מיכל האמוניה יפעל 3 חודשים

"אני ממליץ לכל צרכני האמוניה להתחיל להפנים ולהתארגן באופן מיידי, כי בעוד 3 חודשים מיכל האמוניה ירוקן. המיכל ימשיך לפעול עוד 3 חודשים בתנאי שלא נהיה עדים לסחיטת כל המשק, ושכל צרכני האמוניה ימשיכו לקבל אספקה. אם לא תימשך האספקה לצרכנים בשלושת חודשי ההערכות, נשלול את ההיתר לאלתר", כך הודיע השר להגנת הסביבה זאב אלקין בדיון משותף לוועדת הפנים והגנת הסביבה בראשות ח"כ דודי אמסלם וועדת הכספים בראשות ח"כ משה גפני, על מחדל מפעל האמוניה במפרץ חיפה. הדיון התקיים לבקשת חברי הכנסת מיכל רוזין, דב חנין, סבטלובה קסניה וג'מאל זחלקה.

עוד אמר השר אלקין: "ממחר אין יותר אוניות שמטיילות חופשי עם אמוניה. כל אוניה תצטרך אישור שלנו. אם נראה שהמשק התארגן ויש מספיק מלאי, לא נאשר כניסת אוניות. עד ה-1.3 היה ל'חיפה כימיקלים' היתר רעלים והם פעלו באופן חוקי. מעכשיו יש כללי משחק חדשים. אם ההתארגנות של מלאי החירום תושלם לפני שימלאו 3 חודשים, אפשר יהיה לקצר את ההארכה, לכן אני ממליץ לצרכני האמוניה להתארגן. אין דרך חזרה ממועד סגירת המיכל. בעוד 3 חודשים המיכל ז"ל. יוצאים למציאות חדשה בלי לסכן בריאות וחיים ובלי לפגוע בתעשייה".

השר אלקין הוסיף: "הייתה זו החלטת ממשלה מאד חשובה, עוד בזמן השר עמיר פרץ, שהמיכל חייב להיסגר. לצערנו המכרז לבניית מפעל לייצור אמוניה בדרום נכשל, למרות שהמדינה העמידה 7000 מיליון ₪ לשם כך. הוא כשל בשל שינויים כלכליים אובייקטיביים – מחיר הגז עלה ומחיר האמוניה ירד. בנוסף, עמדתנו לעניין תנאי הערבות לא התקבלה. המשרד לא הצליח לשכנע את האוצר. גם חיפה כימיקלים לא גילתה התעניינות, וכל יזם אחר שאל את עצמו האם חיפה כימיקלים תקנה ממני או לא? חיפה כימיקלים יכלו ליצור ברית עם יזם ולסגור הסכם על מחיר האמוניה. אנחנו התרענו שהמיכל לא יישאר במפרץ.

מרגע שהבנו שיש קושי במכרז דחפנו להכרעה. לפני 3 חודשים הודענו שמיכל האמוניה לא יכול להישאר במפרץ. אם חיפה כימיקלים לא ימצאו פתרון, אנחנו נבטל את היתר הרעלים".

עו"ד יורם ראב"ד, חיפה כימיקלים: "יש לנו כוונה להציע פתרונות שלא עלו עד היום. הסיבה נובעת מהשינוי בעמדת המדינה. אם לא נדרשת כמות מינימום שאנו חייבים לשמר עבור המשק, אנו יודעים להציע חלופות". (ח"כ מיכל רוזין קראה: "דברים לא נכונים". וראש עיריית חיפה יונה יהב קרא: "שקר").

יו"ר ועדת הפנים ח"כ אמסלם: "השר אמר שהמדינה צריכה 3000 טון לשעת חירום. האם המל"ל ערוך ל-3 חודשים?" נציג המל"ל, זאב צוק רם: "ישבנו עם השר. הוא ביקש שנעשה את המשימה. נשתדל לעמוד בכך".

ח"כ מיכל רוזין: "הגיע היום שסוף סוף עוסקים בנושא ברצינות. לאורך השנים שפכנו הרבה מילים ודיברנו ללמפה. אנחנו כבר לא שם. ראש העיר חיפה התגייס, השר הביע נכונות לפעול ולסגור את הסיכון ולדרוש שקיפות מלאה. אני רק תמהה על החלטת השר לגבי ארכה של 3 חודשים. התחייבת לא לתת משך זמן ארוך לטיפול בעניין. 3 חודשים זה זמן ארוך לפצצה מתקתקת. לא לוותר לשקרים ולכוח ההון".

ח"כ עודד פורר: "אני מברך את השר. מה שהוא אמר מעל במת הכנסת קורה עכשיו, אחרי עשרות שנים שמדברים. עיקר האמוניה אין בה צורך".

 

ח"כ יעקב אשר: "כשראש העיר הפך לאופוזיציה של המיכלים אולי יהיה לזה סוף".

ח"כ יעל פארן: "חצי מיליארד ₪ שהקצו בתקציב המדינה ב2015-16 כדי לתמרץ הקמת מפעל אמוניה בדרום לא יצא לפועל. אי אפשר להתעלם שחיפה כימיקלים לא מפסיקה להמעיט במסוכנות, לא מפסיקה לזלזל בדוחות מומחים ובחיים אדם. אנו לא בסוף הדרך. הדברים עוד לא לגמרי סגורים. אני פונה לשר – האם אפשר לקצר את ה-90 יום?"

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני: "בזמנו תמהתי מאד למה עיריית חיפה נתנה היתר להגדיל את בתי הזיקוק ובז"ן. עכשיו המציאות היא שמיכל אמוניה לא יהיה. צריך לגבות את השר. גם חיפה כימיקלים מבינים שכל הצרכנים הקטנים צריכים להתקיים. אף מפעל לא ייסגר. הכל יעבוד ומיכל אמוניה לא יהיה".

יו"ר ועדת הפנים, ח"כ אמסלם: "אני משבח את השר. הוא מבשר בטון רגוע על החלטה היסטורית דרמטית".

0 תגובות