"מופת להעצמת נשים"

הכנסת קיימה אתמול דיון מיוחד לציון יום האישה הבין-לאומי.

יו"ר הכנסת יולי יואל אדלשטיין אמר בפתח הדיון: "המודעות לזכויות כל אדם ללא הבדלי מגדר, הופכים את "יום האישה" ליום שאיננו הוקרה חד-פעמית לנשים אלא הזדמנות לחשבון נפש של ההתקדמות מחד ושל הטעון שיפור מאידך. נשים תופסות אצלנו עמדות מפתח, ניהול והנהגה וממלאות תפקידים משמעותיים במגזר הציבורי והפרטי כאחד.  הכנסת העשרים רושמת מספר שיא של חברות כנסת- שלושים ושלוש. ועדיין, לפנינו מרחק רב לעבור כדי להגיע לשוויון של ממש גם בייצוג הפרלמנטרי. גם בקרב עובדי הכנסת נשים מהוות 53%, והן מובילות גם בשיעור ההשתכרות שלהן.  למרות ההבדלים הטבעיים בין המינים, מהם אין צורך להתעלם, שוני מגדרי אינו יכול להוות תירוץ לקיפוח או לאפליית נשים בשכר, במעמד או בתפקיד. ביום זה, אנו מעלים על נס את הנשים, הישגיהן ותרומתן האדירה לבניית חברה איתנה, שיסודה בטיפוח המשפחה - בה היה ונותר לאישה תפקיד ייחודי גם בעידן המודרני."

יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ח"כ עאידה תומא סלימאן: "בגלל שאני מבינה שאחוות הנשים עוד לא מושתתת טוב מאוד בתוך החברה הישראלית, מקדישה את נאומי לנשים הנאבקות בניצול ובהטרדה יומיומית במקומות העבודה, לנשים עובדות הקבלן והעובדות במשפחתונים, הנשים שלא מקבלות שכר מינימום והנאבקות בתנאי תעסוקה מחפירים; אני מקדישה את נאומי לנשים הישראליות, יהודיות וערביות הנאבקות למען שלום וביטחון אמיתי של אזרחיות ואזרחי המדינה, וגם לנשים הפלסטיניות הנאבקות נגד הכיבוש והדיכוי של העם הפלסטיני ורוצות גם כן לחיות בשלום ובביטחון במדינה שלהן; אני מקדישה את נאומי לנשים שנהרסו בתיהן או נמצאות תחת האיום של הריסת הבתים, את הפחד והאימה שהיא ומשפחתה יאבדו את קורת הגג; מקדישה את נאומי לנשים והצעירות האמיצות אשר יצאו למרות הפחד וההכפשות, וחשפו הטרדות מיניות ואלימות ואיומים שמרחפים מעל ראשיהן; הנשים שהתלוננו נגד שוטרים, ח"כים, ראשי ערים ומפקחים, ובעלי הון, אשר הטרידו אותו, והשתמשו בכוח נגדן, ונתנו בהתנהגות שלהן כוח לכל מי שלא היה לה הכוח עד עכשיו לעשות את זה."

ח"כ עליזה לביא: "ישראל צריכה להיות מופת של העצמה נשים, של שוויון מגדרי שהוא גם שוויון חברתי. ואנחנו צריכים להפסיק עם הפלסטרים ולהתחיל ליישם את התכנית הלאומית שאנחנו מדברים עליה כבר כל כך הרבה שנים. יש ידע, יש רצון, יש תקציבים, צריך באמת לרצות להבין שזאת לא בעיה של נשים, זו סוגיה חברתית כן לשלב נשים בעולמות עבודה, להביא את המשפחה אל עולם העבודה, את ההורות המשותפות. זה לטובת כולנו. אני מברכת את היוזמה שהכנסת פתחה לשיתוף פעולה עם האו"ם לפיתוח בר קיימא. אבל במקביל אנחנו חייבים להילחם בכל הכלים והגינויים נגד ישראל מדי שנה באו"ם בנושא מעמד האישה והיחס לנשים. זה לא רק צביעות מכוערת, זה גם פוגע במאבק לקידום נשים בארץ ובעולם."

