הכנסת אירחה את כנס התפוצות העולמי

יו"ר ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד) הסביר כי לעומת השנים הראשונות שלאחר הקמת המדינה, כיום "לרוב העולים הפוטנציאליים די נוח במדינות האם שלהם, ומדינת ישראל צריכה לספק להם תמריצים מחד, ומדיניות שתפיג את דאגותיהם החברתיות והכלכליות מאידך. ישראל מבצעת פעולות מרחיקות לכת לקליטת מהגרים, ומשיכת הון אנושי איכותי בחזרה למדינה וכן תעודד משקיעים בעלי פוטנציאל כלכלי להפוך את ישראל למרכז החיים שלהם בכך שיהגרו למדינה וישקיעו בפיתוחה. כמדינת מהגרים, ישראל פועלת להסיר את כל החסמים שמפריעים לקליטה וגורמים למהגרים לעזוב".

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) דיבר על מסגרת "הבית הישראלי" המשמש כעוגן של תרבות ישראלית ומקור להפצה ידע, שפה ותרבות בחו"ל  עבור קהילות יהודיות בעולם, ועל הצורך שבשימור הדורות שגדלו לתוך מציאות של חיים מחוץ לישראל כאוכלוסייה שיש להציג בפניה את התרבות הישראלית ואת ישראל, וציין כי אם בעבר הקשר בין הקהילות בתפוצות נשען על דת, התפילה והמסורת היהודית והרצון לשוב לישראל, כיום קהילות אלו מבססות את הקשר שלהם גם על אלמנטים "חילוניים".

בהמשך דיבר ח"כ פורר על עניין בריחת המוחות, והסביר כי מציאת מקומות עבודה כאמצעי ל"השבת מוחות"  לישראל היא "הפתרון הקל" אך פתרון זה דורש תקצוב רב ויש בו קשיים ליישום. הוא ציין כי בתפקידו הקודם כמנכ"ל המשרד לעלייה וקליטה פעל להבטיח כי אקדמאים שהיגרו מישראל יחזרו למדינה וכי אחד מכיווני הפעולה אותם הציע הוא מימון שכר הלימוד של ישראלים טרם יציאתם ללימודים בחו"ל, על מנת שיתחייבו מרצון לשוב לישראל בתום תקופת הלימודים.

ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) דיברה על כך שישראלים רבים מגיעים מהתפוצות ובמדינות רבות כמו מדינות ערב למשל, הקהילה היהודית  נעלמה לחלוטין, וכעת מחובתה של מדינת ישראל לשמר את התרבות היהודית שהייתה בתפוצות, ולא רק להנחיל תרבות ישראלית בתפוצות.

ח"כ יהודה גליק (ליכוד) דיבר על הזהות הלאומית כאמצעי המאחד בין הקהילות בארץ ובתפוצות.

בסיום ארוחת הצהריים, נעל יו"ר הכנסת יולי יואל אדלשטיין את סדרת הדיונים שנערכו בכנסת ואמר כי הוא מברך על החלפת הדעות ועל הכנס המעניין. הוא סיפר כיצד במשך קרוב ל- 200 שנה הוא חי עם הרגשה שלמדינת ישראל יש ידע ייחודי וחשוב בכל הנוגע לקשר עם התפוצות. היו"ר ציין כי ישראל יכולה ללמוד וללמד על הקשר עם התפוצות. "אני מקווה כי מתוך המפגש הזה נוכל לקיים פגישות נוספות על מנת להפוך את הכפר הגלובלי לטוב יותר".

כנס התפוצות, הראשון מסוגו עוסק, בין היתר, בחיזוק הקשרים של מדינה עם תפוצותיה, ובדרכים בהן ניתן לשמר שפה ותרבות בתפוצה, ולמשוך צעירים לבוא ולהכיר את מדינת האם. המדינות שנציגיהם השתתפו בכנס הן כאלה שנושא הקשר בינן לתפוצותיהן תופס מקום מרכזי בסדר היום הלאומי. בין המשתתפות: רוסיה, הודו, דרום קוריאה, רומניה, וייטנאם, אירלנד, יוון, אזרבייג'ן, ארמניה, אוסטריה ועוד. את הכנס, שמתקיים בשיתוף עם הסוכנות היהודית ומשרד החוץ, פוקדים כ-140 חברי פרלמנט, שרים, סגני שרים ופקידות בכירה מ-30 מדינות.​

שי טלמור,
0 תגובות