית ההתנחלויות, כפי שדנו בעבר. 

 אולם אני חושב, ואני יודע שאתה מסכים איתי, שישנה כעת הזדמנות. אני חושב שדברים השתנו בעולם. אני יודע שאתה מבקר במקומות רבים ומשוחח עם אנשים בעולם. אני חושב שישנה הזדמנות להסתכל על הדברים מנקודת מבט חדשה, ומה שאנו מבקשים להדגיש הוא שאנו בונים זהות גלובלית כבריטניה שנפרדת מהאיחוד האירופי ואנו רוצים לקדם את יחסי הסחר איתכם. אנו שותף הסחר הגדול ביותר של ישראל באירופה. אני חושב שאני צודק כשאני אומר שיש לנו את הסוכנות הגדולה ביותר והצומחת ביותר של אסטון מרטין כאן בישראל ועשינו עסקאות ייצוא מצוינות יחד איתכם בחודשים האחרונים. 

אבל אתם גם תורמים רבות לכלכלה של בריטניה, ולכן אני מאוד שמח על כך שאחד הדברים שאתה וראשת הממשלה תרזה מיי הסכמתם עליהם היה הקמתן של קבוצות עבודה על מנת שנוכל להתקדם יחד לקראת הסכם סחר חופשי חדש, וזה מה שאנו רוצים להשיג".

ראש הממשלה נתניהו: "כמובן שאני מצפה לעשות זאת. ברור שאנו מסכימים על רוב הדברים, אבל לא על כולם, וכשאתה מנתח ומגיע לשורש הדברים, אז הסיבה שלא הצלחנו להשיג שלום במשך 100 שנה איננה ההתנחלויות, אלא הסירוב העיקש להכיר במדינת לאום לעם היהודי בגבול כלשהו. אני חושב שאם אתה רוצה לפתור בעיה, יש לרדת לשורש שלה, וזה משהו שאני מצפה לדון בו יחד איתך. אני חושב שעלינו להתקדם. תודה. ברוך הבא, בוריס".

אורי רבינוביץ,
0 תגובות