הצלת יהודים ע"י כפר צ'רקסי

האם תושבי הכפר הצ'רקסי-מוסלמי בסלניי שבקווקז היו שותפים להצלת ילדים יהודים במלחמת העולם השניה ועל כך מגיעה להם הכרה כחסידי אומות עולם? בשאלה זו דנו הבוקר בוועדת החינוך של הכנסת. הדיון התקיים ביוזמת ח"כ זהבה גלאון

ח"כ גלאון קראה ל'יד ושם' לבחון מהי הדרך הנכונה להכיר בכפר בסלניי שבקווקז שתושביו המוסלמים נרתמו להצלתם של 32 ילדים יתומים יהודים ממוות בטוח, כשהם מסכנים את חייהם.

ח"כ גלאון: "הילדים הרעבים והחולים עברו שורה של כפרים באזור הקווקז וכולם סירבו לקבל אותם בשל הפחד מפני תגובת הנאצים. רק כמה אימהות מהכפר 'בסלניי' ששבו מהעבודה בשדות, באקט הומאני ומרגש, לקחו 32 ילדים והצילו את חייהם, תוך סיכון עצמן ומשפחותיהן. גם כאשר נכנסו חיילים גרמנים לכפר, חיפשו ואיימו לירות בתושבים ולשרוף את הכפר על יושביו אם יימצא ולו ילד יהודי אחד, אף אחד מהילדים לא הוסגר – וכך במשך כל 152 הימים שבהם שהו החיילים הגרמנים בכפר".

פרופ' יאיר אורון שכתב ספר על הכפר סיפר שפנה כבר בשנת 2014 ל'יד ושם' בבקשה שיכירו בתושבי הכפר כחסידי אומות עולם אך נענה בשלילה.

אירנה שטיינפלד, מנהלת מחלקת חסידי אומות עולם ב'יד ושם' אמרה: "המנדט של 'יד ושם' הוא הנצחת זכר השואה, ולכן חסידי אומות העולם הם מי שהצילו יהודים. התואר מוענק על ידי ועדה עצמאית שבראשה עומד שופט בית המשפט העליון והוא מנחה את עבודת הוועדה שהם ברובם הגדול ניצולי שואה. הסיפור מוכר לי מהספר של פרופ' אורון, והוסבר לאורון שהוועדה מסתמכת על עדויות ניצולים ומסמכים. 'יד ושם' לא דנו בבקשה כי לא קיבלנו את העדויות שיכולות לשפוך אור על הפרשה". היא ביקשה מפרופ' אורון שיעביר את כל העדויות והמסמכים שבידיו על מנת לדון בבקשתו.

פרופ' ביהודה באואר, חוקר השואה התייחס למחלוקת בין פרופ' אורון ליד ושם: "הכפר בסלניי הוא היוצא מן הכלל ולכן הוא כ"כ חשוב. פרופ' אורון ימסור את כל החומר והוועדה תעשה הכל כדי לברר אם אפשר להעניק ולמי אפשר להעניק לתושבי הכפר תואר חסידי אומות עולם. דבר ראשון הוא להוכיח שהילדים האלה ברובם היו יהודים, ומספיק בעצם שיהיה ילד יהודי אחד או שניים שהוצל. ובנוסף, צריך להוכיח שאנשי הכפר חירפו נפשם. הערך החינוכי של ההכרה הזאת הוא עצום".

יו"ר הוועדה ח"כ יעקב מרגי סיכם את הדיון: " המושג חסיד אומות עולם נאמר תמיד בחרדת קודש.  במורכבות של החברה הישראלית אני חושב שזה נכון להכיר תודה לכל מי שמציל נפשות. טוב שהתלמידים והדורות הבאים ירכשו את סולם הערכים הזה". עוד אמר כי הוועדה התרשמה שלא נעשתה עבודת מחקר מעמיקה מצד "יד ושם" בעניין הכפר, וקרא ל'יד ושם' לחקור היטב את מעורבותן של נשות הכפר בהצלת הילדים תוך סיכון חייהן וחיי ילדיהן.

דור מוסקל,
0 תגובות