"ניסוי הטילים היה נגד בסיס אמריקני"

קוריאה הצפונית הכריזה הלילה (שלישי) כי ניסוי השיגור שערכה אמש היה תרגיל לקראת תקיפת בסיס אמריקני ביפן. עוד נמסר כי מנהיג המדינה קים ג'ונג און פיקח על הניסוי בעצמו.

במהלך הניבוי ארבעה טילים בליסטיים נורו לים, לכיוון החוף הצפון-מערבי של יפן יפן למרחק של כ-1,000 קילומטרים.

ארצות הברית ויפן הגישו בקשה לכינוס דחוף של מועצת הביטחון של האו"ם בשל שיגורי הטילים של קוריאה הצפונית. הפגישה צפויה להתקיים ביום רביעי הקרוב.

דובר הבית הלבן שון ספייסר הודיע כי ממשל הנשיא דונלד טראמפ סיפק מערכת הגנה מטילים לקוריאה הדרומית בכדי לחזק את יכולת ההגנה שלה מפני קוריאה הצפונית.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שוחח לאחר השיגורים עם נשיא קוריאה הדרומית הואנג קיו-אהן, על תכנית התגובה לניסוי הטילים.

בתגובה לניסוי, ארה"ב שולחת לשטחה של דרום קוריאה מערכת מתקדמת ליירוט טילים. דובר הבית הלבן שון ספייסר הודיע כי הממשל סיפק מערכת הגנה מטילים לקוריאה הדרומית בכדי לחזק את יכולת ההגנה שלה מפני קוריאה הצפונית. 

טראמפ שוחח גם עם ראש ממשלת יפן שינזו אבה ואישר את מחויבות ארצות הברית למדינתו. הם הסכימו כי שיגור הטילים מהווה הפרה ומאיים על ביטחונה של יפן ושל הקהילה הבינלאומית.

טראמפ אמר כי ארצות הברית נמצאת "מאה אחוז" יחד עם יפן בנושא קוריאה הצפונית. הם הכימו על כך שהניסוי הוא הפרה של החלטת האו"ם ואתגר לביטחון הלאומי והעולמי.

גם שר ההגנה האמריקני ג'ים מאטיס שוחח עם מקבילו ביפן, והשניים הודיעו כי השיגורים אינם מתקבלים על הדעת ואינם אחראים. צבא ארצות הברית החל בהקמת מערכת הגנה נגד טילים בדרום קוריאה בעקבות שיגור הטילים. סוכנות הידיעות הרשמית בדרום קוריאה דיווחה כי הליך ההקמה ייארך בין חודש לחודשיים.

שר החוץ של בריטניה בוריס ג'ונסון גינה את שיגור הטילים הבליסטיים של קוריאה הצפונית. הוא א אמר ש-"פעולה פרופוקטיבית כזו מאיימת על השלום והביטחון העולמי".

ג'ונסון הוסיף כי "בריטניה מפצירה בצפון קוריאה להפסיק עם הפעולות הללו".

הוא אמר: "אנחנו מפצירים בצפון קוריאה לעצור את פעולותיה הפרובוקטיביות המאיימות על השלום והביטחון הבינלאומיים".

גם משרד החוץ הצרפתי פרסם הודעה גינוי לניסוי הטילים. בהודעה נכתב כי צרפת תתייעץ בנושא עם שאר החברות במועצת הביטחון של האו"ם.

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש גינה את שיגור הטילים מצפון קוריאה לעבר יפן, שלטענת פיונגיאנג נעשו במסגרת ניסוי תקיפת הבסיסים האמריקנים במדינה. בהודעה מטעמו נמסר כי "פעולות אלו מפרות את הוראות מועצת הביטחון וחותרות תחת השלום והיציבות האזורית".

ארצות הברית ויפן יבקשו פגישת חירום של מועצת הביטחון של האו"ם בעקבות הניסוי.

מועצת הביטחון של האו"ם הודיעה כי תתכנס לדיון מיוחד ביום רביעי הקרוב בעניין השיגור.

0 תגובות