מאירים את עין צין ועין עקרבים

כל מטייל מכיר את נווה המדבר המדהים שיוצרים שני המעיינות המקסימים בצפון הערבה, וכל מטייל יודע גם שלמרות שהם שוכנים בתוך שמורת טבע, ממש לא מומלץ לשתות את המים שלהם או להתרחץ בהם. "את המים אסור לשתות, ולא כדאי גם להתרחץ בהם יותר מחמש דקות, כי מקורם באזור מפעלי הפוספטים והם עשירים בעיקר באורניום…אך לפיקניק המקום מושלם" (תיאור נווה המדבר באתר "מפה").

אז אורניום לא בטוח שיש שם, אבל דגימות שנעשו בשנים האחרונות מצביעים על עלייה עצומה בריכוז הכלורידים, הניטראט, הסולפאט, הסידן וגם על הופעת מגנזיום.

בגלל הזיהומים המוכרים, והדגימות שהוכיחו זאת, פנינו לפני יותר מחצי שנה למשרד להגנת הסביבה ושאלנו מה אנשיו יודעים על הזיהום של המקומות היפים האלה, ומה הם עשו בנוגע לזה. דרשנו לקבל מידע על דגימות וממצאים של מי המעיינות עצמם, של מי התהום ושל תשטיפי מפעל רותם אמפרט הסמוך. כמו כן דרשנו לקבל לידינו את צווי ההרשאה להזרמה לנחל, אם ניתנו כאלה, למפעל, ואת היתרי הרעלים והעתקי תנאי רישיון העסק שלו.

מישהו יופתע לגלות שלמרות שעברה יותר מחצי שנה, ולמרות שנדנדנו למשרד לא מעט בנושא - לא קיבלנו תשובה? כנראה שבמשרד להגנת הסביבה אוהבים לשבת בחושך..

בגלל זה פנינו לבית המשפט בדרישה לקבל את המידע שאמור להינתן על פי חוק. לא ניתן לזיהום הזה להמשיך בעלטה - כי אור השמש הוא המטהר הטוב ביותר, ואור המנורה הוא השוטר היעיל ביותר!

0 תגובות