נדחה: ברית זוגיות אזרחית

מליאת הכנסת דחתה בקריאה טרומית את הצעת חוק ברית הזוגיות האזרחית, של חברת הכנסת עליזה לביא וקבוצת חברי הכנסת

מוצע לקבוע כי בני זוג שמתקיימים בהם מספר תנאים הקבועים בהצעה יוכלו לקבל מעמד רשמי במסגרת ברית הזוגיות. בנוסף מוצע למנות רשם זוגיות, להקים מרשם זוגיות ולקבוע נהלים לניהול המרשם ולעבודת הרשם, לרבות לעניין רישום זוגיות, מחיקה מהמרשם ופנייה לבית המשפט לענייני משפחה. 

בדברי ההסבר נכתב: "כיום, במדינת ישראל, הדרך היחידה ליצור מסגרת משפחתית מוכרת על פי חוק היא בהתאם לדין הדתי, בהתאמה לדתם של בני הזוג. מציאות זו פוגעת פגיעה קשה בזכויות היסוד של האדם ומונעת מזוגות רבים את האפשרות למסד חיי משפחה במסגרת משפטית-אזרחית מוכרת על פי חוק. זוגות אלה, אשר אינם מעוניינים או יכולים למסד את חיי משפחתם על פי הדין הדתי, מוצאים את עצמם ללא חלופה אזרחית. יתרה מכך, זוגות אלה נאלצים לשאת בהוצאות כלכליות כבדות הכרוכות בנישואים מחוץ למדינה ואף מאבדים את החוויה היסודית של מיסוד הזוגיות שלהם במדינה בה הם חיים, בשפתם, בתרבותם ובלוויית משפחתם וחבריהם.

מטרתה של הצעת חוק ברית הזוגיות האזרחית היא לאפשר לכל מי שחפץ בכך לקיים חיי משפחה במסגרת משפטית-אזרחית מוכרת על פי חוק. הצעת החוק יוצרת מוסד משפטי-אזרחי חדש במדינת ישראל אשר יתקיים לצד מוסד הנישואין, בלי לפגוע במעמדם או באופיים של הנישואין והגירושין הדתיים."

ח"כ לביא: "ההצעה שאני מביאה לכאן היום  אומרת דבר שב-2017 כבר מזמן היה אמור להיות מובן מאליו : הזכות של כל שני בני אדם למסד את אהבתם, את זוגיותם, ולבוא בברית זוגיות. אבסורד בעיני שמדינה שולחת מדי שנה אלפים מצעיריה להתחתן בחו"ל ומונעת מהם למסד זוגיות בארצם. זה לא רק לא הוגן, ופוגע בהם כלכלית. זה לא יהודי ולא ציוני. יהודים זכאים לממש אהבתם וזוגיותם בארצם. אני משוכנעת שההצעה רק תחזק את מעמד היהדות בקרב ציבורים רבים, תשקם את אמון הציבור במערכת, ותסייע בצמצום המתחים הקיימים בין קבוצות שונות בחברה."

שר הדתות דוד אזולאי השיב בשם שרת המשפטים: "מוסכם על הכל שמדובר בנושא השנוי במחלוקת רחבה בחברה הישראלית ובשל רגישותו הרבה בוודאי שאין לשנות במסגרת של חקיקה פרטית כפי במוצע כאן." 

שגית לוי,
0 תגובות