דיון ליום האפילפסיה

הכנסת קיימה דיון מיוחד לציון יום האפילפסיה.

סגנית יו"ר הכנסת ח"כ טלי פלסקוב אמרה בשם יו"ר הכנסת: כשמונים אלף ישראלים, על פי ההערכוֹת, סובלים ממחלה זו. היא פוגעת בחוֹלים באופן לא צפוי וללא התראה מוקדמת ומטבע הדברים, בשל התסמונות שלה, גורמת לחולה אי-נעימות רבה, שכן הגוף מתנהג לפרק זמן באופן חריג.   יש להזכיר, כי מדובר בהפרעה נוירולוגית הגורמת מפעם לפעם לפרכוסים ולתופעות נוספות כמו אובדן הכרה וניתוק זמני מהסביבה. ההתקף גורם גם לחרדה ולאי-נוחות לסובבים, בעיקר אלו שאינם מודעים למה שעובר על החולה ואינם יודעים כיצד להגיב.  הדבר יכול לקרות, למשל- וזוהי דוגמה מהמציאות- בעיצומו של כנס רב משתתפים, כשמישהי בקהל מפרה את הדממה במהלך ההרצאה תוך התקף כזה, בלתי רצוני כמובן. רוב הקהל אינו מבין מה קורה לה ומה פשר ההתנהגות ה"מוזרה" שלה, ולכן גם אינו ערוּ למתן עזרה.  זה קורה גם לילדים בכתה, שעלולים ללקות בהתקפים במצבים שונים ליד חבריהם בעיצומו של יום לימודים, עם כל ההשלכות של הדבר.

יוזמת הדיון ח"כ יוליה מלינובסקי: "מה זה אפילפסיה? מה אנחנו יודעים על המחלה הזאת? ואיך אנחנו כחברה רואים את האנשים שחולים במחלה הזאת? יותר מ-80  אלף בני אדם במדינת ישראל חולים באפילפסיה, זאת אומרת אחוז אחד מהאוכלוסייה. זאת אומרת שברגע נתון בכנסת יש לפחות חבר כנסת אחד שהוא חולה אפילפסיה ועוד כמה עובדי כנסת. האם אנחנו מוכנים לקבל את זה? מה אנחנו יודעים על המחלה הזאת? למה למחלה הזאת יש דימוי של משהו כזה – קלון, משהו לא בסדר? יש לזה היסטוריה ארוכת שנים כי בהתחלה חשבו – זה לא מהיום – שיכול להיות ששדים נכנסים לגוף הבן אדם; גם אמרו שזאת מחלה קדושה. יכול להיות ששד נכנס, ואז הנביא, ואז יש משם בשורות. אבל המציאות היא אחרת. זאת מחלה לכל דבר ועניין."

שר הבריאות יעקב ליצמן השיב בשם הממשלה: "משרד הבריאות רואה חשיבות רבה בטיפול באנשים עם אפילפסיה. בשנים האחרונות הכנסנו לסל הבריאות תרופות חדשות לטיפול באפילפסיה וכן אמצעים מיוחדים כולל קוצבים וניתוחים מיוחדים לפרכוסים בלתי נשלטים. העלאת המודעות חשובה והסטיגמה אם קיימת עלולה לגרום לבידוד ומוסיפה לעול ההתמודדות עם המחלה. הפגיעה החברתית יכולה להיות גדולה מהעול הגופני."

0 תגובות