דרך רומית מלפני 2,000 שנה

צילום אווירי של הדרך העתיקה שנחשפה באיזור בית שמש. צילום: חברת גריפין, באדיבות רשות העתיקות.

דרך רחבה ומרשימה מהתקופה הרומית, בת 2,000 שנה, נחשפה בימים האחרונים, במצב השתמרות יוצא דופן. הדרך התגלתה בחפירות ארכיאולוגיות של רשות העתיקות, בסמוך לכביש 375. החפירה נערכה במסגרת העבודות להנחת קו מים ברמת בית שמש, ביוזמת תאגיד המים "מי שמש". 

לדברי אירנה זילברבוד, מנהלת החפירה מטעם רשות העתיקות, "הדרך שגילינו, שעברה לפני 2,000 שנה בנתיב המקביל לזה של כביש 375 היום, השתרעה לרוחב של עד 6 מטרים, ונמשכה לאורך של כ-1.5 ק"מ. היא נועדה, ככל הנראה, לקשר בין היישובים הגדולים בית גוברין (אלאותרופוליס) וירושלים.

בין אבני הדרך שנחשפו במקום, נתגלו מטבעות: מטבע מהשנה ה-2 למרד הגדול (שנת 67 לספירה), מטבע המתוארך לתקופה האומאית, מטבע של נציב יהודה פונטיוס פילאטוס משנת 29 לספירה, ומטבע של אגריפס הראשון משנת 41 לספירה.

עד לפני 2,000 שנה היו רוב הדרכים בארץ, למעשה, שבילים לא ממוסדים. בתקופה הרומית, כתוצאה ממסעות צבאיים ואחרים, החלה רשת הדרכים הארצית והבינלאומית להתפתח באופן שלא הוכר עד אז. הממשל הרומי הבין היטב את חשיבות הדרכים למהלך התקין של האימפריה.

עמית שדמן, ארכיאולוג מחוז יהודה ברשות העתיקות, מסר ש"הדרך הקדומה עברה בסמוך ל'שביל ישראל' של היום ואנחנו מאמינים כי היא תעורר ענין בקרב המטיילים. 'רשות העתיקות' וחברת 'מי שמש' הסכימו לשמר את הדרך לרווחת הציבור".

0 תגובות