"צריך חניה חינם בבתי חולים"

הוועדה המיוחדת צדק חלוקתי ולשוויון חברתי בראשות ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) קיימה הבוקר (יום ד') דיון בנושא מצוקת החנייה החמורה שקיימת בבתי החולים ברחבי הארץ.

בפתח הדיון אמר יו"ר הוועדה ח"כ מיקי זוהר: "מצוקת החנייה בבתי החולים נובעת, בין השאר, גם מאזלת ידה של הממשלה. החניה בבי"ח זה דבר אלמנטרי, ובמדינת ישראל של 2017  ראוי שכל אדם שבא לביקור בבית חולים יזכה לעשות זאת ללא קושי. הגיעה העת לסיים את סיפור תשלומי החנייה בביה"ח. מצב בתי החולים מבחינה כלכלית לא קל, כמעט כל בתי החולים גירעוניים, ולכן אם רוצים לדרוש מבי"ח להיטיב עם הציבור - אנחנו בתור נבחרים צריכים לדאוג לתקציב לטובת העניין".

הוועדה קיבלה תמונת מצב מייצגת מכמה בתי חולים:

ד"ר בנימין דוידזון, מנהל המרכז הרפואי "אסף הרופא": "כל שטחי החנייה מלאים עד אפס מקום ובעתיד העומס עוד צפוי לגבור. אין מקום לסיכה בחניות. בשביל חניון תת קרקעי צריך מימון וזו המצוקה".

בניטה פטריק, המהנדס הראשי של בי"ח ברזילי: "יש אצלנו מצוקת חניה גדולה. יש לנו שני פרויקטים בבניה ואין מקומות חנייה. מבקרים רבים מקבלים דוחות בנוסף לתשלום בכניסה. אפילו לצוות הרפואי אין חנייה והם חונים בשכונות קרובות ברחבי העיר".

ד"ר מסעוד ברהום, מנהל המרכז הרפואי לגליל בנהריה: "יש לנו אלף ושלוש מאות מקומות חנייה על שבע מאות ועשרים מיטות. אני מתבייש במצב אבל אין לנו פתרונות כרגע. הצורך המידי הוא אלף מקומות חנייה נוספים".

שלומית פריבר, פעילה חברתית ממעלות: " בביה"ח בנהריה אין איפה לחנות, נקודה. אנשים נאלצים לחנות בקניון ולקחת משם אוטובוס. יש כאלה שמוותרים על תורים לבדיקות. המצוקה היא אמתית וקשה, ומוכרח להימצא לה פתרון".

רונית ליברסט מאגף תכנון רשות מקרקעי ישראל: "מה שתואר פה רק ילך ויחמיר מכיוון שהאוכלוסייה גדלה. צריך לעשות שינוי תפיסה למעבר  לתחבורה ציבורית".

נועה שוקרון, מאגף התקציבים במשרד הבריאות: "ברמה הרגולטורית יצא במאי 2016 תקנון עדכני: עשרים שקלים בלבד ליום, כאשר יש רבים שזכאים לפטור מתשלום. החנייה טומנת בחובה הכנסות ולכן על פניו האינטרס של ביה"ח הוא לפתוח חניות נוספות".

עופר לוי, מנהל אגף נכסים ושירותים: "משאב הקרקע מצוי במחסור וצריך להתנהל בו בחכמה, בשוק הבריאות העלות של עשרים שקלים לעשרים  וארבע שעות הוא סביר. סך ההכנסות עומד על חמישים מיליון ש' כאשר הארנונה היא שבעים מיליון . לא מצליחים להוריד את הארנונה לבתי החולים".

בסיכום הדיון קרא יו"ר הוועדה ח"כ מיקי זוהר לבטל את תשלום החנייה באמצעות התערבות ממשלתית, כאשר יש לקחת בחשבון שהעלות היא כחמישים מיליון שקלים. "יש לערוך סקר שיעשה סדר בבירור הצרכים החדשים ויוביל לשינוי התקן של חנייה פר מיטה" אמר ח"כ זוהר והוסיף כי על מנהל מקרקעי ומנהלי בתי החולים למצוא פתרון לנושא מצוקת הקרקע לטובת מקומות חניה.

0 תגובות