ח"כ מירב מיכאלי: "לנו בבית הזה יש מחויבות במיוחד כלפי הדור הצעיר. לנו יש חובה בבית הזה לנסח, לעצב ולהעביר כאן את החוקים שימגרו את אי השוויון, שהיום חלק מהחוקים האלה מייצרים במו עצמם. לנו יש חובה להעביר את החוקים שמייצרים את המציאות הזאת שאתה ציינת כעובדת חיים לפיה לנשים יש עדיין חלק יותר גדול בעבודת הבית וגידול הילדות והילדים. אנחנו צריכות וצריכים להעביר כאן למשל חופשת לידה שוויונית שתשנה לא רק את המחויבות ואת החלק של נשים וגברים בתוך הבית אלא תשנה גם את עולם העבודה ופתאום אי השוויון בשכר לא יהיה כל כך גדול.

אנחנו צריכות וצריכים לדבר לא רק על הפערים בשכר שמשולם בעבודה, אלא על השכר שלא משולם בעבור העבודה השקופה של עבודת הבית וגידול הילדות והילדים, שעדיין ב-85% לפחות נעשית על ידי נשים, בלי שיש עליה פנסיה, בלי שמקבלות עליה ביטוח לאומי, בלי שיש הכרה בערך הכול כך דרמטי שלה לקיומה של חברה, לקיומו של המין האנושי."

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי: "הכנסת צריכה לשמש דוגמא אישית לשינויים שחלו בחיים הציבוריים. שוק העבודה צריך להתאים את עצמו לצרכים של המשפחה הישראלית שהיא המשפחה הגדולה במערב. לכן, לקראת יום האישה הבינלאומי, פניתי ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין בבקשה שישקול להתאים את שעות העבודה במליאה כך שיתאימו גם לשוק העבודה הכללי.  יותר ויותר אנשים צעירים נכנסים לכנסת היום ויש בהם גם אמהות ואבות צעירים. הכנסת עברה מהפכה של ממש בשנים האחרונות והיא מקום העבודה הראשי והמרכזי ולא כפי שהיה בעבר שהכנסת שימשה מקום עבודה נוסף לגברים מבוגרים. חשוב שדיוני המליאה שלרוב נמשכים אל תוך שעות הערב והלילה יותאמו יותר לשעות העבודה הרגילות כמו בשוק העבודה הכללי."

השרה לשווין חברתי גילה גמליאל: "אני רוצה להתייחס לדברים שנאמרו כאן היום. תראו, בעיקרון, היום, הכנסת נמצאת עם  מספר חברות הכנסת הגדול ביותר, אבל עדיין מצבנו לא כזה טוב. 33 מתוך 120 זה אחוז ממש זועק לשמיים לשינוי, אבל כשאני רואה את העתיד אני די נמצאת בסיטואציה שבה, גברתי היושב-ראש, אני לא רואה בראייה אופטימית את העתיד של הייצוג של הנשים פה, בבית הזה. הסיבה היא פשוטה. אם אני בוחנת את זה אובייקטיבית, יש כאן סיעות בבית הזה ללא נשים. אבל לא רק זו הבעיה.

הבעיה שיש לנו כאן סיעות שיושבי הראש שלהן הם גברים והם ממנים את הנשים, אבל כשיש להם הזדמנות למנות לממשלה זה לא מקבל את הביטוי. כלומר, המצוקה שקיימת, שיותר ויותר מפלגות הן יותר ממונים וממונות מאשר נבחרים ונבחרות – זו בעיה דמוקרטית אקוטית בעיניי, גם בהיבט של הייצוג של הנשים במערכת הציבורית, כי אישה שנמצאת ברשימה כשהיא צריכה לחשוש מעמדת היושב-ראש שלה, שהוא גבר רוב הזמן, אז יש פה באמת מצוקה שצריך לבחון אותה, את שינוי שיטת הממשל במדינת ישראל."

שגית לוי,
0 תגובות