צו על תנאי נגד החוק למיסוי דירה שלישית

הישג לאופוזיציה: הדיון שהתקיים אתמול בבג"ץ בעתירת סיעות האופוזיציה נגד החוק למיסוי דירה שלישית הסתיים בהודעה שהקואליציה העבירה את החוק במחטף.

הרכב השופטים מתח ביקורת על הכנסת בכך שהיה פגם רציני בהליך חקיקת החוק, והוציא צו על תנאי עד להבהרות של המדינה והכנסת על הליך החקיקה מבלי שניתן זמן לחברי הכנסת ללמוד את סעיפי החוק והשלכותיו, תוך זלזול בחברי הכנסת ורמיסת כללי המשחק בכנסת.

יו"ר המחנה הציוני וראש האופוזיציה, יצחק הרצוג: ״מדובר בהישג דרמטי של האופוזיציה וניצחון גדול של הדמוקרטיה. האמירות החשובות של שופטי בית המשפט העליון בדיון שהתקיים הן חיזוק משמעותי למעמד הכנסת בישראל וביקורת חמורה ביותר על הליך החקיקה של החוק כפי שכפתה הקואליציה בגסות וברמיסת כללי המשחק בכנסת".

ח"כ מרב מיכאלי, יו"ר סיעת המחנה הציוני ומרכזת האופוזיציה: "בהחלטה היסטורית, בית המשפט קיבל את מה שחזרנו ואמרנו: חברות וחברי הכנסת לא קיבלו אפשרות לעשות את עבודתם ולייצג את האינטרס של הציבור בחוק זה כי לא ניתנה להם ההזדמנות ללמוד את החוק. תרבות השקר והעובדות האלטרנטיביות של ממשלת נתניהו נעצרו היום בבית המשפט העליון והממשלה תצטרך לנמק למה לא יבוטל מס דירה שלישית שנחקק בצורה בריונית ולא חוקית. עכשיו נשמע עוד השמצות על בית המשפט ואיומים ששוק הדירות שוב יעלה אבל האמת היא שהאוצר צריך פשוט לעשות את עבודתו כמו שצריך ולתת לנציגי העם לדון בחוקים כראוי".

ח"כ מיקי רוזנטל - "החלטת בג"צ היום היא ניצחון גדול לכבודה של הכנסת ולדמוקרטיה הישראלית. בפתח הדיון בחוק דירה שלישית דרשתי דבר פשוט - תנו לנו זמן ללמוד את החוק. הממשלה סירבה לבקשתי לדחות את הדיון אפילו בכמה שעות עד הבוקר שלמחרת. הכנסת עבורם היא חותמת גומי. היעדר הדיון הרציני השפיע על התוצאה. החוק שיצא תחת הועדה הוא חוק גרוע, ולראיה - גם לאחר שאושר, ניסו באוצר להעביר 23 שינויים, חלקם מהותיים בחוק מיסוי דירה שלישית. גם כאן, ללא דיון ובזלזול בוטה בוועדת הכספים.
 בג"צ הוציא היום כרטיס אדום לממשלה וגם העניק לה שיעור חשוב בדמוקרטיה. יש גבול לבריונות של הממשלה ולזלזול ברשות המחוקקת".

ח"כ פרופ׳ מנואל טרכטנברג: "כל משפחה בישראל שמתמודדת עם משבר הדיור תדע היום שיש מי שנלחם למענם בכנסת, ושלא ניתן לממשלה להעביר חוקים ללא דיון מעמיק ומקצועי בהשלכות. שמח שבג"ץ קיבל את עמדתנו, והכיר בכך שההליך בוועדת הכספים היה פגום באופן מהותי. כשהובלתי את כל חברי האופוזיציה ליציאה מועדת הכספים העברנו מסר חד לממשלה: הכנסת איננה חותמת גומי, ולא נהיה שותפים לביזוי הליך החקיקה. היום בבית המשפט ראינו עד כמה היה חשוב שלא לתת יד להליך הפגום והדורסני של הממשלה."

0 תגובות