אין כניסה לקורא לחרם על ישראל

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק הכניסה לישראל של חבר הכנסת רועי פולקמן וקבוצת חברי כנסת (ההצעה הונחה במקור ע"י ח"כ ינון מגל).

מוצע כי לא יינתנו אשרה ורישיון ישיבה מכל סוג שהוא, לאדם שאינו אזרח ישראלי או תושב קבע בישראל, אם הוא, הארגון או הגוף שהוא פועל עבורם, פרסם ביודעין קריאה פומבי להטיל חרם על מדינת ישראל או התחייב להשתתף בחרם כאמור. עוד מוצע כי על אף האמור, שר הפנים יהיה רשאי לתת אשרה ורישיון לאדם כאמור, מטעמים מיוחדים שיירשמו.

בדברי ההסבר נכתב: "בשנים האחרונות גוברות הקריאות לחרם על מדינת ישראל. נראה כי זוהי חזית חדשה של מלחמה כנגד ישראל, אשר עד כה נמנעה המדינה מלהיערך אליה כראוי. הצעת חוק זו באה למנוע מאנשים או מנציגים של חברות, עמותות או ארגונים הקוראים לחרם על ישראל, לפעול בתוך  שטחי מדינת ישראל לקידום רעיונותיהם."  

יו"ר ועדת הפנים ח"כ דוד אמסלם: "יש דבר בסיסי ויסודי, מי שמשפיל אותי אני לא נותן לו להיכנס אלי הביתה. יש לנו כבוד, מי שמעליב אותנו אנחנו מגיבים. החוק הזה הוא בסיסי. אנחנו לא נגד ביקורת לגיטימית, אין קשר בין זה לבין לקרוא לחרם על מדינת ישראל, שזה חציית קווים אדומים. לא מדובר בחרם רק על ההתנחלויות, אל על המדינה כמדינה, הם לא עושים אבחנה. מדובר באנשים שלדעתי הם בכלל אנטישמים".

ח"כ איימן עודה: "הייתי לפני שבועיים בארה"ב, ראיתי שם אלפי יהודים שתומכים בחרם נגד ההתנחלויות, אלה אנשים לא נגד המדינה אלא נגד הכיבוש. אני נגד הכיבוד ובעד חרם על התנחלויות שהם פשע מלחמה וגניבת אדמה של אנשים פרטיים. אז להגיד שאנשים לא ייכנסו בגלל שהם תומכים בחרם על ההתנחלויות, אז הכיבוש עוד יעשה מהמדינה מדינה מצורעת בכל העולם."

ח"כ מנואל טרכטנברג: "אני כבר עשר שנים מתמודד עם הbds פעם אחר פעם והבאתי חלק מהם לארץ כדי להראות להם שהם טועים. ומה אתם מציעים? להיכנס לבונקר, נסגור את הדלת ונזרוק את המפתח. אני מתבייש בזה. אני שייך לדור שחונך לחתור למגע עם האויב, אנחנו רצינו תמיד להגיע להכרעה מול האויב בשטח שלו. מה אתם מציעים? לא לעשות את זה. זו פחדנות. אתם לא מכירים את האויב הזה ולכן קל לכם לנקוט במדיניות הכי פשוטה. צריך אומץ לא פחדנות. החוק הזה נותן דווקא תחמושת לאויבים שלנו."

ח"כ דב חנין: "מי היום לא מתנגד לחרם על ההתנחלויות? תסתכלו על האו"ם, על האיחוד האירופי, על מה שקורה בקהילה הבין לאומית, אתם רוצים להחרים את כל אלה ולמנוע מהם כניסה לישראל? כל העולם חושב שההתנחלויות הן בלתי חוקיות, אתם בעצם אומרים אם העולם מתנגד למדיניות של ממשלת ישראל אז נחרים את העולם. מדינה שמחרימה את העולם היא מדינה שמבודדת את עצמה, אתם בעצם מקדמים מהלך של חיזוק החרם על ישראל."

ח"כ תמר זנדברג: "החוק נועד למנוע כניסה מאנשים שקוראים לחרם על שטחים שנמצאים מחוץ למדינת ישראל. זו המתנה הכי גדולה לbds, כי מה עושה התנועה הזו מסבירה? שמדינת ישראל הדמוקרטית היא לא לגיטימית בגלל הכיבוש ובאה הממשלה נכון, אנחנו לא נעשה אבחנה בין המדינה הדמוקרטית והלגיטימית לבין המדינה הכובשת והמתנחלת. ישראל זה הכיבוש והכיבוש זה ישראל, זה מה שההצעה אומרת. זו הצעה היסטרית ופחדנית שנועדה להפעיל צנזורה פוליטית על מתנגדי הכיבוש ותומכי זכויות האדם."

ח"כ בצלאל סמוטריץ': "יש ויכוח לגיטימי על איך לפתור את הסכסוך. מה שכואב לי זה שבתוך ניהול המחלוקת, אתם מאבדים קצת מהבריאות הטבעית של עם ומדינה. אני שומע מהצד השמאלי התנכרות וסלידה מחבלי המולדת שלנו. מה בסך הכל החוק הזה? הדבר הכי טבעי של אדם בריא שאוהב את אוהביו ושונא את שונאיו, שלא נותן את הלחי השנייה. מדינה עם היגיון בריא שלא רוצה לעזור למי שפוגע בה, ולא מאפשרת להשתמש בתשתיות שלנו לחתירה נגדנו."

ח"כ רועי פולקמן: "אפשר להרגיש גאווה לאומית וגם להאמין בזכויות אדם. אפשר להגן גם על השם והכבוד של מדינת ישראל וזו לא בושה."

בקריאה שלישית תמכו 46 והתנגדו 28.

0 תגובות