כנס התפוצות בכנסת

הערב התקיים בטרקלין שאגאל במשכן הכנסת טקס פתיחה חגיגי ורב רושם לכנס התפוצות 2017, הראשון מסוגו, אשר מתקיים בשיתוף עם הסוכנות היהודית ומשרד החוץ. בכנס ישתתפו כ-140 איש, בהם חברי פרלמנט, שרים, סגני שרים ופקידות בכירה מ-30 מדינות שונות ברחבי העולם. במהלך הערב נאמו בפני האורחים יו"ר הכנסת, יולי יואל אדלשטיין, יו"ר הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי, הוקראה ברכת ראש הממשלה ושר החוץ בנימין נתניהו, ויו"ר פרלמנט רומניה, ליביו דראגנה, נשא אף הוא דברים.

יו"ר הכנסת אדלשטיין: "אין מקום מתאים יותר לקיים כנס כזה מאשר בישראל, ועוד בבירתה ירושלים ובמשכן הכנסת. מדינת ישראל, אליה עלו  תפוצותיה אחרי אלפיים שנה, מוכיחה עוצמתן של תפוצות מהי. הכנס הזה יאפשר לכולנו לחשוב כיצד להעמיק את הקשרים עם תפוצות מולדתינו לטובת המדינה בה אנו חיים והעולם כולו".

יו"ר הסוכנות שרנסקי: "יש הטוענים כי כי לאומיות וגלובליזציה הם מונחים הסותרים זה את זה, אך זו טעות. אין סתירה בין להיות חופשי ולהיות שייך. לכן אנחנו דואגים לחזק את הקהילות בתפוצות".

ראש הממשלה ושר החוץ נתניהו: "הקשר ההדוק בין ישראל ויהדות התפוצות הוא המקור לאחדותנו. כראש הממשלה של מדינתו האחת והיחידה  של העם היהודי, אני מחוייב לחזק קשרים אלה עוד ועוד. אני משוכנע שאומות נוספות יכולות ללמוד מהנסיון שלנו, ונשמח לחלוק אותו עמכם".

יו"ר פרלמנט רומניה דראגנה: "מדינתנו דואגת להיטיב עם תפוצות העולם המיוצגות בה. אנחנו מקפידים שקולם יישמע כיאות, גם בפרלמנט. אני סבור שלישראל ידע רב לחלוק בנושא ומשוכנע שכנס זה יהיה פורה".

הכנס יעסוק בחיזוק הקשרים של מדינה עם תפוצותיה, באופן בו ניתן לשמר שפה ותרבות בתפוצה, למשוך צעירים לבוא ולהכיר את מדינת האם ועוד. המדינות שיטלו חלק בכנס הן כאלה שנושא הקשר בינן לתפוצותיהן נודע בחשיבותו ובמרכזיותו בסדר היום הלאומי. בין המשתתפות: רוסיה, הודו, דרום קוריאה, רומניה, ויטנאם, אירלנד, יוון, אזרבייג'אן, ארמניה, אוסטריה ועוד.

מחר, יום ג', בין השעות 09:00 ל-12:30 יתקיימו במשכן הכנסת סדנאות והרצאות בנושאי פעילותה הפרלמנטרית של הכנסת בנושאי תפוצות, בריחת מוחות והשבת מוחות, התפתחות מנהיגות צעירה ועוד. הסדנאות יתקיימו בשפה האנגלית ללא תרגום ויועברו בשידור חי בערוץ הכנסת (ערוץ 99) בין השעות 10:30-09:00. במהלכן יישאו דברים יו"ר ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות של הכנסת, ח"כ אברהם נגוסה, מנכ"ל משרד העלייה והקליטה לשעבר, ח"כ עודד פורר וכן ח"כ יהודה גליק.

שגית לוי,
0 תגובות